Gera pradžia, bet nežinoma tąsa

Liana Binkauskienė
2018-06-18
„Džinas iš butelio paleistas...“, – konstatavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos Skubios medicinos centro vadovas profesorius Pranas Šerpytis. Tas „džinas“ – pirmieji skubiosios medicinos gydytojai, parengti dviejuose Lietuvos universitetuose.
Gera pradžia, bet nežinoma tąsa
Jau šią vasarą priėmimo–skubiosios pagalbos skyriuose paslaugas pradeda teikti pirmieji skubiosios medicinos gydytojai.

Gelbės visą parą
Šiemet Vilniaus universitetas (VU) ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) išleido pirmuosius skubiosios medicinos gydytojus. VU parengė du absolventus, LSMU – penkis. Tai pirmoji pagal aukščiausius Europos standartus parengtų skubiosios medicinos specialistų laida Lietuvoje. 

Abu šalies universitetai ir jų klinikos tapo naujų mokymo metodų kūrėjai ir testuotojai – tokio lygio skubiosios medicinos gydytojų šalyje dar nėra. Jie visą parą be kitų specialistų pagalbos galės atlikti visas gyvybę gelbstinčias procedūras, gebės suteikti skubiąją medicinos pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiems. Šių gydytojų žinios gerokai platesnės nei kitų specialistų. Jie turi chirurgijos, terapijos, traumatologijos, akušerijos, radiologinės diagnostikos kompetencijas, tad nereikia pacientų siųsti pas kelis specialistus. Pradėjus dirbti skubiosios medicinos gydytojams, daugelis sveikatos sutrikimų, traumų, dėl kurių kreipiamasi į ligoninių skubiosios pagalbos skyrius, bus išsprendžiami daug operatyviau, trumpės patekimo pas gydytoją laikas, tad bus daug patogiau pacientui.
 

Stažavosi Amerikoje
Kad tokiais specialistais galima pasitikėti ir jie nėra „iš kelmo spirti“, patvirtina itin aukštas jų parengimo lygis. Štai, VU gydytojai rezidentai įgūdžius tobulino keliose klinikinėse mokymo bazėse: Vilniaus universiteto Santaros klinikose, VUL SK filiale Vaikų ligoninėje, Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, kur atliko ortopedijos – traumatologijos, toksikologijos, urologijos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos, akių ligų, LOR ciklus ir dalį bendrosios chirurgijos ciklo. Praktinius įgūdžius jie tobulino simuliatorių klasėse, skirtose skubiosios medicinos pagalbos teikimo, gaivinimo, katastrofų medicinos, masinių nelaimių ir ekstremalių situacijų valdymo mokymams.
Abiejų universitetų studentai stažavosi JAV. Šešias savaites trukusią jaunųjų specialistų stažuotę ligoninėse rėmė Juozo Kazicko šeimos fondas.
 
Tik pradžia

„Tai dar tik pradžia ir mes turime dar toli nueiti, kad turėtume tokią skubią pagalbą kaip JAV, kaip kitose Europos valstybėse, – sako skubiosios medicinos gydytojų specialybės „krikštatėvis“ kardiologas prof. Pranas Šerpytis. - Tačiau pradžia nuteikia viltingai.“

Jau įsivaizdavau, kad mūsų ligoninių skubiosios medicinos skyriai bus tokie, kaip seriale „Ligoninės priimamasis“. Tačiau specialybės VU „krikštatėvis“ kardiologas prof. P.Šerpytis sugrąžina į realybę. „Tai dar tik pradžia ir mes turime dar toli nueiti, kad turėtume tokią skubią pagalbą kaip JAV, kaip kitose Europos valstybėse“, – sako gydytojas. Tačiau pradžia nuteikia viltingai. Pagal profesoriaus viziją skubiosios medicinos skyriuje tokie specialistai turėtų sudaryti apie aštuoniasdešimt procentų. Tam, žinoma, jų reikia paruošti pakankamai.

VU Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas prof. Vytautas Kasiulevičius šiame sunkiausiame medicinoje darbo bare įžvelgia dar vieną pranašumą – daug veiksmų skubiosios medicinos srityje  patikima vienoms rankoms – tuomet greitesnis sprendimų priėmimas ir efektyvesni rezultatai. „Skubiosios medicinos gydytojai matys visą veiksmą, galės koordinuoti, prižiūrėti ir priimti sprendimus“, – sako profesorius.
 

Ministerija palaiko
Ar nebaisu, kad šie specialistai emigruos? Profesoriai neslepia, kad tokia baimė yra, tačiau jie viltingai žiūri į Sveikatos apsaugos ministeriją – ji šiam darbui teikia prioritetą ir palaiko tokių specialistų atsiradimą ligoninėse. Be to, svarbu ir darbo sąlygos, ligoninės administracijos palaikymas. Dar „švieži“ jaunieji VU skubiosios medicinos gydytojai Paulius Uksas ir Andrius Mykolas Ignotas mano, kad jų laukia sunkus, bet įdomus gyvenimas. Jie jau patyrė, kad rūpestis pacientu „įjungia“ ne tik medicinines, bet ir vadybines žinias – turi taip sustyguoti darbą, kad viskas vyktų sklandžiai ir operatyviai, valdyti pacientų srautus.

„Šiam darbui yra būtinos tam tikros charakterio savybės – komunikabilumas, iššūkių nebijojimas, mobilumas, greitas sprendimų priėmimas, orientacija“, – sako Santaros klinikų skubiosios medicinos rezidentas P.Uksas. Kol kas jaunieji gydytojai dirbs ligoninių priėmimo skyriuose kaip skubiosios medicinos gydytojai. „O toliau priklausys nuo ligoninės administracijos požiūrio, kaip jie matys mūsų reikalingumą“, – sako rezidentas.
Šių specialistų reikia visose šalies ligoninėse, kuriose yra skubiosios pagalbos skyriai. Darbo jiems užteks ir po ligoninių tinklo reformos. Prof. P.Šerpytis mano, kad turėti tokios specializacijos gydytojus ligonines privers laikmetis ir pokyčiai.

 Tarp kitko:


Skubios medicinos specializacija atsirado JAV 1973 metais, vėliau šios srities gydytojai buvo pradėti rengti Anglijoje, Prancūzijoje ir kitose Vakarų Europos valstybėse, 2003 m. išleista pirmoji Lenkijos skubiosios medicinos gydytojų laida. Šiuo metu, skubioji medicina diegiama jau 18 Europos valstybių. Latvija, Estija ir Lietuva šioje srityje – dar naujokės.

 Komentaras:

Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminio lygio koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Alvyda Naujokaitė:


- Lietuvoje šiuo metu priėmimo–skubiosios pagalbos skyriuose paslaugas teikia įvairių profesinių kvalifikacijų gydytojai, slaugytojai, paramedikai, akušerijos stacionarines paslaugas teikiančiose įstaigose – akušeriai. Džiugu, kad jau šią vasarą šiuose skyriuose paslaugas pradeda teikti pirmieji skubiosios medicinos gydytojai.
Išties, stengiamės gerinti skubiosios medicinos pagalbos paslaugų prieinamumą ir kokybę, racionaliai paskirstant pacientų srautus: esant nežymiems sveikatos sutrikimams, skubioji medicinos pagalba būtų teikiama arti gyvenamosios vietos, sudėtingais atvejais – daugiaprofilinių ligoninių skubiosios pagalbos skyriuose.
Kartu su skubiosios medicinos rezidentais prieš porą metų parengėme Skubiosios medicinos gydytojo medicinos normą. Pastaraisiais metais kviečiame rezidentus aktyviai dalyvauti rengiant skubiosios medicinos pagalbos modernizavimo projektus, esame atviri naujovėms ir dialogui.
Tikiu, kad būdami darnioje komandoje, pasitelkdami šiuolaikines žinias ir gerąsias patirtis, galime sukurti pažangią skubiosios medicinos pagalbos sistemą.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris