Budintys globotojai pasijuto „išdurti“

Deimantė Gruodė
2018-02-21
Budinčius vaikų globotojus papiktino socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio parengtas naujas tvarkos aprašas, pagal kurį darbuotojai, dirbę pagal darbo sutartis, staiga turi išsiimti individualios veiklos pažymėjimus. Vadinasi, tenkintis kur kas mažesnėmis socialinėmis garantijomis.
Budintys globotojai pasijuto „išdurti“
Globos centrų veiklą reglamentuojantis ministerijos parengtas aprašas, nurodantis, kad globotojai turės dirbti pagal individualios veiklos pažymėjimą, šia veikla užsiimantiems žmonėms sukėlė nerimą.

Finansiškai nenaudinga
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai buvo išsiųstas susirūpinusių kauniečių laiškas dėl globos centrų veiklą reglamentuojančio ministerijos parengto aprašo. Pagal jį globotojai turės dirbti pagal individualios veiklos pažymėjimą, o ne pagal darbo sutartį. Tai viešai paskelbę Seimo socialdemokratų frakcijos nariai atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju globėjas nėra draudžiamas nedarbo draudimu ir gali pasinaudoti tik pusinėmis kitomis draudimo rūšimis – pensijų, ligos, motinystės, nes įmokos „Sodrai“ mokamos nuo 50 proc. individualios veiklos apmokestinamų pajamų.
 
„Individuali veikla ar kitokia rūšis nesuteikia visų socialinių garantijų. Ir taip šis darbas nebuvo per daug patrauklus, ko gero, noras kiekvienai savivaldybei turėti bent po dešimt paruoštų globėjų kels problemų“, - sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas.
 
„Įsivaizduokite, jei žmogus būdamas globėju ir atstovaudamas vaiko interesams gauna darbo užmokestį bei visas socialines garantijas kaip dirbantis žmogus, aišku, jam dirbti pagal individualios veiklos pažymą – ką siūlo globotojams - finansiškai nenaudinga. Dėl to mūsų globėjai ir sunerimo. Bet darysime viską, kad įdarbintume pagal sutartis.

Juolab kad per socialinį globėją krizės atveju yra galimybė išlikti darbuotojais“, - sako Kauno miesto savivaldybės vaikų gerovės centro „Pastogė“ direktorius Ričardas Kukauskas.
 

100
– tiek, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiuo metu yra budinčių globotojų Lietuvos savivaldybėse.

 
Jei netinka, neprivalo rinktis
„Tai nėra darbiniai santykiai, todėl netaikomi ir darbo laiko apribojimai. Todėl budintys globotojai veikia pagal individualios veiklos pažymėjimą. Jei individualios veiklos forma nėra tinkama globotojui, jis neprivalo jos rinktis.
Budintis globotojas turi teisę į ne mažiau nei trisdešimties kalendorinių dienų per metus laikino atokvėpio paslaugą, panašias į kasmetines „atostogas“, kai sutariama su globos centru, jog budinčiam globotojui nebus siunčiami vaikai. Laikinas atokvėpis gali būti skiriamas ir nenumatytais atvejais, pavyzdžiui, budinčiam globotojui susirgus.
 
Savivaldybė arba globos centras turi, tardamiesi su pačiais globojančiais žmonėmis, pasirinkti, kokia forma bus organizuojama vaikų globa šeimoje: pas budinčius globotojus, socialinius globėjus ar globėjus giminaičius“, - atsako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Daiva Buivydaitė-Garbštienė.
Viskas prasidėjo nuo šių metų įsigaliojus Civilinio kodekso ir Socialinių paslaugų įstatymo nuostatoms bei atsiradus naujai vaiko globos formai – vaiko globa (rūpyba) globos centre, kuomet vaiko įstatyminis atstovas – globos centras, tačiau vaikas prižiūrimas ir gyvena budinčio globotojo šeimoje.
 
„Pagal teisės aktus budintis globotojas laikomas ne globojančiu, o prižiūrinčiu vaikus, todėl jis veikia pagal individualios veiklos pažymėjimą ir sudaro su globos centru tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį. Joje galima numatyti, kokiu atveju, kokiam laikui globotojas gali priimti vaiką. Sutartimi susitariama ir dėl įgaliojimo atstovauti vaikui tam tikrose institucijoje, laikino atokvėpio budinčiam globotojui sąlygų ir kt. Budinčio globotojo atveju įstatyminis vaiko atstovas – globos centras, kurio steigėjas arba paslaugų užsakovas – savivaldybė“, - sako D.Buivydaitė Garbštienė.
 
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina kad įsigaliojęs naujas teisinis reguliavimas nepablogina sąlygų vaikus globojusiems asmenims.

Kaip nurodo ministerijos atstovė, pagal teisės aktus šiems globotojams mokamas ne mažesnis nei MMA atlygis už paslaugas visą laiką, net jei kažkuriomis dienomis ar savaitėmis ar „atostogų“ metu vaikų neprižiūri. „Žinoma, globos centras ar savivaldybės administracija, atsižvelgdami į turimas finansinius resursus, gali mokėti ir didesnį atlygį“, - sako D.Buivydaitė-Garbštienė.
 
„Tai devynios, tai dešimt šeimų globoja vaikus. Tikėjomės, kad aktyviau kauniečiai reaguos į siūlymą ir. Tikrai retas kaunietis negirdėjo akcijos „Kaunas siūlo geriausią darbą“. Norėtųsi, kad daugiau šeimų atsilieptų ir ateitų vykdyti šią kilnią misiją“, - sako Kauno miesto savivaldybės vaikų gerovės centro „Pastogė“ direktorius Ričardas Kukauskas.
 
Daug painiavos
R.Kukauskas atkreipė dėmesį, jog pasikeitusi tvarka įnešė daug neaiškumų.

„Savivaldybei irgi išsakiau nuomonę, kad Kaunas bandytų apsieiti be budinčių globotojų ir toliau tęstų sėkmingą praktiką su budinčiais globėjais bei socialiniais globėjais. Žmonėms yra palankiau būti budinčiu globėju negu globotoju, nes dabar budintys globėjai yra mūsų darbuotojai ir gauna atlygį. Pagal naują ministerijos tvarkos aprašą jie labiau atitinka socialinį globėją krizės atveju negu kad budintį globotoją. Tokios painiavos“, - sako R.Kukauskas.
 
Anot jo, šiuo metu Kaune numatyta dešimt budinčių globėjų etatų, kurie yra priskirti kaip įstaigos darbuotojai.
„Tai devynios, tai dešimt šeimų globoja vaikus. Tikėjomės, kad aktyviau kauniečiai reaguos į siūlymą ir tikrai buvo stengtasi, o ir finansavimas nėra mažas. Reklamai irgi daug skirta. Tikrai retas kaunietis negirdėjo akcijos „Kaunas siūlo geriausią darbą“. Bet vis tiek tokių šeimų pertekliaus nėra. Būna, kad devynios aštuonios šeimos lieka mėnesį kitą ir naujų neatsiranda. Norėtųsi, kad daugiau šeimų atsilieptų ir ateitų vykdyti šią kilnią misiją“, - sako pašnekovas.

 
Komentaras
Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis:

-Tai priklausys nuo pačios savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų. Kaip žinia, esame panaikinę vaikų globos namus ir įkūrę bendruomeninius namus – nupirkę atskirus pastatus. Tad turime atskirą įstaigą, kuri tuo rūpinasi ir esame įdarbinę budinčius globėjus pagal darbo sutartis. Bet dabar visa tai yra reglamentuota valstybiniu lygmeniu.
Dvi alternatyvos, tikėtina, kad atsiras: kas norės pagal darbo sutartį toliau tęs, o kas norės – galbūt pagal individualios veiklos liudijimą. Galvočiau, kad galėtų būti dvi alternatyvos.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris