Eiles gydymo įstaigose ilgina ir medikus terorizuojantys pacientai

Evelina Machova
2016-05-30
Eilės gydymo įstaigose – problema, prie kurios sprendimo grįžtama nuolat, bet vis nesėkmingai. Tiesa, apeiti jas, pasak pacientų, galima keliais būdais: jei turi pažinčių ar pinigų arba jei sukeli milžinišką skandalą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė problemą pasiūlė spręsti piniginėmis sankcijomis ir premijomis toms įstaigoms, kurios tvarkosi geriausiai. Mintis atrodytų nebloga, mat atsiranda ekonominė motyvacija. Bet ar tai padės? Gydymo įstaigų vadovai sako, kad tokie bandymai problemos iš principo nesprendžia, nes jos esmė slypi kur kas giliau.
Eiles gydymo įstaigose ilgina ir medikus terorizuojantys pacientai
Seimo Sveikatos reikalų komitetas nepritarė prezidentės siūlomoms pataisoms, kuriose sakoma, kad, jei gydymo įstaiga laiku nesuteikia paslaugos, jai už tai neturėtų būti apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Gydymo įstaigų vadovai taip pat sutinka, kad tik baudomis eilių klausimo neišspręsi.

Faktas 

Prezidentės Dalios Grybauskaitės (nuotr.) siūlomos pataisos numato, kad šeimos gydytojo konsultacija turi būti suteikta ne vėliau kaip per 7 dienas, gydytojo specialisto – per 30 dienų, brangūs tyrimai turi būti atlikti taip pat ne vėliau kaip per mėnesį, o planinė operacija – per 60 dienų. Gydymo įstaigos, pažeidusios šiuos maksimalius terminus, už laiku nesuteiktas paslaugas negaus apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).
 
Ši tvarka būtų taikoma ir valstybinėms, ir privačioms gydymo įstaigoms, gaunančioms apmokėjimą iš PSDF. Siūlo didinti valstybinių gydymo įstaigų motyvaciją ir įvesti jų veiklos vertinimo sistemą pagal 15 svarbiausių kriterijų. Už nuolatinę stebėseną būtų atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Geriau už šalies vidurkį veikiančios įstaigos gautų papildomą apmokėjimą, o vidurkio nesiekiančios įstaigos būtų priverstos gerinti savo veiklą, to nepadarius būtų taikomos sankcijos – nuo vadovų atsakomybės iki įstaigos reorganizavimo.

 
Ar kalčiausi tik medikai?

Seimo Sveikatos reikalų komitetas ėmėsi svarstyti Prezidentės Dalios Grybauskaitės dar pernai pateiktus siūlymus dėl Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimo ir jo papildymo. Paprasčiau kalbant, imtasi spręsti eilių mažinimo įstaigose klausimą.
 
Prezidentės pateiktuose siūlymuose numatyti maksimalūs terminai, per kuriuos žmogui turi būti suteikta gydymo paslauga, taip pat numatoma aiški atsakomybė, jeigu terminų bus nesilaikoma. Žodžiu, jei gydymo įstaiga laiku nesuteiks paslaugos, jai už tai nebus apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Tiesa, komitetas bausmei nepritarė.

Tai, kad imtasi spręsti eilių klausimą, - sveikintinas dalykas. Tik ar visuomet dėl susidarančių eilių kalčiausi yra medikai ir gydymo įstaigos? Ir ar tikrai tik juos tereikia bausti? Ar prie milžiniškų eilių susidarymo neprisideda patys pacientai, bei gydymo įstaigoms skiriamas finansavimas? O gal yra ir kitų problemų, kurių bausmėmis tiesiog neįmanoma išspręsti?

Medikų trūkumas

VšĮ Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas
 sutinka, kad prie eilių susidarymo prisideda ir pacientais, ir skiriamas finansavimas. Yra ir dar viena problema – gydytojų trūkumas. „Norėtume priimti ir kardiologą, ir ortodontą, tačiau norinčiųjų dirbti neatsiranda. Taigi klausimas, ar mes jų per mažai ruošiame, ar jie jau visi išvykę?
 
Jei kalbame apie pirminę sveikatos priežiūrą, ji labiau priklausoma nuo darbo organizavimo, apylinkių dydžio, galų gale, kaip gydytojas sugeba susitvarkyti su pacientų srautais. Kitas kausimas, ar pacientų vizitai nėra pertekliniai? Pavyzdžiui, mūsų įstaigoje kai kurie pacientai pas gydytoją apsilanko devynis kartus per metus. Gal vis dėlto pakaktų penkių ar septynių?
 
Mano nuomone, sumažinus perteklinių vizitų skaičių, eilės tikrai sutrumpėtų ir septynios dienos, per kurias žmogus turi patekti pas šeimos gydytoją, būtų optimalus laikas. Kad specialisto konsultaciją pacientas gautų ne vėliau nei per mėnesį, šiuo metu, kai yra specialistų trūkumas ir neapmokama už viršssutartinės paslaugas, - misija neįmanoma“, - sako E.Navickas.

Poliklinikos vadovo teigimu, bausti gydymo įstaigas už tai, kad medikai stengiasi suteikti tiek paslaugų, kiek yra numatyta sutartyse, kurios kasmet sudaromos su teritorinėmis ligonių kasomis, nelabai suprantamas sprendimas. „Reikia ieškoti kitų priemonių. Galbūt vertėtų kalbėti ir apie pacientų atsakomybę. Statistika įstaigose - įvairi, bet neatvykstančiųjų yra iki 30 procentų. Iš vienos pusės juos galima suprasti. Neatvyksta dėl to, kad tenka laukti eilėse ir paslaugas jie bando gauti kitose gydymo įstaigose. Tačiau, gavę paslaugą kitur, per trumpesnį laiką žmonės nepasirūpina atšaukti anksčiau numatytą vizitą. Taip susidaro užburtas ratas“, - sako E.Navickas.

„Medicininis terorizmas“

Pasak VšĮ Jūrininkų ligoninės vyriausiojo gydytojo prof. Jono Sąlygos, šioje situacijoje pirmiausia reikia įsigilinti, kur slypi eilių pas gydytojus konsultantus priežastys. „Išanalizavus, dėl ko šeimos gydytojai siunčia ligonius konsultuotis pas specialistus, paaiškėjo, kad 40 procentų pacientų iš viso nereikėjo siųsti pas konsultantus. Pakaktų šeimos gydytojo kompetencijos.
 
Matyt, nereikia išsamiai aiškinti, kad išsprendus šią problemą, eilės pas konsultantus sutrumpėtų beveik per pusę. Dar apie 20 procentų pacientų, užsiregistravusių pas konsultantus, iš viso nesiteikia atvykti arba bent jau pranešti, kad neatvyks. Mūsų šalyje gajus „medicininis terorizmas“. Net 39 procentai siuntimų išrašomi todėl, kad to reikalauja patys pacientai, nes yra įsitikinę, kad jiems reikalingas būtent toks, o ne kitoks gydymas.
 
Šeimos gydytojai yra spaudžiami į kampą gąsdinant skundais, skambučiais žurnalistams ir politikams, teisinėmis pasekmėmis bei kitomis nemalonėmis. Toks medicininis šantažas nėra retenybė, pats ne kartą esu matęs siuntimų konsultuotis ar gydytis stacionare, kur šeimos gydytojas yra užrašęs „pacientui reikalaujant“. To nėra nė vienoje pasaulio šalyje“, - sako prof. J.Sąlyga.


Pasak vyriausiojo gydytojo, konsultantų paslaugos, stacionarinis gydymas kainuoja didžiulius pinigus, ir kai pacientas, kurio problemas be vargo galėjo išspręsti šeimos gydytojas, vartosi ligoninės palatoje, tiesiogine prasme „deginami“ sveikatos apsaugai skirti biudžeto pinigai, o tie ligoniai, kuriems tikrai reikalingas stacionarinis gydymas, turi kantriai laukti savo eilės. Todėl sprendžiant eilių problemą pirmiausia reikia ne bausti, o šalinti problemos priežastis.

VšĮ Šakių ligoninės vyriausiasis gydytojas Algirdas Klimaitis teigia, kad eilių problema slypi sisteminiuose sprendimuose. „Pastaruosius kelerius metus sveikatos apsaugos srityje viskas vyko centralizavimo kryptimi. Todėl natūralu, kad ir žmonių lūkesčiai yra susieti su aukščiausios ir kokybiškiausios pagalbos teikimu tik universitetinėse ligoninėse. Neva tik ten jie gali būti patenkinami. Ir taip deklaravo tiek sveikatos politikai, tiek ir valdininkai. Tad natūralu, kad eilės bent jau didžiosiose gydymo įstaigose susidaro natūraliai. Vadinasi, ir problemos bausmėmis niekaip neišspręsime“, - įsitikinęs A.Klimaitis.

Tik esant finansinėms galimybėms
Pasak E.Navicko, sprendžiant eilių klausimą, apie tai, beje, buvo diskutuota ir Seimo Sveikatos reikalų komitete, svarbu, kad už viršsutartines specialistų konsultantų suteiktas paslaugas būtų apmokama taip, kaip priklauso. „Vienas ligonių kasų atstovas pajuokavo, kad tokias paslaugas jie gali apmokėti, bet tik nuliu. Pagal dabar galiojančią tvarką numatyta, kad už viršsutartines antrinio lygio paslaugas su manipuliacijomis bus apmokama iki septyniasdešimties procentų įkainio, o už viršsutartines paslaugas be manipuliacijos iki 25 procentų.
 
Tiesa, esant finansinėms galimybėms. Jei jų nebus, ligonių kasų atstovas teisus, kad suteiktos paslaugos bus apmokėtos nuliu. Manau, kad komiteto siūlymas visas viršsutratines paslaugas apmokėti šimtu procentų yra teisingas. Kitas klausimas dėl apmokėjimo šaltinio. Dabar nuspręsta panaudoti dalį rezervo fondo lėšų medikų ir slaugytojų darbo užmokesčiui pakelti. Nors tos lėšos galėtų būti panaudotos ir paslaugų prieinamumui pagerinti, dėl ko padidėtų ir darbo užmokestis. Bet politiką formuoja valdžios atstovai“, - sako E.Navickas. 
 
Mintis nebloga, bet...
Prezidentės siūlomose įstatymo pataisose siūloma įvesti gydymo įstaigų veiklos vertinimo sistemą ir reitingavimą. Gydymo įstaigų vadovų teigimu, iš principo mintis gal ir nebloga, tačiau, pasak A.Klimaičio, pati sistema turi būti gerai apgalvota ir diferencijuota. Prof. J.Sąlygos įsitikinimu, reitingavimas naudingas, kad iš šalies pamatytumei ir įvertintumei savo įstaigą bendrame kontekste. „Tačiau labiausiai reitingavimas turėtų būti naudingas pacientams, renkantis sveikatos priežiūros įstaigą ir paslaugas. Žinoma, jame turėtų dalyvauti ne tik Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos“, - sako prof. J.Sąlyga.

Minčiai pritaria ir E.Navickas, tiesa, klausia, ar galima reitinguoti įstaigas, kai joms yra taikoma begalė apribojimų? „Nuo metų pradžios esame apribojami sutartinėmis sumomis, paslaugų teikimo skaičiumi ir panašiai. Koks gali būti reitingavimas, jei iš principo esi apribotas? Tokį norą, bent jau kalbant apie antrinį lygį ir specialistų konsultacijas galima prilyginti voveraitės bėgimu ratu. Kur ir kodėl bėgi, nežinai, bet bėgi...“ - sako E.Navickas.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris