Diskusija: visuomenė toleruoja kyšininkavimą

Saulė Norvilaitė
2016-07-15
Gydytojai motyvuoti imti kyšius, nes jų atlyginimai itin maži, o rizika būti sučiuptam menka. Tuo tarpu visuomenė toleruoja kyšininkavimą. Tik keli korupcijos atvejai pasiekė teismo salę, nes ši tema vis dar tabu. Tokios mintys iškeltos diskusijoje su sveikatos apsaugos ministru Juru Požela ir „Transparency International“ skaidrumo mokyklos atstovais.
Diskusija: visuomenė toleruoja kyšininkavimą
„Transparency International“ skaidrumo mokyklos diskusijoje apie korupciją sveikatos apsaugoje dalyvavo (nuotraukoje iš kairės) „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, sveikatos apsaugos ministras Juras Požela ir asociacijos „Baltic Institute of Corporate Governance“ prezidentas Paulius Martinkus.

Tikroji problema
Jaunuoliai iš šešiasdešimties pasaulio šalių paklausti, ar kyšininkavimas bei slapti farmacininkų ir gydytojų susitarimai yra problema jų šalyje, atsakė teigiamai. „Tikroji problema nėra pripažinimas, kad kyšininkavimas egzistuoja. Sunkiausia – sučiupti žmogų nusikaltimo metu ir pradėti tyrimą, nes gydytojo kabinete galioja privatumo taisyklė“, – sakė diskusiją apie korupciją sveikatos apsaugoje moderavęs Sergejus Muravjovas.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos, Lietuvoje yra trys pagrindinės korupcijos rūšys. Smulki –  kai pacientai duoda kyšius gydytojams, kad gautų kokybiškesnes paslaugas. Kita korupcijos rūšis – farmacininkai papirkinėja gydytojus ir politikus. Trečia – gydymo įstaigų  vadovai priimdami sprendimus ir investuodami į sveikatos apsaugą negalvoja apie išlaidas, su kuriomis turės susidurti ateityje. „Mes skiriame 3,9 proc. BVP sveikatos apsaugai, bet iš tikrųjų jai išleidžiame daugiau nei 6 proc. BVP. Tai reiškia, kad žmonės iš savo kišenės sumoka daugiau“, – korupcijos mastą sveikatos apsaugoje atskleidė J. Požela. Asociacijos „Baltic Institute of Corporate Governance“ prezidentas Paulius Martinkus siūlo išeitį: „Ministerija turėtų įkurti nepriklausomą analitinį centrą, kuris ištirtų problemų priežastis ir siūlytų rekomendacijas. Šiuo metu turime daug informacijos apie sveikatos apsaugą, bet negalime palyginti skirtingų ligoninių duomenų, nes nėra sistemos, kurioje visa informacija būtų vienoje duomenų bazėje.“

Diskusijoje buvo iškelti du pagrindiniai klausimai. Skaidrumo mokyklos dalyviai domėjosi, kodėl Lietuvoje uždaromos mažesnių miestelių ligoninės arba apribojama jų veikla. Tai pat kilo klausimas, ar farmacijos įmonės daro įtaką gydytojams ir politikams, bei ar už uždarų durų priimti sprendimai nulemia pacientų sveikatą ir gydymo išlaidas.

Dalyvė iš Islandijos:
- Pasakojote, kad uždarote ligonines. Islandijoje mažos bendruomenės taip pat netenka ligoninių – jos centralizuojamos. Pavyzdžiui, mano miestelio gydymo įstaigoje neužtenka vietų, todėl pacientams tenka keliauti į kitą miestelį. Galbūt tai vyksta dėl protų nutekėjimo?

Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela:

- Mes susiduriame su ta pačia problema. Turime nacionalines ligonines, pavaldžias ministerijai, ir daug regioninių ligoninių, kurios priklauso savivaldybėms. Pastarosioms mokame už jų atliekamas paslaugas iš sveikatos draudimo fondo. Nustatome jų darbo sąlygas. Tiesa ta, kad gydymo įstaigose teikiame per daug socialinių paslaugų ir per mažai gydymo. Gydytojų atlyginimai negali konkuruoti su kaimyninių šalių: Latvijos, ypatingai Estijos ir Lenkijos. Protų nutekėjimą įmanoma sustabdyti, jeigu valdžia apmokėtų būsimo mediko studijas, o už tai kelerius metus jis padirbėtų regioninėje ligoninėje. Tačiau neturime teisės stabdyti jaunų žmonių, jeigu jie nori pasirinkti kitą universitetą ar ligoninę. Pažįstu jauną gydytoją, dirbantį Šveicarijoje, kuris išvyko ne dėl didesnio atlyginimo, bet dėl galimybės domėtis itin siaura medicinos sritimi.

Asociacijos „Baltic Institute of Corporate Governance“ prezidentas Paulius Martinkus:
- Atsiprašau ministro, tačiau politiniame lygmenyje skiriama per mažai jėgų spręsti protų nutekėjimo problemą. Daugelis žmonių vis dar nesupranta, kur nukeliauja jų mokesčiai. Maždaug dvidešimt ligoninių priklauso ministerijai, visos likusios pavaldžios savivaldybėms. Tikiuosi, kad ministerija ras drąsos sukurti tris regionus kaip yra Skandinavijos šalyse arba vieną kompaniją, kuri kontroliuotų visas gydymo įstaigas. Tokiu būdu ligoninių valdymas būtų suvienodintas, o gydytojai rūpintųsi vien gydymu. Vis dar nėra aišku, kaip skirstomi Privalomojo sveikatos draudimo fondo pinigai. Dabar situacija tokia, kad jeigu ligoninė dirba efektyviai ir mažina savo išlaidas, kitais metais ji gaus mažesnį finansavimą. Tai nelogiška. Turėtų būti sukurta aiški motyvuojanti sistema, už ką skiriami pinigai. Nemanau, kad pakėlus atlyginimus gydytojams sumažėtų korupcija.

Dalyvė iš Gruzijos:
- Mane domina farmacinininkų poveikis sveikatos apsaugai. Ar turite pavyzdžių, kad farmacinės kompanijos nulėmė politikų ir gydytojų sprendimus?

Juras Požela:
- Džiaugiuosi, kad turime savireguliacinių iniciatyvų iš farmacijos industrijos. Neseniai farmacininkai paskelbė viešumo kampaniją – jie patys praneš apie gydytojų papirkinėjimo atvejus. Tikiuosi, kad prie akcijos prisijungs ir kitos įmonės. Svarbi problema – valdžia nemoka už gydytojų kvalifikacijos kėlimą. Visi medikai privalo nuolat mokytis ir dalyvauti konferencijose, bet už profesinį tobulėjimą jie turi susimokėti patys. Dažnai tai finansuoja farmacinės kompanijos, kurios nėra labdaros organizacijos ir tikisi naudos iš medikų. Nusprendėme panaudoti ES struktūrinius fondus, kad galėtume kompensuoti gydytojų kvalifikacijos kėlimo išlaidas. Medikai privalo deklaruoti privačius interesus. Visi turi žinoti, kurie gydytojai gauna paramą iš farmacininkų. Tapęs ministru ėmiau viešai skelbti savo darbotvarkę. Su manimi susitikti norėjo daugybė farmacijos kompanijų atstovų. Po to, kai nusprendžiau paviešinti jų vardus, eilė dingo. Mažos iniciatyvos taip pat veikia.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris