Embrionų saugojimas per amžių amžius – nerealus

Deimantė Gruodė
2017-11-03
„Amžinasis“ embrionų saugojimas toliau kaitins aistras visuomenėje. Seime, parlamentarės Viktorijos Čmilytė-Nielsen iniciatyva, įregistruotas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimo projektas, kuris apims jautriausius – embrionų saugojimo bei donavimo – klausimus. Svarstymas numatytas jau lapkričio 9 dieną.
Embrionų saugojimas per amžių amžius – nerealus
„Turėtų būti nustatytas tam tikras laiko terminas, kiek yra saugojami nepanaudoti embrionai. Tėvams išreiškus norą, saugojimo terminas galėtų būti pratęsiamas“, – sako Seimo narė V.Čmilytė-Nielsen.

Siūlo nustatyti saugojimo terminą
„Įstatyme pirmiausia yra keli esminiai momentai. Vienas jų labiausiai nuskambėjęs – tai dėl „amžinojo“ embrionų saugojimo, kuomet finansinė našta gula ant sutuoktinių pečių, kai faktiškai ne visi sukurti embrionai yra panaudojami. Mūsų siūlymas yra paremtas griežtai kitų valstybių, kuriose tokios procedūros jau atliekamos daugelį metų, patirtimi. Visgi turėtų būti nustatytas tam tikras laiko terminas, kiek yra saugojami nepanaudoti embrionai. Tėvams išreiškus norą, saugojimo terminas galėtų būti pratęsiamas“, – sako Seimo narė V.Čmilytė-Nielsen.
 
Remiantis kitų šalių patirtimi, embrionai gali būti donuojami kitoms poroms, atiduodami moksliniams tyrimams arba priimamas sprendimas nutraukti jų saugojimą po dešimties metų, su galimybe tėvams saugojimą pratęsti. O kaip yra Lietuvoje?
„Dabar sutuoktiniai, kurie pasinaudoja pagalbinio apvaisinimo procedūra ir embrionų sukuriama daugiau, negu jie panaudoja, turi dvi galimybes: arba embrionus donuoti, arba mokėti už jų ilgalaikį šaldymą nežinia kiek metų. Vis dėlto donavimas neturėtų būti prievartinis. Kiek man teko susipažinti su pirmąja informacija (įstatymas įsigaliojo tik nuo šių metų sausio pirmosios), dar nėra tiek daug pavyzdžių. Tik viena pora sutiko donuoti sukurtus embrionus. Tai nėra paplitęs pasirinkimas“, – sako V.Čmilytė-Nielsen.

 

Skaičius.
50
– apie tiek tūkst. nevaisingų porų gyvena Lietuvoje.

  
Neverta pradėti didelės kovos
„Nerealu embrionus saugoti per amžių amžius. Bet, kai šis klausimas yra toks jautrus visuomenei, galbūt ir tiktų formuluotė „amžinas embrionų šaldymas“. Bet nemanau, kad tai galėtų būti daroma visą laiką, nes tėvai numirs dėl amžiaus, o jų embrionai dar bus saugomi. Juolab kad aš tikiu, jog tobulėjant technologijoms galėsime jau nebe embrionus, o šaldytas kiaušialąstes labiau panaudoti. Kita vertus, neverta pradėti didelių kovų ir diskusijų. Žinote, tie embrionai neužima daug vietos. (Juokiasi.)“, - sako prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė
 

„Manau, kad šiuo etapu tegul būna amžinas embrionų šaldymas. Vėliau tikriausiai bus įmanoma racionaliau ir visai visuomenei priimtiniau išspręsti šitą klausimą“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė.

 
Procedūros įsivažiuoja
Kaip pagalbinio apvaisinimo procedūros įsivažiuoja Lietuvoje?
„Mūsų siūlymai yra paremti tomis problemomis, su kuriomis šiandieną akivaizdžiai susiduria ir pacientai, ir gydymo įstaigos. Taip pat siūlome, kad būtų numatyta standartinė forma, kuri užpildoma tokias procedūras teikiančiose gydymo įstaigose. Kad nebūtų taip, jog vienoje įstaigoje pildoma vienokia forma, kitoje – kitokia. Tai formalus dalykas, bet jį įvedus būtų mažiau sumaišties. Dar vienas momentas yra dėl sergančiųjų onkologinėmis ligomis, kad prieš pradedant gydymo kursą jų lytinių ląstelių paėmimas, saugojimas būtų kompensuojamas. Tai yra aktualu jauniems pacientams “, – sako Seimo narė V.Čmilytė-Nielsen.
 

Parlamentarė atkreipia dėmesį ir dar vieną dalyką – donorystės, kai lytinės ląstelės donuojamos kitoms šeimoms, atlyginimą.
„Kalbame apie išlaidų atlyginimą. Kainuoja procedūros, žinoma, ir vaistai. Tarkime, moteris, kuri nori padėti kuriai nors porai susilaukti kūdikio, turi atlikti daugybę pakankamai skausmingų ir turinčių tam tikrų rizikos faktorių procedūrų. Ji neturėtų to daryti iš savo kišenės“, – sako Seimo narė.
 
Anot profesorės Rūtos Jolantos Nadišauskienės, šių metų pradžioje priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas jau atnešė didelės naudos.
„Tikrai žinau, kad Santaros centre tų procedūrų daugėja. Šio gydymo būdo sėkmės matas – sveikas naujagimis. Tai tikrai to laukiame ir patys Kaune labai aktyviai dirbame norėdami įkurti gerą aukštos kokybės paslaugas teikiantį universitetinį centrą. Įstatymo priėmimas, manau, jau atnešė naujos. Dėl to, kad gydymo įstaigos atnaujino licencijas, gydytojai ir specialistai praėjo apmokymus. Galvoju, visai netrukus turėtume pradėti kurti vieningą procedūrų registravimo sistemą, kad galėtume pasižiūrėti, kaip mums sekasi, kokia paslaugų kokybė. O dabar saugokime embrionus amžinai. Bus kitos politinės valios, bus galima diskutuoti tuo klausimu ir vėliau“, – įsitikinusi profesorė.


 
Tarp kitko
Dar vasarą, birželio mėnesį, Seime vykusioje konferencijoje „Pagalbinis apvaisinimas Lietuvoje: kur esame ir ko siekiame?“ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Santaros vaisingumo centro ir Akušerijos ir ginekologijos centro, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos, Vaisingumo asociacijos bei Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugijos (ESHRE) atstovai vieningai priėmė rezoliuciją. Ja Seimą, Vyriausybę ir Sveikatos apsaugos ministeriją paragino spręsti „amžino“ embrionų saugojimo problemą ir embrionų donorystės klausimus, tobulinti nevaisingumo gydymo kompensavimą, įtvirtinti su lytinių ląstelių ir embrionų donavimu susijusių išlaidų kompensavimo galimybę bei atlyginimą donorams.

 
Komentaras
Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė:

– Kadencijos pradžioje priėmėte Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Kaip jis veiks, iš tikrųjų niekas nežinojo, nes jį priėmus pirmiausia reikia pažiūrėti, koks įstatymo veikimo rezultatas. Svarbu specialistų nuomonės paklausti, kaip gi yra dabar ir kokios yra embrionų saugojimo, kuris užtrunka ne vienerius metus, sąnaudos. Manau, kad kalbant apie amžinąjį embrionų saugojimą reikia remtis specialistų nuomone. Šiuo atveju bus įdomu išgirsti jų poziciją ir tada apsispręsime.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris