Elvinas Jankevičius: „Pabėgėlių net nepastebėsime“

Deimantė Zailskaitė
2015-07-02
„Nemanau, kad visuomenei ar medikų bendruomenei susirūpinimą keltų du šimtai penkiasdešimt pabėgėlių“, - sako vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius (39 m.), tikindamas, kad toks skaičius prieglobsčio prašytojų – it lašas jūroje. Viceministras sugrįžo iš Europos Tarybos, kur dar kartą buvo aptariamas į Europą plūstančių pabėgėlių klausimas.
Elvinas Jankevičius: „Pabėgėlių net nepastebėsime“
„Norėtume atsivežti pabėgėlių šeimas, norėtume atsivežti gabius tų specialybių žmones, kurių Lietuvoje trūksta“, - sako vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

- Kokių žinių parvežėte iš Europos Tarybos?
- Europos Komisija prašė priimti pabėgėlius, kurie šiandien glaudžiasi Italijoje ir Graikijoje: šios dvi valstybės ekonomiškai nepajėgia išlaikyti tokio skaičiaus pabėgėlių – 40 tūkstančių, ir daugiau. Todėl vyko diskusija, ką su jais daryti.
Lietuviai nuo seno nėra linkę į kitų žmonių problemas žiūrėti pro pirštus. Esame valstybė, kurioje gerbiamos žmogaus teisės, gerbiama laisvė, nepriklausomybė, žmogui nėra leidžiama paprasčiausiai numirti. Vyriausybė nusprendė, kad galime perkelti du šimtus penkiasdešimt pabėgėlių. Tai mes ir išsakėme Europos Taryboje.
 
- Lyginant su kitomis šalimis, ar priimtume mažiausią pabėgėlių skaičių?
- Tikrai ne. Kiek žinau, estai ruošiasi priimti šimtą penkiasdešimt. Nė viena šalis nepasakė, kad mums neįdomu, negalime, nieko nedarysime. Visos sutiko padėti. Negalime palikti tų žmonių numirti. Jie miega gatvėse, prausiasi jūroje, neturi ko pavalgyti. Derėsimės dėl atrankos kriterijų. Lietuva stengsis atsirinkti žmones, kurie galėtų integruotis mūsų šalyje, kad paskui turėtų galimybę susirasti darbą ir įsikurti.
 
- Kai kurie Seimo nariai ragina imti pavyzdį iš tų šalių, kurios visais įmanomais būdais stengėsi apsisaugoti nuo pabėgėlių antplūdžio...

- Nekomentuosiu Seimo narių pasisakymų. Bet noriu pasakyti, kad Lietuvoje yra šešiasdešimt savivaldybių. Taigi, jeigu pabėgėlius, kurių yra iki dviejų šimtų penkiasdešimties, padalintume proporcingai kiekvienai savivaldybei... Tie keturi žmonės tikrai pradingtų minioje. Mes jų net nepamatytume. Kita vertus, Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės, užsiimtų šių žmonių integracija į visuomenę. Tai reiškia, kad nuo pusės metų iki metų jie būtų mokomi kalbos, papročių, tam tikrų darbo įgūdžių, ir po integracinio laikotarpio, manau, jie neišsiskirtų iš kitų žmonių.
 
- Nežinau, ar jūs pats turite vaikų... Ar būtumėte ramus, jei šalia jūsų namų įsikurtų neaišku kokie svetimšaliai?
- Turiu dvi dukras. Būčiau visiškai ramus. Kiekvienas žmogus, kurį Lietuva įsileidžia, būtų praėjęs patikrą, tam tikras įstaigas, institucijas, ir kokių nors grėsmių tikrai neįžvelgčiau.
 
- Anot autoritetingų psichologų, pareigūnai kartais neturi elementaraus psichologinio išsilavinimo, kad tinkamai įvertintų pabėgėlių psichikos būklę...
- Priešingai, kai atrinkinėsime pabėgėlius, važiuos ir mūsų migracijos pareigūnai, ir specialistai iš kitų Europos šalių, kurie sukaupę didžiulę patirtį, bendraudami su pabėgėliais. Lietuva - pakankamai pasiruošusi: yra migracijos pareigūnai, kurie suteikinėdami prieglobstį tikrai turi daug patirties šiuo klausimu.
 
- Galbūt su Sveikatos apsaugos ministerija žadate susėsti prie bendro stalo ir aptarti, ką daryti, kad pabėgėliams būtų laiku suteikiama psichologinė, kita medicininė pagalba?
- Ne, tai yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rūpestis. Jie yra atsakingi už pabėgėlių integraciją, ir kol kas savo darbą atlieka puikiai. Tas kelias nėra naujas, procedūros žinomos ne vienerius metus.
Pagal jas Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje bus įgyvendintos šios programos.
 
- Rukloje esantis centras nėra guminis: kaip jie „sugrūs“ tokį skaičių pabėgėlių?
- Vietos yra pakankamai penkiasdešimčiai žmonių. Vyriausybė ir nutarė priimti bei perkelti du šimtus penkiasdešimt žmonių per dvejus metus. Pusę metų ten jie gyventų, kol vyktų integracijos procesas – iki aštuonių mėnesių, paskui persikeltų į minėtas skirtingas savivaldybes. Paskui jie gautų šiek tiek lėšų iš Europos Sąjungos prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo, ir galėtų savivaldybėse nuomotis būstą bei gyventi.
 
- Ar kelias į gydymo įstaigas jiems bus lengvai pasiekiamas?
- Pas medikus jie tikrai pateks tokiomis pačiomis teisėmis kaip ir visi kiti. Po integracijos vis tiek jie bus savivaldybių gyventojai, jiems bus išduotas leidimas nuolatos gyventi Lietuvoje. Be to, medikai yra išsilavinę žmonės, aš juos nepaprastai gerbiu, pats esu iš medikų šeimos. Medikai už tai, kad būtų gelbėjamos žmonių gyvybės, ir jie niekada nežiūri į tautybę ar žmogaus odos spalvą.
 

- Kaip užtikrinsite pabėgėlių saugumą, juos apsaugosite nuo vietos gyventojų diskriminacijos apraiškų?
- Vidaus reikalų ministerija kartu su Užsienio reikalų ministerija atliko tyrimą, susijusį su pabėgėlių tolerancija. Buvo klausiama Lietuvos žmonių nuomonės. Daugiau nei pusė jų pritarė pabėgėlių priėmimui.
 
- Lietuva netaps tik laikina stotelė traukiantiesiems toliau į Vakarus?
- Dalis pabėgėlių, matyt, neišvengiamai išvažiuos. Tačiau Europos Komisija, teikdama prašymą, kad šalys priimtų nustatytą pabėgėlių skaičių, siūlo, kad tie žmonės gyventų ne mažiau penkerių metų toje šalyje, kuri jam suteiks prieglobstį. Dėl mechanizmo, kaip apsaugoti ir padaryti, kad jie čia pasiliktų, dar tarsimės.
Norėtume atsivežti jų šeimas, norėtume atsivežti gabius tų specialybių žmones, kurių Lietuvoje trūksta.
Bet, sakau, dėl atskiro mechanizmo ir atrankos kriterijų dar derėsimės.
 

- Kas rūpi vidaus reikalų ministrui?
- Vidaus reikalų ministerija ir ministras norėtų, kad būtų užkirstas kelias neteisėtai migracijai. Europos Sąjungos Taryboje buvo aptartas ir šis klausimas: bus imtasi visų priemonių, kad išvengtume didelių nelegalios migracijos mastų. Pirmiausiai – kova su kontrabandininkais, kurie nelegaliai gabena žmones iš karo zonų. Ministrui svarbu, kad būtų išskirti tie pabėgėliai, kuriems iš tikrųjų gresia mirtinas pavojus ir tie, kurie apsimeta ir yra vadinamieji ekonominiai migrantai, bėgantys tik dėl geresnio ekonominio gyvenimo.
 
- Taigi, kada mums jau laukti pirmųjų pabėgėlių?
- Iki metų galo. Vyriausybės nutarimu, berods, iki 2018 metų turime priimti nustatytą skaičių pabėgėlių. Kaip minėjau, absoliučiai nieko nepajausime, nes jie pas mus atvyks keliais etapais.
 
Dosjė 
Gimė 1976 m. kovo 1 d. Vilniuje.
1997–1998 m. studijavo ekonomiką Eseno universitete (Vokietijoje).
2004 m. baigė Vilniaus pedagoginį universitetą, įgijo ekonomikos bakalauro laipsnį, 2009 m. ten pat įgijo sociologijos magistro laipsnį (politinės sociologijos šakos).
2008–2009 m. – sveikatos apsaugos ministro patarėjas.
2009–2010 m. – Lietuvos Respublikos Seimo nario padėjėjas.
2010–2011 m. – Vilniaus miesto savivaldybės Turto departamento direktoriaus pavaduotojas.
2011 m. – išrinktas į Varėnos rajono savivaldybės tarybą.
2011 m. balandžio 4 d. – 2013 m. sausio 5 d. – Varėnos rajono savivaldybės meras.
Nuo 2013 m. – vidaus reikalų viceministras.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris