Didesnės premijos – pažadai, kurie po rinkimų pasimirš?

Aušra Pocienė, Evelina Machova
2016-09-22
„Tikiuosi, kad pavyks išjudinti neįgaliųjų sąstingį. Nežinau, kiek Lietuvoje yra neįgalių vaikų ar paauglių, kurie norėtų sportuoti, bet nedrįsta“, - po lemtingų rungtynių kalbėjo 25 metus profesionaliai golbolą žaidžiantis Genrikas Paliukaneckas (40 m.). Medikai sutaria, kad sportuoti neįgaliesiems būtina. Bėda tik, kad sąlygos jiems tai daryti - apgailėtinos.
Didesnės premijos – pažadai, kurie po rinkimų pasimirš?
Lietuvos golbolo rinktinės pergalė Rio olimpinėse žaidynėse sukėlė ne tik džiugesio bangas. Prabilta ne tik apie prastą parolimpiečių finansavimą, bet ir apie tai, kad iš 200 tūkst. neįgaliųjų Lietuvoje sportuoja vos vienas kitas.

Saldūs pažadai 

Prieš prasidedant Rio parolimpinėms žaidynėms, Parolimpinio komiteto generalinis direktorius Gintaras Zavadckis „Lietuvos sveikatai“ teigė, kad sportuojančiųjų neįgaliųjų mažėja. Ir visai ne todėl, kad jų nėra, o dėl to, kad sporto bazės apgailėtinos. 
 
Maža to, G.Zavackio teigimu, ir treneriai su parolimpiečiais dirba už ačiū ar, tiksliau, iš geros dūšios. Juos, beje, ne tik prieš rinkimus savivaldybių galvos maitina pažadais, kad jau kitąmet tai tikrai bus atlyginimas. Tik tie kiti metai vis neateina. Dabar gi parolimpiečiams iškovojus du aukso ir vieną sidabro medalius, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė suskubo siūlyti premjerui Algirdui Butkevičiui dar kartą peržiūrėti nutarimą, kuriame aukšto meistriškumo sportininkams tarp sveikųjų ir parolimpiečių yra numatytos diskriminacinės premijos.

„Dar 2013 metais kreipiausi į Vyriausybę, atkreipdama dėmesį į šią problemą. Iki šiol niekas nepadaryta. Daugelyje šalių yra finansinė lygybė sportininkų premijavimo srityje arba skiriasi nežymiai, o Lietuvoje net 6–7 kartus skiriasi premijų dydžiai. Tiek olimpinių, tiek parolimpinių žaidynių dalyvių statusas vienodas, neįgaliųjų sportininkų indėlis į pergalę yra ne ką mažesnis, o kartais gal net didesnis. Todėl neaišku, kokiu pagrindu Vyriausybės nutarime yra įtvirtintos skirtingos premijavimo sąlygos, sudarančios galimybę sportininkams taikyti dvigubus standartus“ – teigė D.Mikutienė.

Savo ruožtu premjeras savaitės pradžioje pranešė kad parolimpiečiams premijos bus padvigubintos... Na, gal dar ne šiemet, nes tam nenumatyta biudžete lėšų, bet kitąmet. Klausimas tik ar viskas dėl premijų? O gal tai tik prieš rinkiminis triukas renkant karmos taškus? Savo ruožtu medikai sako, kad neįgaliesiems sportas yra būtinas, bėda tik kad jiems sportuoti nelabai yra kur.
 
Pasikeis kardinaliai

„Pamatysite, šį mėnesį požiūris į neįgaliuosius Lietuvoje pasikeis iš esmės. Iki rinkimų. - sarkastiškai šurmulį dėl parolimpiečių premijų vertina Lietuvos reabilitologų asociacijos prezidentas, Lietuvos sporto universiteto Atstatomosios fiziologijos ir reabilitacijos katedros profesorius Aleksandras Krikščiūnas. - Neįgaliųjų korta visuomet ištraukiama prieš rinkimus. O po rinkimų viskas grįžta į senas vėžes“.
 
Profesorius nebijo būti nepopuliarus ir sako, kad didžiausia bėda, jog Lietuvoje neįgaliųjų sportas prieinamas tik nedidelei grupei žmonių, iš kurių tikimasi pergalių ir medalių. O visi kiti, kurie neturi galimybių siekti medalių, yra pamiršti ir palikti gyvenimo paraštėse. „Lietuvos parolimpinis komitetas tuos pinigus, kurie skiriami neįgaliesiems, išleidžia tai nedidelei grupei žmonių – parolimpinės rinktinės nariams. Už borto likusiems neįgaliesiems gyvybiškai reikalingas sportas ir reabilitacija yra nepasiekiama“, - tiesiai šviesiai rėžia A.Krikščiūnas.  
 
Anot jo, hipokinezija arba sumažėjęs judėjimas neįgaliesiems sukelia hipodinamiją – jėgos trūkumą ir tuomet seka įvairios komplikacijos. Visos lėtinės ligos neįgaliesiems vystosi du tris kartus greičiau nei sveikiesiems. Todėl vien tam, kad neįgalūs žmonės būtų apsaugoti nuo plaučių komplikacijų, pragulų, depresijos ar nerimo, neįgaliųjų sportui turėtų būti skiriamas žymiai didesnis dėmesys.
 
„Žinote, ant palinkusio medžio visos ožkos lipa. Taip ir su neįgaliaisiais – prie jų kabinasi visos ligos. Todėl politiką neįgaliųjų atžvilgių reikėtų keisti iš esmės, kad ji apimtų ne tik parolimpiečius, kurių yra vos 13. Juk neįgaliųjų Lietuvoje – 200 tūkst. ir visiems jiems būtinas judėjimas, sportas, nes tai yra gyvybė. Būtina stengtis, kad dėmesys apimtų visus neįgaliuosius ir tai padaryti įmanoma. Parolimpiečiai yra geriausias pavyzdys, ką gali sportuodamas pasiekti neįgalusis“, - akcentuoja prof. A.Krikščiūnas.

 
Geras neįgalusis, kurio nematyti  
Pradėti reikia nuo mokyklų, kuriose neįgalų vaiką pirmiausia atleidžia nuo fizinio lavinimo, vadinasi, žmogus yra tiesiog „nurašomas“. O jam turėtų būti skiriamas individualus fizinis krūvis. „Žinoma, neatsibusime vieną kartą ir nerasime pasikeitusios situacijos.
 
Ją reikia keisti kasdien, kad ir nuo nedidelių dalykų. Bet pirmiausia turi keistis neįgaliųjų reabilitacijos ir sporto politika. Neįgaliesiems turi būti sudarytos sąlygos judėti, mąstyti ir bendrauti. Būtina pagerinti šių žmonių sociologizaciją“, - pabrėžia prof. A.Krikščiūnas. 

Jo teigimu, Lietuvoje egzistuoja neįgaliesiems skirta palaikomoji reabilitacija, bet kadangi finansavimas yra menkas, ja mažai kas pasinaudoja, nes ligoninėms neapsimoka tuo užsiimti. Nėra Lietuvoje ir specialiai neįgaliesiems skirto sporto ar reabilitacijos centro. Su neįgaliaisiais dirba pavieniai specialistai.


Komentaras
Lietuvos sporto medicinos centro vyriausiasis gydytojas Edmundas Švedas:

- Neįgaliesiems sportavimas yra labai svarbi socialinė medicininė reabilitacija. Parolimpiečiai visiems kitiems neįgaliesiems tampa sektinu pavyzdžiu, žmones įkvepia nenuleisti rankų, nepasiduoti. Deja, sportuojančius neįgaliuosius galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Tuose neįgaliųjų sporto klubuose sportuoja saujelė, o didžioji dalis jų likimo brolių sėdi namuose, nes išeiti negali – daugiabučiai tam nėra pritaikyti
 
Lietuvos sporto medicinos centras stebi ir prižiūri sportuojančių sveikųjų ir neįgaliųjų sveikatą. Pagrindinis jų uždavinys – atlikti profilaktinius tyrimus, nes fiziniai krūviai gali neigiamai paveikti tiek sveiko, tiek neįgalaus žmogaus sveikatą. Todėl centro specialistai nuolat kontroliuoja ir stebi sportininkų sveikatos būklę.
Kurtieji ir aklieji nuolat ateina į centrą, tikrinasi ir gydosi, nes jie patys gali judėti. O neįgaliesiems su judamojo aparato sutrikimais tą daryti žymiai sunkiau.
 
Dabar vėl girdim tuos pačius pažadus, o situacija ne tik nesikeičia, bet blogėja. Bet gal tai ir yra stebuklas: kuo sąlygos blogesnės, tuo rezultatai – geresni? Tik, ar ilgai taip trauks sportininkai? Sporto rezultatai negali atsirasti lygioje vietoje – reikia sporto bazių, įrangos, žmonių, kurie galėtų dirbti ne tik iš entuziazmo, reikia ir aptarnaujančio personalo, trenerių, medikų, mokslininkų. Turi veikti visa sistema.  


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris