Diana Vilytė: „Sveikatos sektoriumi tikrai užsiimsime“

Deimantė Gruodė
2017-05-15
„Kyšiai medikams – tik lašas jūroje. Jei nustatėme pažeidimų vertindami skalbimo paslaugas gydymo įstaigose, įsivaizduokite, kas vyksta medicininės įrangos ar vaistų pirkimuose“, - sako Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė (53 m.), kuri planuoja rimtai užsiimti sveikatos sektoriaus skaidrinimu.
Diana Vilytė: „Sveikatos sektoriumi tikrai užsiimsime“
„Pasirašėme sutartį ir su Specialiųjų tyrimų tarnyba, bendradarbiaujame, kad būtų greičiau nubausti tie, kurie piktnaudžiauja ir pažeidinėja įstatymą, kurie paprasčiausiai apvaginėja mus visus, mūsų vaikus, mūsų ateitį. Svarbiausia – kad lėšų yra, tiesiog turime susitvarkyti ir racionaliau jas panaudoti“, - sako Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

- Vadinasi, auksinių švirkštų skandalas irgi gali iškilti į viešumą, kaip ir auksiniai šaukštai Krašto apsaugos ministerijoje?
- Gali, bet nenorime jokių skandalų. (Šypsosi.) Sveikatos apsaugos sistema tarptautinių ekspertų įvardijama kaip vienas rizikingiausių korupcijos pažeidžiamų sektorių. Esame atlikę atskirų gydymo įstaigų pirkimų vertinimus. Buvo vertinamos skalbimo paslaugų, lempučių pirkimai, vienos Kauno ligoninės statybų darbai, atliktas ligoninės aparatūros tikrinimas. Mūsų paskutinis apžvalginis darbas yra susijęs su vienu tiekėju arba „vienu dalyviu“ pirkimuose.

Europos Komisijos ekspertai ir pats verslas sako, kad jeigu į konkursus ateina vienas dalyvis, korupcijos lygis yra labai didelis. Kai nėra konkurencijos, kaina, priklausomai nuo sektoriaus, išauga nuo dviejų iki penkiolikos procentų. Kartais konkurencija būna sukuriama dirbtinai. Pavyzdžiui, statybų sektoriuje visą laiką pirkimuose dalyvauja tos pačios įmonės, bet jos dirbtinai kuria įvaizdį, kad egzistuoja konkurencija.

- Kokias esmines problemas užčiuopėte pavieniais tyrimais prisiliesdami prie sveikatos apsaugos sektoriaus?
- Tai - vienas korupcijai neatsparių sektorių, kur matome labai daug problemų. Pernai buvome prisilietę prie laboratorijos reagentų pirkimo. Ligoninės įvairiais būdais turi įsigijusios aparatus: kai kuriuos nuomoja geromis sąlygomis, kai kuriais atvejais juos gavo dovanų arba turi nusipirkusios. Kadangi analizatoriai yra uždaro tipo, prisirišama prie vieno tiekėjo. Rinka buvo padalinta: vienoje ligoninėje dirba vieni tiekėjai, kitoje - kiti. Bėda ta, kad visai nekontroliuojama perkamų medžiagų kaina. Daugelis pasaulio valstybių perka kokius nors tyrimus. Ligoninė arba poliklinika nustato, kad jie trejų penkerių metų laikotarpiu turi atlikti penkiasdešimt ar penkis šimtus vėžio žymenų nustatymo ar kraujo krešumo tyrimų ir juos perka. O mūsų ligoninės ir poliklinikos dažniausiai perka pačias medžiagas arba instrumentus ir paskui negalima palyginti, kiek Šiaulių ar Panevėžio ligoninėms kainuoja cholesterolio tyrimas.

Kai nėra palyginimo, viskas „užsikasa“ ir nežinome, kiek valstybė sumoka. Tad atlikome vertinimus – jų buvo per dvidešimt, - kaip įstaigos perka reagentus, konstatavome problemą, padarėme visos sistemos analizę ir kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją. Dar su amžinatilsį ministru Juru Požela buvo apie tai kalbėta. Jis iš karto suprato problemos rimtumą ir sureagavo. Sakė, kad po atostogų susitiksime ir organizuosime bendrą spaudos konferenciją, kur iškelsime šią problemą. Su dabartiniu ministru aš irgi esu susitikusi. Jis irgi suprato problemą ir kad ją reikia spręsti, bet, matyt, yra kiti prioritetai.

- Tiriant viešuosius pirkimus sveikatos apsaugos sektoriuje, ar yra kokia nors specifika, į kurią jums tenka įsigilinti?
- Žinoma, tai yra sudėtinga sritis. Turi įsigilinti, kaip yra parduodami reagentai, kokie analizatorių tipai, kaip perka kitos valstybės... Iš tikrųjų reikia pasitelkti ekspertines įžvalgas, nes teisininkai gali pasakyti vertindami viešųjų pirkimų įstatymų prasme, bet negali pateikti techninės specifikacijos įžvalgų.
Kai vertiname pirkimus, kalbamės ir su verslu, ir su perkančiomis organizacijomis. Reagentų pirkimo atveju domėjomės kaip verslas, pavyzdžiui, kokios nors privačios gydymo įstaigos, juos perka. Ir visi jie perka tyrimus, o viešasis sektorius Lietuvoje kažkodėl perka buteliukus, skysčius, pipetes ir visokius kitokius dalykus.

Ar imsime farmaciją, specifinės aparatūros ar chirurginių įrankių pirkimą, netgi funkcines lovas – tai tikrai ne kelių ženklinimas ir tikrai ne kelių tiesimas. Reikia suvokti medicinos sektorių kiek įmanoma giliau, suprasti, o ne tik pasižiūrėti formaliai vien iš viešųjų pirkimų pusės. Reikia suprasti rinką, kiek yra potencialių rinkos dalyvių, ar tikrai užtikrinama konkurencija. Gali būti, kad to paties savininko yra įkurtos kelios įmonės ir jos tarpusavyje „žaidžia“.


Dar yra tiekėjų susitarimai: tarkime, Šiaulių ligoninė - mano, Panevėžio - tavo, vienas kitam netrukdome ir „žaidžiame“. Vis tiek net ir perkant pačius sudėtingiausius įrenginius ar tyrimus yra po kelis žaidėjus. Nebus taip, kad yra tik vienas tiekėjas, iš kurio galima pirkti. Reikia užčiuopti schemas, kai pamatai, kai tas pats tiekėjas prisirišęs prie vienos įstaigos. Kai kuriais atvejais yra rinkos pasidalijimas, kai kuriais - jie susitaria trise, susiderina kainas, paskui tu pasitrauki iš konkurso, aš ateisiu. Korupcijos schemų yra labai negražių ir pačių įvairiausių.

-Ar viešųjų pirkimų skaidrumui gydymo įstaigose planuojate skirti daugiau dėmesio?
- Mes jais tikrai užsiimsime, prieis ir jų eilė. Pasirašėme sutartį ir su Specialiųjų tyrimų tarnyba, bendradarbiaujame, kad būtų greičiau nubausti tie, kurie piktnaudžiauja ir pažeidinėja įstatymą, kurie paprasčiausiai apvaginėja mus visus, mūsų vaikus, mūsų ateitį. Juk vien imant sveikatos apsaugos sektorių, mums reikia lėšų ir slaugytojų, ir gydytojų algoms didinti, kad nebūtų tokios didelės emigracijos. Svarbiausia – kad lėšų yra, tiesiog turime susitvarkyti ir racionaliau jas panaudoti.



Dosjė
Diana Vilytė gimė Vilniuje. 1986 m. baigė Vilniaus universiteto Ekonominės kibernetikos ir finansų fakultetą, kur įgijo ekonomistės kvalifikaciją.
2014 m. gruodžio 22 d. Lietuvos Respublikos Prezidentės paskirta į Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės pareigas.
2010–2014 m. ėjo VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) direktorės pareigas, 2007–2010 m. dirbo LVPA direktoriaus pavaduotoja.
1991–1996 m. dirbo Atviros Lietuvos fondo finansų direktore, o nuo 1997 m. iki 2006 m. – jam vadovavo.
2000–2007 m. Lietuvos Respublikos Prezidento ji buvo deleguota į Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) tarybą, o 2003 m. – išrinkta LRT tarybos pirmininko pavaduotoja.
2001–2006 m. bei 2008–2009 m. Vytauto Didžiojo universiteto Tarybos narė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris