Eilės pas odontologus susidaro ir dėl tėvų požiūrio į narkozę!

Deimantė Gruodė
2018-01-29
„Tėvų požiūris į bendrąją nejautrą taip pat turi įtakos eilių ilgumui“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos Vaikų odontologijos poskyrio vedėja doc. dr. Vilma Brukienė. Anot jos, vaikas gydymui taikant bendrąją nejautrą dažnai užrašomas vien todėl, kad tėvams taip patogiau. Bet ar nuo to geriau patiems vaikams?
Eilės pas odontologus susidaro ir dėl tėvų požiūrio į narkozę!
Dažnai tėveliai renkasi paprastesnį būdą, kuomet taikant bendrąja nejautrą vaikui dantys sugydomi vieno vizito metu.

Faktas 
Neįgalių vaikų gydymas Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje: 2012 m. – 72 vaikai, 2013 m. – 78, 2014 m. – 70, 2015 m. – 175, 2016 m. –154, 2017 m. – 178.


Visą parą budintis gydytojas 
Žalgirio klinika sudaro galimybę tą pačią dieną patekti pas gydytoją odontologą tiek sveikiems, tiek negalią turintiems vaikams.
 

„Skubioji pagalba klinikoje teikiama dvidešimt keturias valandas per parą, savaitgaliais, švenčių dienomis – taip pat. Jei vaikas kenčia dėl danties skausmo, kraujuoja, formuojasi uždegiminis procesas, įvyko danties trauma, be išankstinio užrašymo būtinąją pagalbą suteikia budintis vaikų odontologas. Priėmimo metu numalšinamas skausmas, stabdomas kraujavimas, uždegiminis procesas, paskiriami vaistai“, – sako Žalgirio klinikos Vaikų odontologijos poskyrio vedėja doc. dr. Vilma Brukienė.

 
Anot čia dirbančių gydytojų, protinę ir fizinę negalią turintiems vaikams skiriamas ypatingas dėmesys, odontologinę pagalbą užtikrinant skubos tvarka. Klinikoje gydymo su bendrąją nejautra šiuo metu laukia dvidešimt du neįgalūs vaikai. Anot Žalgirio klinikos vyriausiosios gydytojos prof. Alinos Pūrienės, siekiant mažinti eiles planuojama įrengti dar vieną vietą neįgaliesiems gydyti.

„Neįgalieji registruojami atskirai ir jų laukimo laikas yra vienas du mėnesiai. Jei nėra skubaus atvejo, pirmiausia neįgalusis užrašomas planinės konsultacijos, kurios metu įvertinamas vaiko bendradarbiavimo laipsnis. Sprendžiame, ar gydysime su sąmoninga sedacija, ar taikysime bendrąją nejautrą. Tam reikia turėti paruoštas patalpas, anesteziologinę komandą. Neįgalių pacientų nerašome į bendruosius laukimo sąrašus, jiems prioritetine tvarka kuo greičiau suteikiamas reikiamas gydymas“, – sako doc. V.Brukienė.
Žalgirio klinikos patalpos pritaikytos gydyti ypač sunkią negalią turintiems vaikams, nepaisant, ar šie prikaustyti prie lovos, juda vežimėlio pagalba, ar turi psichikos sutrikimų.
 
„Ypatingų reikmių pacientams gydyti skirta didesnė patalpa, į kurią galima patogiai įvežti ir išvežti gulinčius asmenis. Specialiai pastatytas rentgeno aparatas, kad paciento nereikėtų transportuoti į Radiologinį poskyrį. Jei gydant odontologui kyla klausimų ir reikia skubios rentgeno diagnostikos, jis turi galimybę gydymo kabinete padaryti nuotraukas“, – sako doc. V.Brukienė. Taikant sąmoningą sedaciją ar bendrąją nejautrą dirba komanda: gydytojas odontologas, odontologo padėjėja, gydytojas anesteziologas, anestezistė. Jei reikalinga specializuota odontologinė pagalba, įsijungia vaikų odontologai ar kiti odontologai specialistai.


Odontologai pasakoja ne vieną atvejį, kai dvidešimtyje vaiko pieninių dantų pasitaiko daugiau nei trisdešimt ėduonies padarytų pažeidimų. Kuo daugiau tokių vaikų, tuo sudėtingiau pirminės sveikatos priežiūros grandžiai.

Piktnaudžiauja bendrąja nejautra
Žalgirio klinikos odontologai itin dėmesingi ir neturintiems negalios, tačiau dantų gydymo bijantiems mažiesiems pacientams. Esant galimybėms, vaiko bendradarbiavimas dantų gydymo metu pasiekiamas psichologinėmis priemonėmis, kitais atvejais taikomi farmakologiniai elgesio kontrolės metodai – sedacija arba bendroji nejautra.
„Neretai tėvų požiūris į bendrąją nejautrą suformuoja ilgas laukimo eiles“, – įspėja doc. V.Brukienė. Anot jos, pirmiausia reikėtų atvykti pas gydytoją odontologą tik apsižvalgyti bei sveiką ar neturintį sunkios negalios vaiką psichologiškai paruošti odontologiniam gydymui, ypač jei šis turi dvidešimt ėduonies pažeistų dantų. Tokio vaiko gydymas užtruks ilgai ir per kartą bendrosios nejautros sąlygomis neįmanoma sugydyti visus dantis.
Komplikuotas ėduonis dažniausiai nesugydomas per vieną vizitą.

Vadinasi, jei norime sugydyti vaiko visą burną, sanuoti, reikia išrauti dantis, kurie būtų sugydyti per kelis vizitus pas gydytoją odontologą. Negalvojama, kad jei anksti prarandami dantys, formuojasi ortodontinės anomalijos, sutrinka vaiko socializacija. Taikant bendrąją nejautrą rekomenduojama dantis gydyti vaikams iki 4 metų, neįgaliesiems ar tam tikrais atvejais teikiant būtinąją pagalbą. Visus kitus vaikus, paauglius, suaugusius taikant bendrąją nejautrą turėtume gydyti tik esant papildomoms sąlygoms: sergant fobija, netoleruojant vietinių anestetikų, sergant tam tikromis bendromis ligomis, esant psichologo ar psichiatro rekomendacijai.
 

„Dažnai tėveliai renkasi paprastesnį būdą, kuomet taikant bendrąją nejautrą dantys sugydomi per vieną vizitą. Vaikas užrašomas gydyti taikant bendrąją nejautrą vien todėl, kad tėvams taip yra patogiau. Tokiu būdu eilės gydymui taikant bendrąją nejautrą vaikams, kuriems ši procedūra yra tikrai būtina ir neišvengiama, pailgėja. Reikia akcentuoti, kad mūsų, gydytojų odontologų, galimybės visiškai atkurti kramtymo, kalbėjimo funkcijas ir estetiką taikant bendrąją nejautrą sumažėja. Kai pašalinama daug dantų, vaiko kramtymo ir maisto susmulkinimo galimybės taip pat blogėja. Gydymo komanda turi rinktis tokius gydymo būdus, kuriuos galime atlikti per vieną kartą. Nepaisant to, kad dantį dar būtų galima išgelbėti, priimami radikalūs sprendimai jį išrauti.
 
„Tai žinodami artimieji neįgaliajam vaikui turi dar atidžiau ir reguliariai valyti dantis. Kad su neįgaliuoju daug sunkiau, suprantame. Bet jį ir pamaitinti sunkiau, ir ko nors išmokyti – nemažas iššūkis, tačiau jo dantys privalo būti valomi kasdien“, – akcentuoja A.Pūrienė.
„Dauguma neįgalių vaikų dar turi bendrų sveikatos problemų ir kiekviena bendroji nejautra jų savijautą stumia į dar didesnę riziką“, – įspėja V.Brukienė.
  

„Įrodyta, kad vaikus iki septynerių metų jau reikia išmokyti taisyklingai valytis dantis. Nacionalinėje burnos sveikatos programoje, kurią patvirtino buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, įrašyta, kad daugybė ėduonies pažeistų vaiko dantų atskleidžia vaiko nepriežiūrą. Tai – ne tik apsileidimas, tai – nusikaltimas prieš vaiką“, - sako Žalgirio klinikos vyriausioji gydytoja prof. Alina Pūrienė.

 
Vaiko nepriežiūros rodiklis
„Sveikų vaikų eilės pas specialistus ilgos ir ilgėja. Nėra pakankamai žmogiškųjų resursų, kad reikia nereikia visus gydytume taikydami bendrąją nejautrą. Tėvai neprižiūri vaikų dantų, o atvedę pas odontologą nori, kad viskas būtų sugydyta per vieną vizitą. Negali vaiko iš karto sodinti į odontologo kėdę – jį dar reikia paruošti gydymui. Pavyzdingi tėvai tai daro itin atsakingai, bet tokių yra vienetai. Kiti atveda ir sako, gydykite. Ką daryti, jei vaikas turi dvidešimt pieninių dantų ir juose daugiau nei trisdešimt ėduonies padarytų pažeidimų? Kuo daugiau tokių vaikų, tuo sudėtingiau pirminės sveikatos priežiūros grandžiai. Didėja ir vaikų, kuriems jau reikia protezuoti dantis, skaičius. Valstybei ir mokesčių mokėtojams tai – didžiulė našta. Vaikų dantys protezuojami be eilės, dėl to ženkliai auga pensinio amžiaus žmonių protezavimo eilė“, – sako A.Pūrienė.
 

Gydytojai odontologai pabrėžia, kad ėduonis – išvengiama liga. Tiesiog tėveliai nuo mažumės turi kruopščiai valyti vaikų dantis, taip jiems įdiegti teisingus ir savalaikius burnos higienos įpročius. „Mūsų visuomenėje, tėvams sunku suvokti, kad ėduonis yra išvengiama liga. Dažniausiai tėvai yra linkę kaltinti genus, antibiotikus, geležies preparatus. Jiems sunku suprasti, kad iš tikrųjų kalti jie patys, jų pačių neįdėtas darbas prižiūrint vaiko dantis“, – sako gydytoja odontologė V. Brukienė. Yra labai retos išimtys, kai vaiko dantys pažeisti sisteminių veiksnių.
 
„Įrodyta, kad vaikus iki septynerių metų jau reikia išmokyti taisyklingai valytis dantis. Nacionalinėje burnos sveikatos programoje, kurią patvirtino buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, įrašyta, kad daugybė ėduonies pažeistų vaiko dantų atskleidžia vaiko nepriežiūrą. Tai – ne tik apsileidimas, tai – nusikaltimas prieš vaiką. O tėvai linkę kaltinti gydytojus, valstybę, sveikatos apsaugos ministrą, nors kaltas jų nežinojimas, nenorėjimas žinoti, mažas domėjimasis vaiko sveikata ir vaiko dantų kasdienis neišvalymas. Manau, kad tėvais, kurie nesirūpina atžalų dantimis, turėtų susidomėti vaikų teises ginančios institucijos“, – sako A.Pūrienė. Žinoma ėduonies formavimuisi turi reikšmės pastovus vaiko užkandžiavimas saldžiais produktais. Dažnai vaikai saldumynus valgo kelis kartus per dieną. Tai - tiesioginis kelias į bedantystę.

 
Tarp kitko
Kasmet Žalgirio klinikoje gydoma per 3,5 tūkst. ligonių. Konsultacinėje poliklinikoje specializuota ambulatorinė, diagnostinė ir gydomoji odontologijos pagalba suteikiama 60 tūkst. pacientų. Dar 11 tūkst. pacientų suteikiama skubi odontologijos pagalba. Gydomieji ir diagnostiniai kabinetai aprūpinti modernia odontologine įranga ir radiologine aparatūra.
Apie 45 procpacientų į stacionarą patenka skubos tvarka dėl veido uždegimų, žandikaulių bei veido kaulų lūžių.
 
Pagrindinis ligonių srautas – 77 proc. gydomų ligonių stacionare, tai Vilniaus apskrities gyventojai. Iš jų Vilniaus miesto pacientai sudaro – 72 proc. Daug ligonių gydoma iš Utenos, Panevėžio ir Alytaus.
 
Daugiausia ligonių gydoma dėl burnos organų, seilių liaukų ir žandikaulių uždegimų bei pūlinių, ir tai sudaro apie 50 proc. visų susirgimų. Nemažai pacientų gydoma dėl traumų. Dažniausiai tai buitinės traumos: įvairios žaizdos, sumušimai, dantų traumos, žandikaulių ir kitų veido kaulų lūžiai. Gydomos ir kitos įgimtos ir įgytos veido žandikaulių srities anomalijos.
Klinikoje teikiamos visos odontologinės priežiūros paslaugos asmenims iki 18 metų: nuo profilaktinio dantų vagelių dengimo silantais iki sudėtingų dantų formavimosi anomalijų, dantų, žandikaulių traumų gydymo bei dantų gydymo taikant bendrąją nejautrą. 


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris