Darbo kodeksas: naujovėms išsiaiškinti prireiks ir teisininko pagalbos

Deimantė Gruodė
2016-09-23
Seimui atmetus prezidentės veto ir priėmus naująjį Darbo kodeksą, gydymo įstaigų vadovai gūžčioja pečiais ir ieško teisininkų pagalbos, kad šie išaiškintų, kokios gi naujovės laukia medikų. Kokios sutartys bus sudaromos su gydytojais? Kiek laiko bus skiriama atostogoms? Taip ir neaišku, kiek ilsėsis psichologiškai įtemptą darbą atliekantis chirurgas?
Darbo kodeksas: naujovėms išsiaiškinti prireiks ir teisininko pagalbos

Lankys specialius kursus 
„Mes su personalo vadybininke planuojame eiti į kursus, kur susipažinsime su naujojo Darbo kodekso interpretacijomis. Tai yra stiprūs darbo teisės žinovai, kurie išaiškins naujoves.
Mums labiau rūpėtų atleidimas, išeitinių kompensacijų išmokėjimas. Ne paslaptis, kad gydymo įstaigose dirba nemažai garbingo amžiaus darbuotojų. Jeigu norėtumei atsinaujinti, tai padaryti būtų sudėtinga. Tikimės, kad šie (atleidimo – red.) klausimai bus sprendžiami paprasčiau.
 
Kaip suprantu, atsiras daugiau darbo sutarčių, bet į jas reikia įsigilinti“, - sako Kauno centro poliklinikos vadovė Danutė Pavilionienė.
Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris vertinti medikus paliesiančių naujovių nesiryžta. Sako, dar šią savaitę planuoja šviestis konferencijoje, kur bus nagrinėjami svarbiausi Darbo kodekso klausimai.
 
Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius irgi rengiasi gerai išstudijuoti naują darbo santykius reglamentuojantį dokumentą: „Tada žiūrėsime, ką galima panaudoti darbuotojų arba pacientų labui. Nusprendėme, kad vis dėlto samdysimės kompetentingą teisininką. Manau, kad ligoninės skyrių vedėjai, vyr. slaugytojos, visa administracija turi išmanyti naują kodeksą, nes artimiausioje ir tolimoje ateityje turėsime su juo dirbti.“
 
Atsiranda įvairesnių sutarčių

 
Kaip teigia medicinos ir farmacijos teisės ekspertas Andrejus Rudanovas, pradėjus veikti naujajam kodeksui, pasikeitimų gali būti daug.
„Pirmiausia yra supaprastintas darbo sutarčių sudarymas, jų keitimas bei nutraukimas. Pavyzdžiui, darbuotojas (šiuo atveju gydytojas) savo iniciatyva, be svarbių priežasčių, galės nutraukti darbo sutartį, įspėjęs raštu darbdavį prieš dvidešimt kalendorinių dienų. O dėl svarbių priežasčių darbuotojas galėtų nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas.
 
Antra, aiškiai apibrėžiama darbo pradžia - darbuotojui leidžiama pradėti dirbti tik tada, kai darbdavys supažindina darbuotoją su darbo sąlygomis, tvarka darbovietėje ir darbuotojų saugos bei sveikatos reikalavimais. Darbo sutartis įsigalioja darbuotojui pradėjus dirbti. Tokiu būdu išsprendžiamas sudarytos, bet neįsigaliojusios darbo sutarties klausimas, kas ypač aktualu atsidarant gydymo įstaigai, kai priimami gydytojai į darbą, o licencija veiklai gaunama vėliau – nuo konkrečios dienos.
 
Darbo laiko režimas budint sureguliuotas esant tiek aktyviam, tiek pasyviam budėjimui ar pasyviam budėjimui namuose. Medicinos sektoriui šis pakeitimas yra labai svarbus, nes leistų efektyviau ir lanksčiau organizuoti darbą“, - sako A.Rudanovas.
Kaip žinia, atsiranda įvairesnių darbo sutarčių, kurias bus galima sudaryti gydymo įstaigose.
 
Tačiau teisininkas A.Rudanovas įspėja, kad medikų „bėgiojimo“ per kelias darbo vietas Darbo kodeksas neišspręs. „Žinoma, įvairesnės darbo sutartys leistų tinkamai parinkti sutarties rūšį, kuri labiausiai bus tinkama vienam ar kitam pavedimui ar darbo santykiui, kuris kiltų gydymo įstaigoje.
 
Pavyzdžiui, nenustatytos apimties darbo sutartis leidžia joje iš anksto nenustatyti konkretaus darbo laiko, tačiau darbuotojas įsipareigoja darbo funkciją atlikti darbdavio kvietimu, o darbdavys įsipareigoja darbuotojui sumokėti už jo atliktą darbą. Pagal šią sutartį minimalioji darbo trukmė yra aštuonios valandos per kalendorinį mėnesį. Jei darbuotojas nėra pakviestas tiek dirbti arba tiek neišdirba, jam turi būti sumokėtas atlyginimas už aštuonių darbo valandų darbą. Darbdavys turės pranešti Darbo inspekcijai, kad sudarė tokią sutartį.
 
Manau, kad šios sutarčių rūšys prigis sveikatos sektoriuje, ypač ambulatorinėje grandyje. Abejoju, ar jos bus tinkamos dienos chirurgijai arba stacionarui“, - sako A.Rudanovas.
 
Ilgiau atostogauti (ne)nusipelnė
Be kita ko, keičiasi kasmetinių atostogų apskaičiavimo tvarka. Atostogų trukmę siūloma skaičiuoti ne kalendorinėmis dienomis, kaip buvo iki šiol, bet darbo dienomis.
 
„Vertėtų paminėti, kad nauja atostogų trukmės skaičiavimo tvarka yra palankesnė darbuotojams, - sako teisininkas, nors jau dabar akivaizdu, kad išeina „sviestas sviestuotas“. – Vadinasi, darbuotojams turi būti suteikiamos ne trumpesnės kaip dvidešimt darbo dienų, jei dirbama penkias darbo dienas per savaitę, arba ne mažesnės kaip 24 darbo dienų (jei dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos.
 

Šiuo atveju savaitgaliai ir poilsio dienos, kurios būtų atostogų metu, neįsiskaičiuotų į atostogų laikotarpį, bet būtų pridedamos prie atostogų laiko papildomai. Tiesa, atostogas reikia išnaudoti per trejus metus“, - sako A.Rudanovas, pridurdamas, kad ilgesnė atostogų trukmė, negu paminėta, kitokių atostogų rūšys ar kitos papildomos lengvatos gali būti numatytos kolektyvinėse sutartyse.

 
Komentarai
Šeškinės poliklinikos direktorius Jonas Kairys:

- Nematau pavojaus, kad būtų pabloginami darbo santykiai. Mes turime kolektyvinę sutartį. Žinoma, pagal naująjį Darbo kodeksą turėsime ją šiek tiek koreguoti. Bet kolektyvinėje sutartyje, kuri sudaroma kartu su profsąjungomis, jau dabar yra tokių nuostatų, pavyzdžiui, kada darbuotojams atsitinka nelaimė, skiriame mokamas pateisinamas dienas.
 
Tai labai priklausys nuo įstaigos ir darbuotojų. Jeigu yra galimybės ir dialogas, kolektyvinėje sutartyje galima numatyti net tai, ko nenumatys naujas Darbo kodeksas.
 
Žiūrint plačiąja prasme, ypač privatus verslas, kuris investuoja Lietuvoje, lengviau sudarys sutartis su darbuotojais, tačiau, jeigu privačios sveikatos priežiūros įstaigos savininkas matys, kad jo verslas „nesisuka“ ir netrukus bankrutuos, galės lengviau nutraukti sutartį su mažesniais įspėjimo terminais ir mažesnėmis išeitinėmis kompensacijomis.

 
Lietuvos chirurgų asociacijos išrinktasis prezidentas prof. Artūras Razbadauskas:

- Man atrodo, naujasis Darbo kodeksas nelabai ką įneš. Kita vertus, senasis, pagal kurį buvo galima dirbti aštuonias valandas, irgi nebuvo panacėja. Pasakykite, kurioje gydymo įstaigoje ar ligoninėje gydytojas dirba aštuonias valandas? Taigi, akivaizdu, kad reikėjo kurto naują kodeksą, nes senasis neveikė.
 
O kalbant apie naująjį, man atrodo, kad reikėtų sulaukti poįstatyminių aktų. Lengvatinės darbo sąlygos priklausys nuo poįstatyminių teisės aktų, kurie apibrėžtų, kiek lengvatų bus suteikta medikams, kurie dirba su įtempta psichine veikla susietą darbą.
Visada medikams buvo ilgesnės atostogos. Naujame įstatyme nėra konkretizuota, pavyzdžiui, kiek atostogaus chirurgas? Kiek darbo dienų medikams bus suteikta papildomai? Neaišku. Ministerijos turės reglamentuoti, nes kol kas tai nėra padaryta.
 
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas:

- Aš manau, kad turėtų įsijungti medikų bendruomenė ir bandyti koreguoti Darbo kodeksą į tam tikrus teigiamus pakeitimus. Pavyzdžiui, kad netrumpėtų atostogos, kurios, mano nuomone, kaip tik turėtų ilgėti. Dabar medikai ir taip po darbo pasilieka pildyti popierius, dirba viršvalandžius, už kuriuos jiems niekas nemoka.
Civilizuotose šalyse kaip tik stengiamasi trumpinti darbo dieną, ypač medikams, ir didinti atostogų skaičių. Tokio rango specialistai visur yra tausojami. O pas mus, jeigu jie draskysis per kelias darbo vietas, nežinau, ar tai yra progresas.

 
Tarp kitko:
Naujasis kodeksas taip pat numato, jog atleidžiamam darbuotojui reikės išmokėti dviejų jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Jeigu darbo santykiai tęsis trumpiau negu vienerius metus – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoką.

Darbuotojui papildomai priklausys ir ilgalaikio darbo išmoka iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo.
Ši išmoka bus skiriama iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo, jei tarp atleidžiamo asmens ir darbdavio per trijų mėnesių laikotarpį po atleidimo nebus sudaroma nauja darbo sutartis.
Tačiau išmokos iš šio fondo negali viršyti 2 minimalių mėnesių algų. Vadinasi, šiuo metu vieno mėnesio išmoka negalės viršyti 760 Eur.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris