Dėl atlyginimų viskas aišku - reiks užsidirbti

Inga Markeliūtė, Ignas Sičiūnas
2018-04-19
Antradienį Seime pristatydamas, kaip po poros savaičių didės medikų atlyginimai, ministras Aurelijus Veryga teigė, kad šis žingsnis bus istorinis. Mat nė viena valdžia tiek nesiryžo jų pakelti. 
Dėl atlyginimų viskas aišku - reiks užsidirbti

Reiks užsidirbti
Kaip teigiama ministro pristatyme, 2016 ir 2017 m. atlyginimai medikams vidutiniškai kilo 8 procentais. Šiemet, bent kiek žadama, jie didės 20 procentų. Kad taip nutiks, yra nemažai abejojančių tiek tarp medikų, tiek tarp gydymo įstaigų vadovų. Ministras irgi sako, jog medikų atlyginimų didinimas nevyks „automatiškai“ - gydymo įstaigos pinigus turės užsidirbti. Iš principo viskas tas, pats kaip ir buvo anksčiau.

„Įkainiai yra pakelti ir viskas priklauso nuo to, ar įstaiga teikia paslaugas, ar ji galės tuos pinigus užsidirbti. Tai nėra šiaip pinigai, kurie bus tiesiog automatiškai pervesti tiesiogiai gydymo įstaigai. Ir dabar jie privalo tuos pinigus užsidirbti teikdami paslaugas. Jeigu jie suteiks paslaugas, kurių įkainiai yra indeksuoti, jie pagal visas prielaidas turi gauti daugiau lėšų“, – sakė A.Veryga.
Bet grįžkime prie skaičių. Nuo gegužės medicinos darbuotojams atlyginimai bus keliami iš 20 proc. didesnio darbo užmokesčio fondo. Dėl tokios sumos buvo sutarta dar praėjusių metų gruodį vykusiose derybose su medikų bendruomene.
Taigi medikų algoms didinti skiriama beveik 100 mln. eurų.



Procentai augs skirtingai
Ankstesniais metais buvo patvirtintos naujos asmens sveikatos priežiūros paslaugų, už kurias mokama PSDF biudžeto lėšomis, bazinės kainos: 2016 m. jos kilo 5,5 proc., 2017 m. – 4,1 proc. Šį kartą bus kitaip.
„Reikėtų akcentuoti, kad skirtingoms sritims perskaičiavimas bus šiek tiek skirtingas. Norime pozityviai diskriminuoti, tai yra didesnį dėmesį skirti pirminei sveikatos priežiūrai, kuri ir labiausiai nukentėjusi pagal mažėjantį gyventojų skaičių, taip pat greitajai medicinos pagalbai, kurios apmokėjimas taip pat susijęs su gyventojų skaičiumi“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.
 
Šiemet paslaugų bazinių kainų ir finansavimo didinimui įgyvendinti papildomai būtų skirta 99,5 mln. eurų. 
2016 m. skirta 30 mln., eurų.
2017 m. skirta 24,6 mln. eurų.
Gydymo įstaigoms rekomenduotina šias lėšas naudoti sveikatos priežiūros specialistų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas, darbo užmokesčiui didinti, prioritetą teikiant mažiausiai uždirbantiems specialistams.
Minėtos lėšos bus skirtos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo (80 mln. eurų) ir Valstybinės ligonių kasos nepaskirstytų lėšų (19,5 mln. eurų).


Tarp kitko
Susitarta, kad gydytojo vidutinis darbo užmokestis 2020 m. būtų ne mažesnis kaip trys šalies vidutiniai darbo užmokesčiai, o slaugytojų – ne mažesnis kaip 1,5 vidutinio šalies darbo užmokesčio. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenis, praėjusių metų antrą pusmetį gydytojų vidutinis darbo užmokestis siekė 1564, slaugytojų – 793 eurai.


Vienas klausimas
Kaip visuomeniniai judėjimai sutinka žinią, jog nuo gegužės 1 d. 20 proc. didinami medikų atlyginimai? 

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos valdybos pirmininkė Aldona Baublytė:

- Pokyčiai jau arti finišo tiesiosios. Nors šiek tiek vėluojama su darbo apmokėjimo tvarkos priedu prie kolektyvinės sutarties, visgi visi srautai, prognozuotas finansavimo padidėjimas pagal mūsų derybinės grupės nuostatas ir pasirašytą susitarimą yra vykdomi. Tai, kad nuo gegužės 1 dienos didės gydymo įstaigų darbo užmokesčio fondas, – tiesa. Yra indeksuotos bazinės paslaugų kainos. Pagal atskiras grupes gydymo įstaigos turėtų gauti finansavimą, pradedant nuo 10 iki 14 procentų.

Abi šalys įdėjo daug darbo. Vis dėlto pirminės sveikatos priežiūros darbas neužbaigtas: norima įtvirtinti visų lygių gydytojų ir slaugytojų vadinamąsias grindis. Dar daug ką detalizuojame, papildomai susitinkame su Valstybine ligonių kasa, SAM, kad išsiaiškintume visų įstaigų galimybes ir atsakomybes prieš darbuotojus.
Neramina tai, kad nėra aišku, kaip konkrečiai įstaigas pasieks numatomi pinigai, kaip bus skirstomi viduje, kaip pasieks kiekvieną sveikatos priežiūros specialistą. Taigi, ateityje, po gegužės mėnesio, dar numatomas didelis darbas – darbo užmokesčio fondo modeliavimas. Nuo gegužės pirmosios pokytis bus tas, kad visi paslaugų įkainiai padidės, o darbuotojai pokyčius pajus, kai gaus atlyginimą už gegužės mėnesį.

Lietuvos medikų sąjūdžio vadovo pavaduotoja Jurga Dūdienė.


- Numatyti pokyčiai turėtų džiuginti, tačiau, žiūrint realistiškai, mažesnėse ir didesnėse įstaigose yra atliktas ne vienas skaičiavimas ir matome, kad prie tų vidutiniškai 20 procentų, iš tiesų labai tinka žodis „vidutiniškai“. Yra gydymo įstaigų, kuriose darbo užmokestis didės ne daugiau kaip 16, kai kuriose - 13 procentų, kai kur - ir 21 procentu. Įstaigos yra skirtingos, sritys irgi yra labai skirtingos.

Kas iš tikrųjų atsitiks, pamatysime tik birželio mėnesį. Nuo gegužės 1 dienos bus pakilę įkainiai ir, kai įstaigos tiesiogiai iš Ligonių kasų gaus apmokėjimą už gegužės mėnesį, tik birželio mėnesį pamatysime tikruosius rezultatus.
Ar iki gruodžio 31 dienos pavyks kiekvienai įstaigai pasiekti tuos menamus rezultatus, dar tikrai nėra aišku.

Didžiausias noras ir lūkestis – kad būtų tvariai didinamas finansavimas visai sveikatos apsaugai. Tai, kas bus nuo gegužės pirmosios – tik PSDF rezervo panaudojimas. Tam, kad būtų užtikrintas tvarumas kitiems metams, reikėtų, kad valstybė prisidėtų daugiau. Dabar ji į Privalomojo sveikatos draudimo fondą už savo draudžiamuosius asmenis perveda dviem trim kartais mažiau nei dirbantieji.
Taip pat jokiais įstatymais nėra numatyta darbo apmokėjimo tvarka. Nėra apibrėžta, kaip kiekvieną darbuotoją pasieks darbo užmokesčio padidėjimas.

Svarbu žinoti, jog gydytojų nepasitenkinimas kyla ne vien dėl atlyginimų. Viena pagrindinių problemų – darbo krūviai: kiek per dieną gydytojui ir slaugytojui tenka priimti pacientų ir kokiu greičiu viskas turi būti daroma. Pavyzdžiui, per dieną šeimos gydytojas vidutiniškai pamato 40 pacientų. Gripo sezono metu būna ir 50, ir 60 pacientų. Taigi, geriausiu atveju, vienam žmogui galime skirti dešimt penkiolika minučių. E.sveikata dar yra tik įsibėgėja. Jai tobulinti reikia skirti papildomų lėšų. Šie dalykai nėra numatyti.
 
Visoms įstaigoms yra sakoma, kad dirbtume su tuo, ką dabar turime, bet tam nėra paskirta pinigų biudžete. Be to, šiandien šeimos gydytojai atlieka dar labai daug administracinio, biurokratinio, socialinio darbo. Kol kas dar neišleistas nė vienas įsakymas, kad tai sumažėtų. Numatoma, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos eilės sumažės nuo 15 iki 7 dienų. Kai kurios įstaigos sugeba jau dabar tai padaryti, skirdamos didesnį personalo kiekį, bet yra tokių, kuriose personalo trūkta. Nesigirdi planų, kaip SAM žada tai tvarkyti. Šeimos gydytojo komandoje turėtų būti socialinis darbuotojas, kuriam irgi turi būti numatytos lėšos, nes iš vidinių įstaigų resursų nebūtų įmanoma to finansuoti.
Dabar girdime daug deklaratyvių frazių, be nurodymų, kaip kas bus įgyvendinta.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris