Girtaujančiojo neaptversi elektriniu piemeniu

Deimantė Zailskaitė
2017-01-23
Iš alkoholio liūno tautiečius pasiryžę ištraukti Seimo nariai susibūrė į Motiejaus Valančiaus blaivybės sąjūdžio grupę. Jos nariais tapo „valstiečių“ vedlys Ramūnas Karbauskis su savo garsiąja pavaduotoja, po kilusio skandalo Seimo narės mandato atsisakančia Greta Kildišiene.
Psichologas psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis tvirtina, kad tokie siūlymai tėra imitaciniai.
Girtaujančiojo neaptversi elektriniu piemeniu
„Jeigu toliau nebenorime pirmauti alkoholio suvartojimo skaičiais, turime mažiau rūpintis draudimais ir daugiau dėmesio skirti blogio šaknims naikinti“, - sako psichologas psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis.

- Kaip vertinate naujosios valdžios antialkoholio strategiją?
- Iš valdžios atstovų daug metų girdime vis tuos pačius siūlymus. Tai - alkoholio prieinamumo mažinimas, kainų didinimas, reklamos uždraudimas. Abejoti tokių priemonių veiksmingumu būtų kone šventvagystė, todėl nesvarstoma, kiek jos realiai gali būti sėkmingos.
 
Alkoholio prieinamumo mažinimas nesiejamas ir su liūdna JAV patirtimi – visai uždraudus alkoholio pardavimą sausuoju įstatymu. Todėl kainų didinimas keliasdešimt metų išlaikytam konjakui laikoma veiksminga visuomenės blaivinimo priemone ir nepastebima, kad taip padarius, pigus gėralus niekur nedingsta.
 

Vadovaujantis šia logika tektų pripažinti, kad Lietuvoje neegzistuoja jokia narkotikų problema, nes jų prieinamumas labai apribotas - aš ir jūs nežinome, kur jų gauti, ir turbūt didžioji dalis gyventojų to irgi nežino. Reklamos – jokios. Antkainis - bent penki šimtai procentų nuo pradinės žaliavos.
 
- Kokios priemonės, jūsų manymu, girtuokliavimui užkirstų kelią?
- Norint įveikti girtavimo blogį, reikia ieškoti gilesnių priežasčių ir veiksmingesnių kovos su girtavimu būdų. Mano paminėtieji - itin palankūs imitatoriams politikams, kurie gali deklaruoti tokius veiksmus ir vaizduoti, jog ką nors daro. Bet iš tikrųjų jie nekeičia girtavimo situacijos šalyje.
 

Pradėkime paiešką nuo akivaizdžios, bet pamirštamos tiesos, kad girtavimas yra daug didesnių problemų, kuomet girtaujantysis nemato gyvenimo prasmės ir jam trūksta motyvacijos, simptomas. Tokių žmonių Lietuvoje, kurie nepatenkinti savimi ir aplinkiniais, tikrai netrūksta.

 
Remiantis tyrimais, penktadalis lietuvių galėtų būti priskirti „nelaimingųjų“ grupei, kurie į sociologų klausimus atsako pesimistiškai: „metai blogi, ateityje permainų į gerą nesitikiu.“ Tai yra esminė piktnaudžiavimo alkoholiu priežastis.
Akivaizdu, kad šių žmonių nei apriboti, nei nusiųsti į psichoterapines grupes nėra galimybių. Jeigu toliau nebenorime pirmauti alkoholio suvartojimo skaičiais, turime mažiau rūpintis draudimais ir daugiau dėmesio skirti blogio šaknims naikinti.
 
- Sausojo įstatymo turbūt nesiūlytumėte įvesti?
- Prisiminkime Lietuvos kovos su girtavimu patirtį. Blaivybės sąjūdžio pradininkas Motiejus Valančius dar 1858 metais ragino užsirašyti į blaivybės broliją, kuri siūlė ir tikslą, ir prasmę. Bet kas ir šiandieną jos veikloje būtų reikšminga – net ir davęs priesaiką, įšventintas jos narys galėjo saikingai gerti alų, midų ir vyną. Iki šiol atsimenama brolijos veiklos sėkmė. Yra ir kita patirtis. 1904-1905 metais carinė Rusija dėl karo su Japonija uždraudė prekybą degtine. Draudimo rezultatų neprisimena netgi istorikai.
 
Pamiršus šią patirtį šiandieną matome situaciją – kad keletas imitatorių daro politinę karjerą. Baisiausias klausimas, kurį jiems galima užduoti – o ką jūs pasiekėte? Ar jūs žadate dar tik ateityje pasiekti? Ar jūsų kova yra davusi nors kokį rezultatą? Prieš alkoholį nukreiptais draudimais labiau primename situaciją su galvijais, kuriuos apveria elektrinis piemuo, kad šie niekur neišeitų ir neišsibėgiotų...

 
Noriu priminti Islandijos, kuri irgi turėjo dideles alkoholio ir narkotikų vartojimo problemas, pavyzdį. Ten nevyko politinės kovos, kuris bus išmintingesnis ir kieno turės visi klausyti. Buvo sutelkti mokslininkai ir politikai, kurie ėmėsi ieškoti problemos šaknų.
Jie pasirinko Lietuvoje net nesvarstomą problemos sprendimo būdą – sportą. Buvo skirta pinigų sporto klubų ir mokymo bazių rengimui, trenerių samdymui, mokesčių korekcijai. Rezultatas - žymus alkoholio, narkotikų vartojimo sumažėjimas.
Manau, kad norint tikro rezultato reikėtų įsiklausyti į visas, taigi ir skirtingas nuomones, o ne siekti aklo pritarimo vienai.

 

Komentaras
Blaivybės sąjūdžio grupės pirmininkas konservatorius Paulius Saudargas:

- Vien kalbėti, rodyti pirštu į šią didžiulę šalies problemą – besaikį, ypač jaunų žmonių, alkoholio vartojimą – yra svarbu. Tam sukūrėme šią platformą – savo pavyzdžiu galime parodyti, kad pasirinkęs gyventi be alkoholio nesi balta varna. Pats alkoholio nė lašo nevartoju jau trejus su puse metų. Poreikis sumažėjo natūraliai pradėjus labiau rūpintis sveika gyvensena, sportuoti.
 
Organizmas kitaip susibalansuoja, ir nervų raminti nebereikia. Kovojant su girtavimu visos priemonės yra tinkamos. Pavyzdžiui, pažymėjimo parodymas prekybos centre įsigyjant alkoholio veikė kaip gera drausminanti priemonė, priverčianti žmogų suklusti, kad jei iš jo yra prašoma dokumento, vadinasi, atliekamas svarbus veiksmas, galintis turėti įtakos tiek mano, tiek visuomenės gyvenimui. Šiaip pirmiausia reikia susikoncentruoti į prieigos prie alkoholio ribojimą, kad nepilnamečiai neturėtų galimybės jo įsigyti. Jei ne specializuotos parduotuvės, tai bent specializuoti skyriai yra būtini.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris