Darbo kodeksas „apsilenkia“ su medikais

Deimantė Zailskaitė
2016-11-15
Naujajai valdžiai priėmus sprendimą, jog didžiules audras keliantis Darbo kodeksas atidedamas pusmečiui, lengviau atsiduso ir medikų bendruomenės atstovai. Gera žinia, kad išlošiama daugiau laiko, per kurį galima išsiderėti palankesnes sąlygas darbuotojams, tarp jų – ir gydytojams bei medicinos personalui. „Nepriklausomai nuo to, kodeksas bus ar nebus sustabdytas, šakinę kolektyvinę sutartį vis dėlto norėtume pasirašyti. Kaip bepasikreiptų kodeksas – vis tiek jis neatspindės tam tikrų medicinos realijų“, - sako Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas.
Darbo kodeksas „apsilenkia“ su medikais
Kuomet Darbo kodeksas buvo tik pateiktas, medikų atstovai kreipėsi į kūrėjų grupę ir informavo, kad dalis straipsnių, kurie tuo metu buvo pateikti ir svarstomi, iš principo netinka sveikatos apsaugai, o gydytojams - visiškai netinka.

Išlošė laiko deryboms 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Lietuvos socialdemokratų partija sutarė naujojo Darbo kodekso galiojimą atidėti pusmečiui.
„Jis bus tvarkomas ir turėtų įsigalioti po to, kai su Trišale taryba kartu suderinus, mes priimsime tas nuostatas, sprendimus, kurie bus visoms pusėms priimtini“, - po derybininkų susitikimo pirmadienį Seime žurnalistams sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis.
 
Neatmetama galimybė, kad reikia atidėti ir viso socialinio modelio įstatymų įsigaliojimą.
„Daugiau optimizmo kelia vien tai, kad galėsime pusmetį derėtis. Džiugu, kad į darbuotojų nuolatinius skundus, jog Darbo kodeksas yra stumiamas buldozerio principu, vis dėl to buvo atsižvelgiama“, - sako Slaugos ir socialinių darbuotojų profesinė sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jurgita Žiūkienė.

 
Vertindama naujojo Darbo kodekso nuostatas moteris mato didelių apsunkinimų visų pirma medicinos darbuotojams.
„Kalbant apie medikų darbą, reikėtų peržiūrėti budėjimo reglamentavimą. Nesakau, kad reikėtų kitaip reglamentuoti, bet kai kurias vietas galbūt patikslinti. Kitas dalykas – dėl darbo grafikų lankstumo... Trumpinamas pateikimo terminas, tai yra, grafikus siūloma skelbti prieš savaitę. Iš tikrųjų, kadangi daug medikų dirba slenkančiu ir labai lanksčiu grafiku, savaitė yra per trumpas laikas suplanuoti gyvenimą ateinančiam mėnesiui.
 
Įsivaizduokite, jeigu prieš dvi dienas pranešama, kad tau keičiasi darbo grafikas, būna tikrai sudėtinga. Dabar tam reikėdavo darbuotojo sutikimo. Jis visada turėjo galimybę svarbiais atvejais nesutikti su keitimu. Naujajame Darbo kodekse to sutikimo nebereikia ir grafikas yra pateikiamas vėliau. Vadinasi, turi savaitę sugalvoti, kaip sudėlioti gyvenimą ateinančiam mėnesiui“, - medikams aktualius klausimus vardija J.Žiūkienė.
 
Stengiasi išnaudoti atostogas

Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas sutinka, jog Darbo kodeksą vis dėlto reikia taisyti.
„Dabar kuriamas įspūdis, kad darbuotojai praranda tam tikras teises ir tam tikras garantijas, kurias jie turėjo anksčiau. Man žinomose įstaigose darbuotojai šiuo metu paima neišnaudotas atostogas, žodžiu, – ne vietoje ir ne laiku. Jie žino, kad po naujų metų praras tam tikras dienas. Man atrodo, vienareikšmiškai visų profesijų atstovai pasisako, kad Darbo kodeksas nepagerino darbuotojų sąlygų ir medikai su kitų profesijų atstovais tikriausiai norėtų, kad jis būtų peržiūrėtas“, - sako J.Kalibatas.
 
Profesorius akcentuoja, jog medicinos darbuotojai, ypač gydytojai, darbe susiduria su didžiule psichologine įtampa.
„Tyrėme medicinos darbuotojų stresą darbe. Iš tikrųjų jis patiriamas labai didelis ir, manau, kad bet kokiu atveju reikia ne trumpinti, o pailginti atostogas. Daugelyje šalių sąlygos medikams sukuriamos tikrai geresnės, darbuotojai jaučiasi kur kas saugesni, jie vis dėlto turi galimybių daugiau paatostogauti. Poliklinikose dabar šeimos gydytojas priima nuo trisdešimt iki trisdešimt penkių pacientų per dieną. Gydytojai yra persitempę ir labai dažnai serga. Tad jiems ilsėtis reikėtų ne mažiau, o daugiau.

 
Antras dalykas, gydytojas darbo vietoje turi jaustis patikimai, o naujasis kodeksas palengvins ir atleidimo procesą. Vienu žodžiu, Darbo kodeksas nesukuria geresnių darbo sąlygų darbuotojams, o tikriausiai sudaro palankesnes sąlygas darbdaviams“, - sako prof. J.Kalibatas.
 
Atitolins atlyginimų kėlimą?
Lietuvos verslo konfederacija įspėja, kad naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo nukėlimas pusmečiui atidės prielaidas ir darbuotojų atlyginimams kilti, ir ekonomikai augti.
„Darbo kodekso priėmimas buvo teigiamas signalas užsienio investuotojams. Jie situaciją stebi labai atidžiai, ir dabar nuskambėjęs naujosios valdžios ketinimas atidėti kodekso galiojimą įneš daug neaiškumo. Tikėtina, kad investuotojai savo planus taip pat atidės, kol galės įvertinti, kas vyksta, ir ko iš tikrųjų siekia naujoji valdžia“, – sako Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus. 

Komentaras 

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas:

- Kuomet buvo tik pateiktas Darbo kodeksas, kreipėmės į kūrėjų grupę ir informavome, kad dalis straipsnių, kurie tuo metu buvo pateikti ir svarstomi, iš principo netinka sveikatos apsaugai, o gydytojams - visiškai netinka.
Kita dalis straipsnių, kaip darbo laikas, be abejo, tai yra atskiras susitarimas. Buvo ir iki šiol yra Vyriausybės nutarimai dėl mūsų atitinkamai trumpesnio darbo laiko ir ilgesnių atostogų, ką numato dabartinis kodeksas.
 
Mūsų uždaviniai - labai paprasti. Pirma, mes turėtume ir dabar vyksta aktyvus darbas dėl šakinės kolektyvinės sutarties, kurioje visus šiuos straipsnius įvertiname ir pateikiame taip, kaip jie turėtų veikti sveikatos apsaugoje. Naujoji valdžia, man teko diskutuoti, irgi nemato problemų, kad kai kurias nuostatas reikia perkelti į jas. Jeigu dabar nespėtume pasirašyti vadinamosios šakinės kolektyvinės sutarties, automatiškai jos pasirašymas nusikeltų naujajai valdžiai.
 
Nepriklausomai nuo to, kodeksas bus ar nebus sustabdytas, vis dėlto šakinę sutartį norėtume pasirašyti. Nes, kaip tas kodeksas bepasikreiptų, jis vis tiek neatspindės tam tikrų medicinos realijų.
Ar tame kodekse būtų kas nors keičiama ir koreguojama, aš manau, kad jame greičiausiai neatsiras esminių dalykų, kurių nebuvo ir senajame kodekse, bet kurie yra labai svarbūs sveikatos apsaugai.
 
Todėl, kad mes esame apie tai diskutavę su kodekso kūrėjais ir gavome labai paprastą atsakymą. Sako, jūsų yra dvylika tūkstančių, o kodeksas „daromas“ milijonui darbuotojų. Supraskite, kad mes kodekse negalime daryti kokių nors išimnčių vienos šakos darbuotojams. Ir mums buvo pasiūlyta atsižvelgus į kodeksą, kad tie straipsniai, kurie neatspindi tvarkos sveikatos apsaugos sistemoje, būtų pritaikomi pagal šakinę kolektyvinę sutartį.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris