Girtuoklių žeminami medikai pagalbos nesulaukia

Deimantė Gruodė
2016-11-07
Ar normalu, kad ligoninėse medikai priversti tramdyti įkaušusius bei agresyviai nusiteikusius pacientus? Lietuvoje blaivyklos jau seniai uždarytos, tad apsvaigę asmenys pirmiausia pristatomi į gydymo įstaigų priėmimo skyrius. Dažnai jie atvežami surakinti antrankiais, o pareigūnams pasišalinus - gydytojas su neprognozuojamu pacientu pasilieka vienas.
Girtuoklių žeminami medikai pagalbos nesulaukia
Viltis, kad sumažės girtų pacientų srautas, sužibo Kauno medikams. Čia duris atvėrė vadinamieji Saugios nakvynės namai, kurie skirti nuo alkoholio ir kitų medžiagų apsvaigusiems asmenims.

Abejoja, kad priims benamius
Viltis, kad sumažės girtų pacientų srautas, sužibo Kauno medikams. Čia duris atvėrė vadinamieji Saugios nakvynės namai, kurie skirti nuo alkoholio ir kitų medžiagų apsvaigusiems asmenims.
 
„Galbūt praėjo dar per mažai laiko, bet kol kas nepajautėme, kad būtų sumažėjęs girtų pacientų srautas. Tiesą sakant, abejoju, ar ten bus vežami asocialūs asmenys, kadangi įtarus traumą jie bet kuriuo atveju yra pristatomi į ligoninę“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vyresnioji slaugytoja-slaugos administratorė Liana Mitkienė.
Medikė pastebi tendenciją, jog anksčiau atveždavo apsvaigusius benamius, o pastaruoju metu daugėja nuo alkoholio apsvaigusių ne asocialių asmenų.
 
„Tokie pacientai atvežami dėl įvairių priežasčių: neaiškiai išsako nusiskundimus, patiria įvairias galvos traumas, rankų ir kojų lūžius. Reikia diferencijuoti, ar žmogus tik išgėręs miegojo ant suoliuko, ar iš tikrųjų patyrė rimtus sveikatos sužalojimus ir turime suteikti medicininę pagalbą. Jie būna neprognozuojami. Iš pradžių gali gulėti ramiai ir tavęs klausyti. Staiga jam kas nors susivaidena, jis pašoka, pradeda muštis ar daužyti brangią aparatūrą.
 

Kartais einame keliese. Juk reikia ir vaistus suleisti, ir kraujo tyrimus paimti, ir lašinę pastatyti“, - pasakoja L.Mitkienė.
Neretai neblaivūs ir agresyviai nusiteikę asmenys sulaužo diagnostinę įrangą. „Būna, nurauna vieną prietaiso dalį, o patirtas nuostolis siekia kelis šimtus eurų.
 
Jeigu žmogus yra socialiai draustas ir mokus, sudaromos komisijos, įvertinami gydymo įstaigai padaryti nuostoliai. Paskui pacientas yra informuojamas, kad turi atlyginti ligoninei padarytą žalą. Bet jeigu pacientas yra asocialus, nurodoma, kad jis gyvena balkone, nieko iš jo nesulauksi“, - sako medikė.
 
Dažnai apsvaigę ir agresyviai nusiteikę asmenys į gydymo įstaigą yra atvežami policijos pareigūnų. Policininkai nuima antrankius ir išvažiuoja, šią naštą perkeldami ant medikų pečių. „Girti pacientai yra sužaloję ne vieną mediką, ne vieną slaugytoją. Juk prie kiekvieno agresyviai nusiteikusio paciento nepastatysi apsaugos darbuotojo“, - liūdnai konstatuoja L.Mitkienė.
 
Priversti kviesti apsaugą
Išblaivinimo paslauga šiuo metu teikiama Petrašiūnuose veikiančių Nakvynės namų atskirame padalinyje, kur gali apsistoti iki šešiolikos asmenų.
Viena naktis čia kainuoja 19,7 euro. Paslaugos sudėtį sudaro nakvynė, asmens higienos priežiūra, sveikatos priežiūros paslaugos.
 
Saugios nakvynės namai, kuriuose budi bendrosios praktikos slaugytoja, veikia visą parą. Dienomis čia taip pat dirba socialinis darbuotojas ir socialinio darbuotojo padėjėjas, o naktimis tvarką užtikrina saugos tarnyba. Atvežtą asmenį pirmiausiai apžiūri sveikatos priežiūros specialistas, kuris nustato, ar asmeniui reikalinga medicinos pagalba.
Vilniuje dirbantys medikai neprieštarautų, kad išblaivinimo paslaugos būtų teikiamos ir sostinėje.
 
„Įsivaizduokite, pacientas, kuriam reikalinga gydytojo pagalba, priverstas laukti, nes skyriuje yra girtas bei agresyviai besielgiantis asmuo.
Aš manau, kad šias problemas turėtų spręsti savivaldybė. Juk jie gauna finansavimą. Tai yra savivaldybės rūpestis užsiimti tokiais asmenimis, kurie pažeidinėja viešąją tvarką ir kelia pavojų aplinkinių žmonių saugumui. Bent aš budėdama praktiškai kiekvieną kartą turiu kviesti apsaugos darbuotoją“, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės toksikologijos gydytoja bei Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėja Gabija Dragelytė.

 
Komentaras

Vilniaus miesto tarybos Sveikatos komiteto pirmininkė Auksė Kontrimienė:

- Problema yra didžiulė ir artimieji, kurie namuose turi geriantį šeimos narį, svajoja apie tai, kad kokia nors medicininė įstaiga jį priglaustų, išblaivintų ir pradėtų gydyti. Tačiau gana stipriai yra vengiama priimti geriantį žmogų, nes jis tarsi neturi kitų sveikatos problemų, bet jam reikia suteikti išblaivinimo paslaugas. Sostinėje turime Priklausomybės ligų centrą, Naujosios Vilnios ligoninę, kur, ištikus alkoholinės psichozės atvejui, jie privalo priimti girtus žmones.
 
Tačiau Priklausomybės ligų centras, kiek žinau, pageidauja, kad į psichiatro konsultaciją toks pacientas ateitų bent parą nevartojęs alkoholio. Kai stipriai geriama ir būna vadinamosios daugiadienės, sąmoningai nustoti gerti ir nueiti į valstybinę įstaigą pagalbos – praktiškai neįgyvendinama misija.

Trys klausimai
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis:

- Ar reikia grąžinti Lietuvoje blaivyklas?

- Manau, kad tai būtų teisingas sprendimas. Labai gaila medikų, kuriems tenka susidurti su asocialiais žmonėmis. Pastarieji į gydymo įstaigas patenka tikrai ne todėl, kad jiems reikalinga medicininė pagalba. Paprasčiausiai jų nėra kur vežti. Aišku, turime suprasti, kad blaivyklos neturi būti tokios kaip seniau.
 
Žmogus, ryte pabudęs ir pakilęs iš tam tikro nuopuolio, turi suprasti, kad jis vis tiek yra gerbiamas kaip pilietis. Bet jam tektų už tai sumokėti ir nemažus pinigus, kad jis tą laikotarpį, per kurį jam reikėjo atgauti žmogiškąsias savybes, prabuvo pakankamai tvarkingoje ir prižiūrėtoje įstaigoje. Žodžiu, kaip viešbutyje.
 
- Tad ar normalu, kad ligoninėse medikai priversti tramdyti girtus pacientus?
- Tai yra nenormalu. Džiaugiuosi, kad kai kurios savivaldybės jau imasi šio klausimo.
Turėjau gėdą prieš vieną ambasadorių. Jis man pasakojo istoriją, kuomet Vilniuje po jo langais dainavo prisigėręs žmogus. Netrukus buvo iškviesta policija ir žmogus išvežtas, žinoma, į ligoninę. Bet po kelių valandų jis sugrįžo ir toliau tęsė pasirodymą toje pačioje vietoje.
 
Turime susodinti prie bendro stalo visas institucijas - ir policiją, ir sveikatos apsaugos atstovus, ir savivaldą. Ar toliau kankinsime medikus ir iš jų tyčiosimės nukeldami problemą, kurią ne jie sukūrė? Ar bandysime padaryti taip, kad žmonės, kurie nusirita iki tokio lygio, gautų atitinkamą priežiūrą, už kurią paskui turėtų susimokėti?
 
- Kokia jūsų pozicija dėl priverstinio gydymo?
- Priverstinio gydymo sistema iš tikrųjų leistų spręsti problemas. Nors nesu naivus, puikiai suprantu, kad jeigu žmogus neturi motyvacijos ir bus gydomas prievarta, paskui gali sugrįžti prie žalingų įpročių.
Galvoju, kad turime sukurti tokią sistemą, jog žmogus gautų konsultaciją ir pagalbą, kuomet dar nėra visiškai nusiritęs. Tam turime pasitelkti socialinius darbuotojus, kurie padėtų šeimoms ir galbūt laiku signalizuotų apie jose esančias priklausomybės problemas.
 
Suprantu, kad kirviu niekas nepadaroma. Reikia leisti specialistams aiškiai sudėlioti visą sistemą. Tikiuosi, kad Aurelijus Veryga yra būsimas sveikatos apsaugos ministras ir mes turėsime tikrai rimtus pokyčius visose srityse, tarp jų - ir alkoholio kontrolėje.
Noriu nuraminti visus. Tikrai bus analizuojama, galvojama, kad žmonės sulauktų pagalbos kuo anksčiau ir kad tai būtų padaryta racionaliai, nešvaistant nei žmonių, nei valstybės pinigų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris