Ginklai gali ir toliau patekti į žudikų rankas

Nerijus Bliujus
2017-03-30
Po tragiškų pirmadienio nakties įvykių Gaižėnuose, kuomet Egidijus Anupraitis asmeniniu pistoletu galimai nužudė keturis šeimos narius, imtasi abejoti ginklų išdavimo tvarka ir ar ne per lengvai jie yra pasiekiami. Mat įtariamasis šių metų kovą legaliai įsigijo šaunamąjį ginklą, prieš tai atlikęs visus reikalingus formalumus.
Ginklai gali ir toliau patekti į žudikų rankas
Lietuvoje galiojantis ginklų išdavimo teisinis reglamentavimas, teigiama, yra vienas griežčiausių Europos Sąjungoje.

Psichikos problemų rentgenu neperšviesi

Kauno Centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė Vida Matulionienė teigia, kad žmogaus psichinį stabilumą patvirtinti yra praktiškai neįmanoma. „Čia ne rentgenas. Psichikos problemų neperšviesi, magnetinio rezonanso nepadarysi. Tiesiog turi būti atlikti tyrimai. Paprastai kai žmonės ateina gydytis, jie išsako nusiskundimus ir tada pagal tai jau yra jam teikiama pagalba.
 
Jeigu žmogus teigia, kad jam viskas gerai, jis susikaupia ir demonstruoja gerą būklę, gydytojas vieno apsilankymo metu, jeigu daugiau nėra nerimą keliančių dalykų, gali ir nediagnozuoti kokios nors problemos. Kita vertus, situacija sergant psichikos ligomis, dažnai keičiasi. Šiandien žmogus sveikas arba yra stabilios būsenos, o rytoj kas nors gali išprovokuoti psichozę. Bet kurį žmogų dėl įvairių priežasčių gali ištikti psichozė. Kas bus po kelių dienų, niekas negali žinoti. Nėra tokios garantijos visam gyvenimui, kad niekada nesirgsi“, – sako V.Matulionienė.
 

Gydytojos teigimu, Egidijus Anupraitis tokiam baisiam žingsniui pasiryžti galėjo dėl asmeninių priežasčių, kurios buvo išprovokuotos tų pačių šeimos narių.
„Manyčiau, čia buvo kažkoks impulsas. Arba kas nors labai ilgai laikyto: kokie nors dalykai, santykiai, kurie kaupėsi toje šeimoje. Kažkas turėjo labai paveikti to žmogaus psichiką. Susidoroti taip su šeima! Tikrai turėjo būti koks nors impulsyvus veiksmas ar būsena“, – mano psichiatrė.
 
Svarbu atrodyti nepriekaištingu
Norint gauti leidimą šaunamajam ginklui, žmogus pirmiausia privalo praeiti medicininę sveikatos patikrą, kuri gali būti atlikta bet kurioje šalies poliklinikoje. Jos metu asmenį tikrina įvairūs medicinos specialistai, kurių atsakymai patenka į komisiją, sprendžiančią, ar gali žmogus turėti ginklą ar ne.
Prieš beveik ketverius metus tuometinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis pasirašė įsakymą, kuriuo vadovaudamiesi psichiatrai, išduodami pažymą ginklui įsigyti, privalo atsižvelgti į tai, ar per pastaruosius dešimt metų besikreipiančiajam buvo reikalinga psichiatro pagalba, ir kokia.
 
„Jeigu asmuo, pavyzdžiui, yra mūsų įstaigoje prisirašęs dešimt metų, tada sistemoje matome, kad jis nesilankė pas psichiatrą. Bent jau per tą laikotarpį jokių ligų nebuvo užfiksuota. O jeigu ne pas mus dešimt metų buvo registruotas, jis iš kiekvienos įstaigos turi atnešti pažymą, kad nesilankė pas psichiatrą ir jam nebuvo jokia liga diagnozuota. Taip pat turi iš Priklausomybių ligų centro atnešti, kad nesigydo nuo priklausomybės ligų. Dar turi atnešti charakteristiką arba iš darbovietės, arba, jeigu žmogus nedirbantis, iš seniūnijos“, – teigia V.Matulionienė.
 
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato vyresnioji specialistė Dainora Pultaražinskaitė taip pat aiškina, jog norint gauti ginklą, svarbu neturėti jokių netinkamų įrašų byloje.
„Žmogus turi pateikti medicinos pažymą 049a formą. Ją jis gauna iš šeimos gydytojo, kur yra prisirašęs ir gydosi. Tada mums pateikia prašymą ir mes per mėnesį išnagrinėjame, ar jam bus išduodamas ginklas ar ne. Taip pat tikriname, ar asmuo baustas administracinėmis nuobaudomis. Žiūrime, ar turi teistumų, ar buvo kada nustatytas girtumas.
 

Išnagrinėjame visus asmens duomenis. Yra daug straipsnių, dėl kurių žmogus gali negauti leidimo šaunamajam ginklui. Pavyzdžiui, jeigu jis yra teistas už tyčinį, smurtinį poelgį, tai jis niekada negaus leidimo. Apskritai, jeigu žmogus turi teistumą, tai irgi niekada jo negaus. Taip pat jeigu yra baustas administracinėmis nuobaudomis dėl girtumo per trejus metus du kartus. Žmogaus reputacija turi būti nepriekaištinga“, – sako pareigūnė.
 
Tvarka tenkina
Vilniuje įsikūrusios ginklų parduotuvės vadovas Darius mano, kad tokia ginklų išdavimo tvarka yra tikrai priimtina.
„Daugumoje Europos šalių ginklai apskritai yra uždrausti, pavyzdžiui, Prancūzijoje. Bet įvykiai parodo, kad reikia žmonėms ginkluotės. Nes tokie atvejai, kai pas mus atvyksta daug pabėgėlių iš Sirijos ir kai kurie jų neprognozuojami. Neįmanoma patikslinti jų tapatybės, su kuo jie bendrauja, ką galvoja. Mes manome, kad ginklų išdavimais situacija Lietuvoje yra gera. Nes žmogų patikrina psichiatras ir jeigu kažkas netinka, jis leidimo negauna“, – sako parduotuvės vadovas.  

 

Komentaras
Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas

- Teisinės procedūros šiuo metu yra pakankamai griežtos, lyginant su Europos Sąjunga, vienos iš griežčiausių. Nes yra nustatyti tokie etapai. Sakykime, asmuo pasitikrina sveikatą, atneša pareigūnams įvairias pažymas, iš psichikos gydytojo, iš narkologinio, iš kitų gydytojų. Toliau pareigūnai patikrina, ar asmuo turi įsirengęs seifą. Taip pat asmuo privalo laikyti šaunamojo ginklo naudojimo sąlygų egzaminą.
 
Būtent teisiniu reglamentavimu mes esame vieni iš griežčiausių Europoje ir klausimas, ar reikia dar kaip nors papildomai reglamentuoti. Tačiau jeigu kalbėtume apie problemas, manau, reiktų atkreipti dėmesį į tai, ar gydytojai visada objektyviai ir tiksliai patikrina asmenų sveikatą. Gydytojai turi galimybę, įtarus, kad asmuo turi kokių nors sveikatos problemų, iš karto apie tai pranešti policijos įstaigai. Nes gydytojas žino informaciją, kad asmuo turi šaunamąjį ginklą.
 
Pas gydytoją tai yra pažymėta kortelėje, kompiuterinėje programoje. Ir jis įvertinęs agresiją, galbūt piktus pasisakymus bei matydamas, kad asmuo turi šaunamąjį ginklą, tikrai turi pranešti policijai, papildomai patikrinti, surinkti informaciją ir spręsti, ar asmeniui reikia palikti šaunamojo ginklo leidimą ar vis dėlto atimti jį. Turime informaciją, kad pernai iš asmenų buvo paimta maždaug 20 šaunamųjų ginklų. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris