Gaila, bet vadybos žinios nėra vertinamos

Evelina Machova
2019-01-17
Koks yra geras sveikatos sektoriaus vadybininkas, kuo jis skiriasi nuo tiesiog vadybininko? Ar pritraukus daugiau tokių profesionalų galėtume išspręsti šiuo metu čia vyraujančias sveikatos sistemos problemas? Apie tai kalbamės su Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dekane prof. Aida Mačerinskiene ir fakulteto dėstytoja doc. Dr. Jolanta Žemguliene.
Gaila, bet vadybos žinios nėra vertinamos
„Atsakant į klausimą, kas yra geras sveikatos sektoriaus vadybininkas, galima būtų pasakyti, kad tai yra gydytojo išsilavinimą ir vadybininko magistro diplomą turintis žmogus“, - sako Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dekane prof. Aida Mačerinskiene (kairėje). Greta - fakulteto dėstytoja doc. dr. Jolanta Žemguliene.

- Sveikatos politikai dažnai akcentuoja, kad gydymo įstaigoje turi dirbti modernūs ir geri vadybininkai. Taigi klausimas, kas gi yra tas geras sveikatos sektoriaus vadybininkas ir kuo jis skiriasi nuo tiesiog vadybininko?
Doc. dr. Jolanta Žemgulienė:

- Viena aktualių valstybės remiamo sektoriaus, ne vien tik sveikatos, problemų – riboti ištekliai ir didelis viešųjų paslaugų poreikis. Toks pagrindinis ir sveikatos priežiūros sistemos vykdytų ir vykdomų reformų leitmotyvas. Ribotų sveikatos priežiūros išteklių pasekmė yra ilgos gydymo laukiančių pacientų eilės, papildomos priemokos gydantis, paslaugų kokybės prastėjimas. Iškeliama idėja, kad, racionaliai panaudojant turimus viešųjų sveikatos priežiūros išteklius, galima sumažinti šias nepageidaujamas pasekmes. Suradus vidinių rezervų, su tuo pačiu turimų išteklių kiekiu suteikti daugiau ir kokybiškesnių paslaugų. Racionalaus išteklių panaudojimo problemos siejamos su darbo, finansinių, materialiųjų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo išteklių tinkamu planavimu ir veiklos organizavimu ne tik gydymo įstaigos, bet regioniniu bei nacionalinės sveikatos sistemos lygmeniu.

Sveikatos sektoriuje geras vadybininkas, kaip, beje, ir kitų sričių vadybininkai, yra specialistas, gebantis tinkamai planuoti bei kontroliuoti sveikatos priežiūros išteklius, įvertinti esamus sveikatos priežiūros išteklių panaudojimo būdus išlaidų – naudos požiūriu, analizuoti ir vertinti sveikatos priežiūros išteklių panaudojimo rezultatus, analizuoti ir išskirti išteklių panaudojimo galimybes sveikatos priežiūros paslaugų kokybės bei paslaugų teikimo produktyvumo požiūriais. Sveikatos sektoriaus vadybininkas turi pakankamai žinių apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimo veiklą, šios veiklos išteklius ir rezultatus. 

Prof. Aida Mačerinskienė: 
- Yra ir privatus sveikatos paslaugų sektorius, kuriame paslaugos suteikiamos kiek kitais principais - už kainą, kuri atitinka rinkos sąlygas, idant privatus verslas dirbtų pelningai. Tačiau ši paslaugų grupė vis dar nėra laisvai pasirenkama ir nėra iki galo integruota į sveikatos sistemą nei per socialinį draudimą, nei per Sodros kaupimo principus. Šis klausimas galėtų ir turėtų būti svarstomas ieškant geriausio pasiūlymo klientui – šiuo atveju pacientui.
Atsakant į klausimą, kas yra geras sveikatos sektoriaus vadybininkas, galima būtų pasakyti, kad tai yra gydytojo išsilavinimą ir vadybininko magistro diplomą turintis žmogus. Prieš metus turėjome susitikimą su Santaros klinikų vadovybe, kur nagrinėjome šią problematiką: kaip iš gydytojo padaryti administratorių, gebantį racionaliai organizuoti įvairius procesus ligoninėje, klinikoje ar kitoje gydymo įstaigoje.

 
- Ar sveikatos ekonomistus, sveikatos sektoriaus vadybininkus ruošiame universitete? 
Prof. A.Mačerinskienė: 
- Tokia specializacija būtų per siaura rengiant specialistus, todėl šiam atvejui tikrai tiktų jau anksčiau minėta studijų kombinacija – gydytojas ir vadybos magistrantūros programa. VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete kai kurios studijų programos yra tiesiogiai pritaikytos dirbantiesiems ir paskaitos organizuojamos tik vakarais arba tik savaitgaliais.

Doc. dr. J.Žemgulienė:
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas teikia sveikatos mokslų magistro programą Visuomenės sveikatos vadyba. Programų sveikatos ekonomistams ugdyti mūsų šalies aukštosios mokyklos neteikia.

- Jūsų nuomone, ar sveikatos sektoriui išties trūksta gerų vadovų-vadybininkų? Ar jų atsiradimas padėtų spręsti vyraujančias sveikatos apsaugos sistemos bėdas?
Doc. dr. Žemgulienė: 
- Gerų verslo vadovų–vadybininkų reikia visose viešojo sektoriaus srityse. Galima pastebėti, jog nepaisant to, kad įvairiose šalyse taikomi skirtingi viešųjų finansų paskirstymo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams būdai, sistemos valdymo modeliai, idealaus ribotų viešųjų išteklių problemos sprendimo kol kas neatrado daugelis šalių.

Prof. A.Mačerinskienė:
- Aš visgi prieštaraučiau – jei privačios įmonės gali teikti aukštos kokybės paslaugas klientui, viešajam sektoriui tai turėtų būti įkandama ir pasiekiama. Manau, kad stiprūs valdymo įgūdžiai ir šiuolaikiniai valdymo principai galėtų iš esmės pakeisti situaciją sveikatos sektoriuje.

- Dar viena politikų pamėgta frazė, jog gydymo įstaigos turi būti valdomos pagal šiuolaikinius vadybos standartus. Toks teiginys atrodo šiek tiek kaip iš madų šou, lyg kas metus būtų pristatomi nauji geros vadybos standartai. Gal galėtumėte paaiškinti, kas apskritai yra ta šiuolaikinė vadyba ir kaip sparčiai ji keičiasi?
Doc. dr. Žemgulienė: 

- Sveikatos politikai, akcentuodami šiuolaikinės vadybos standartų diegimą sveikatos priežiūros sektoriuje, tikėtina, pasisako apie efektyviosios vadybos metodų, kurie įprastai yra taikomi komercinėse gamybos bei paslaugų įmonėse, diegimą viešosiose sveikatos priežiūros įstaigose. Tokie vadybos metodai, kaip LEAN, „Six Sigma“ vis dažniau pritaikomi ir diegiami sveikatos priežiūros paslaugų veikloje. Nemaža dalis sveikatos priežiūros sektoriaus įstaigų yra įdiegusios ir ISO kokybės vadybos sistemą, grįstą procesų valdymu.

Prof. A.Mačerinskienė:

- Matyt, laikas kalbėti apie šiuos principus ir paslaugų sektoriuje Lietuvoje, nes bankų ir gamybos sistemose tokie principai yra seniai taikomi. Kai kurios įmonės kaip „TermoFisher“ yra pasaulio lyderės taikydamos naujausius vadybos ir verslo valdymo principus. Atėjo laikas taikyti juos plačiau. Gaila, kad vadybos žinios yra taip menkai vertinamos Lietuvoje, nes daugelyje šalių ši žinių sritis yra labai svarbi verslo vystymui ir plėtrai.

 
Vienas klausimas
Ar sveikatos sektoriuje trūksta vadovų-vadybininkų?

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas prof. Vinsas Janušonis:


- Ar trūksta mūsų sistemai sveikatos vadybininkų, priklauso nuo to, kaip į tai pažvelgsi ir ką jais laikysime. Tikras sveikatos vadybininkas turėtų būti ir vadybininkas, ir medikas, ir mokslininkas bei tam tikra prasme net politikas. Tokių visapusiškų vadybininkų sveikatos sektoriuje nėra daug, bet jų turbūt kiekvienai gydymo įstaigai ir nereikia. Pavyzdžiui, rajoninei ligoninei, mano nuomone, užtenka derinio vadybininkas ir gydytojas, kuris puikiai supranta kas vyksta sveikatos sistemoje. Vienas pagrindinių vadybos postulatų - jei viskas vyksta gerai, nėra reikalo kištis.
 

Dabar nemažai diskutuojama, kas turi vadovauti gydymo įstaigai, - gydytojas ar gali ir kitos profesijos atstovas. Mano nuomone, kai gydymo įstaigoms pradeda vadovauti bet kas, ir rezultatas - bet koks, kyla didžiulis chaosas. Gydymo įstaigos vadovas pirmiausia turi būti medikas, išmanantis sistemą. Tarkim, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pavaduotojai turi vadybos magistro diplomą. Dėstau universitete ir teigti, kad gydymo įstaigų vadovai negilina žinių vadybos srityje, negalima. Manau, kad ilgesnį laiką gydymo įstaigoms vadovaujantys žmonės yra neblogi vadybininkai. Tačiau sveikatos priežiūros sistema ypač priklauso nuo išorinės aplinkos bei politinių sprendimų.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktorė medicinai ir slaugai ir Mykolo Romerio universiteto Sveikatos tyrimų laboratorijos vadovė prof. dr. Danguolė Jankauskienė:

-
 Kalbant iš mokslinės perspektyvos, sveikatos sistemos vadyba labai priklauso nuo valstybės viešųjų politikų, o svarbiausia - sveikatos politikos, kuri susideda iš jos formavimo, įgyvendinimo ir vertinimo. Ypač svarbi „sveikatos visose politikose“ koncepcija.  Sveikatos politikos ir vadybos dalyse Lietuvoje yra problemų. Ypač politikos įgyvendinimo srityje, kuri priklauso nuo vadybos ir valdymo kokybės. Bet ir politikos formavimo kokybė neblizga. Vargu ar visi formuotojai geba vertinti visuomenės ir jos suinteresuotųjų asmenų bei grupių brandos lygį, derinti su jais pozicijas, ieškant sutarimo.
 
Tačiau reikia suprasti, kad problemų bus visuomet, nes vadyba ir yra ta veiklos sritis, kurioje vyrauja nuolatinis problemų sprendimas, o šių bus visuomet. Išsprendi vienas, gyvenimas ir įvairūs procesai sukuria kitas, tad vėl tenka daug ką keisti. Todėl ir problemos, ir reformos, ir pokyčių valdymas nesibaigs niekada. Tiesiog to reikia išmokti, tam pasiruošti. Moderni sveikatos sistemos vadyba, būdama viešosios vadybos dalimi, šalia klasikinės vadybos teorijų, visuomenės sveikatos koncepcijų taiko ir daug verslo vadybai būdingų metodų, kurie pastaruoju metu ypač madingi ir populiarūs, tiek personalo, tiek organizacijų, tiek vadybos, tiek ir kitose srityse.   Vargu, ar visi vadovaujantys sveikatos sistemai asmenys tai gerai išmano, nes tobulėjimui ribų nėra.
 
Naujovės vadyboje kaip ir medicinoje vis atsiranda. Gaila, kad kartais linkstame į kraštutinumus: juoda - balta. Mane stebina pastarojo laikmečio medikų susižavėjimas, pavyzdžiui, tik sistema „Lean“ arba kaštų naudos analize. Arba supratimas, kad visa vadybos kokybė priklauso tik nuo vieno vadovo. Tai rodo, kaip mažai medikai yra studijavę vadybos, nes tai vadybos sistemos ir metodai, kuriuos  privalo žinoti bei taikyti vadybą baigęs žmogus. Strateginis valdymas ir operatyvinis  sprendimų priėmimas, kokybės vadyba, žmogiškųjų išteklių, informacijos, finansų valdymas, veiklos kontrolė ir vertinimas, organizacinė elgsena ir kultūra, išorinė ir vidinė komunikacija  bei ryšiai su visuomene - visos šios sritys turi savo teorijas, metodus, vertinimo kriterijus. Ir tai reikia išmanyti.
 
Mykolo Romerio universitete nuo daugiau kaip dešimtmetį vykdome Sveikatos politikos ir vadybos programą. Galiu drąsiai pasakyti, kad praktikoje  įstaigos valdyme su specialius mokslus baigusiais žmonėmis, išmanančiais  ir politikos formavimą, ir įgyvendinimą bei vertinimą dirbti  žymiai geriau - darbas yra visai kitos kokybės. Todėl pasisakau pirmiausia už žinias ir kompetencijas ne tik aukščiausios, bet ir viduriniosios grandies  lygmens sveikatos apsaugos administratoriams. Deja, kol kas Lietuvoje tai sprendžiama  gana mėgėjiškai ir fragmentiškai.

Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša:

- Vadyba yra vadyba, ar versle ar sveikatos sektoriuje dirbame su žmonėmis ir tik per juos galime pasiekti rezultatą. Žinoma, yra sava specifika. Esminis viešojo sektoriaus skirtumas nuo verslo yra tas, kad siekiama ne maksimizuoti pelną, o atliepti viešąjį interesą – tai geros žinios tiek pacientams, tiek darbuotojams. Kitas skirtumas, su kuriuo susidūriau penkias poliklinikas sujungiant į vieną, kad retas vadovas turėjo šiuolaikinės vadybos žinių ir patirties. Bet tai - išsprendžiama, investavome į mokymus ir šiandien suformuota komanda iš sujungtose gydymo įstaigose dirbusių specialistų. Galima daryti prielaidą, kad Kauno poliklinikose vadyba nebuvo ta sritis, kuriai skiriamas pakankamas dėmesys.

Esu Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos narys ir matau daug gerų pavyzdžių tarp kolegų, puikiai besitvarkančių gydymo įstaigose. Gerų vadybininkų trūkumas vadovaujančiose pozicijose jaučiamas, tačiau su šia problema susiduria daugelis šalių. Neseniai skaičiau straipsnį „Harvard business review“, kuriame buvo keliamas klausimas, kaip užtikrinti gerą vadybą sveikatos sektoriuje. Analizuoti  net keli scenarijai. Vienas jų - skirti ir vadybininką, ir gydytoją, sukuriant dvivaldystę. Deja, jis nepasiteisino. Tyrimai rodo, kad efektyviausias būdas, tiesa, jis trunka gana ilgai – identifikavus vadovavimo potencialą, jį vystyti,  vadovaujamoms pozicijoms ugdant žmones iš vidaus. Šią praktika naudojame ir Kauno miesto poliklinikoje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris