Budinčiais globėjais per prievartą neįdarbinsi

Deimantė Gruodė
2017-04-14
Budintys globėjai – mestas gelbėjimo ratas šlubuojančiai vaiko teisių apsaugos sistemai. Pastaruoju metu ypač regionuose nestigo vienas už kitą kraupesnių smurto prieš vaikus atvejų. Tiesa, savivaldybių merai skundžiasi, jog surinkti budinčius globėjus, kurie vidury nakties turi pašokti iš lovos ir netgi paimti ant rankų verkiantį kūdikį, - sudėtinga misija.
Budinčiais globėjais per prievartą neįdarbinsi
Socialinis globėjas įsipareigoja priimti vaiką savo šeimos gyvenamame būste bei užtikrinti emocinį bei fizinį vaiko saugumą, visavertę vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdieninę priežiūrą.

Reikalavimai - griežti
Kovo pabaigoje priimti Socialinių paslaugų įstatymo pakeitimai, kurie nustato reikalavimus budinčiam globotojui. Tai yra, jo pareigas, teises ir veiklą, taip pat globos centro pareigas bei globos finansavimą. Šios nuostatos įsigalios nuo kitų metų sausio 1-osios.
Pasidomėjome, kaip sekasi rajono savivaldybių darbuotojams burti budinčių globėjų komandas.
 
„Sudėtingai, - sako Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas. - Praėjusiame rajono tarybos posėdyje patvirtinome aprašą. Gal gyventojai per mažai turi informacijos, gal atsakomybės baimė, nenoras savęs suvaržyti dideliais įsipareigojimais, gal kiti tiesiog nemato prasmės šiame darbe. Nes reikalavimai vis tiek yra keliami pakankamai aukšti. Ne visi, kas nori, gali tapti budinčiais globėjais. Gal kiti norėtų, bet neatitinka keliamų reikalavimų. Tai yra, nepriekaištinga reputacija, turi būti išklausęs ir specialius kursus, pateikti sveikatos pažymas.“
Kupiškio rajono meras spėja, kad potencialius kandidatus atbaido ir sudėtingas darbo pobūdis.

 
„Budintis globėjas gali gauti iškvietimą ir naktį, ir savaitgaliais. Šiam darbui tikrai reikia pasišventimo. Manome, kad būtų labai gerai, jeigu atsirastų trys penki budintys globėjai“, - prognozuoja Kupiškio rajono meras.
Dar viena sunkinanti aplinkybė - atlyginimas nėra didelis, nors atsakomybė ir reikalavimai - milžiniški. „Atlyginimas – pusė minimalaus. O jeigu atsiranda vaikai, minimalus. Plius visos kitos valstybinės išmokos, kurios priklauso“, - sako D.Bardauskas.
 
Reikia kalbinti, įtikinėti

Ne ką geresnė situacija ir kituose Lietuvos regionuose. „Mėginame surasti budinčių globėjų. Eilių, kurie norėtų įsidarbinti, tikrai nėra. Reikia kalbinti, įtikinėti žmones“, - entuziazmu netrykšta Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius.
Pasigirti negalėjo ir Joniškio rajono savivaldybė. „Sudėtinga iš tikrųjų surasti tokių žmonių, kurie galėtų atitikti visus reikalavimus ir sugebėtų prižiūrėti vaikus. Per prievartą tokio darbo neįsiūlysi. Žinau, kad šiuo klausimu skyrius intensyviai dirba. Susitinkame ir su socialiniais darbuotojais. Taryboje priėmėme ir tam tikrų sprendimų dėl papildomų paramos pinigų“, - sako Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Pališkevičius.
Savo ruožtu Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis gali pasidžiaugti: „Žinau, kad yra atrinkti du kandidatai, kurie galėtų tapti socialiniais globėjais“, - sakė Anykščių rajono meras.
 
Kaunas lyderiauja
Be abejonės, Kaunas budinčių globėjų klausimu užima lyderio pozicijas.
Kauno miesto mero kabinete neseniai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovams buvo pristatytas Kaune veikiantis budinčių globėjų tinklas.

„Galutinis tikslas – kad visi vaikai gyventų šeimose“, – po susitikimo žurnalistas tuomet sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis.
 
Budintys globėjai yra pasiruošę bet kuriuo paros metu perimti iš šeimos paimtą vaiką. Taip sudaromos sąlygos vaikams laikinai gyventi ne globos namuose, o šeimoje. Už vaiko priežiūrą budintys globėjai iš savivaldybės gauna minimalų užmokestį bei vaikų išlaikymui reikalingas išmokas. Tėvai, iš kurių buvo atimti vaikai, gali per tą laiką pasitaisyti ir savo mažamečius susigrąžinti.
Susitikimo metu buvo sudėlioti akcentai, ką pati Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi padaryti, kad tokie projektai galėtų vykti ir kituose Lietuvos miestuose. Tuomet ministras akcentavo, jog būtina parengti suprantamą reglamentą, kuriame būtų nusakyti tėvų ir globėjų įsipareigojimai, kitos reikalingos nuostatos.

 
Komentaras
SADM Vaikų skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Pabedinskienė:


- Kaip žinia, šių metų sausį Prezidentė pateikė Seimui teisės aktų projektus, susijusius su budinčių globėjų veiklos reglamentavimu. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projekte ir jį lydinčiuose teisės aktų projektuose taip pat yra pasisakoma apie budinčių globėjų veiklos reglamentavimą. Tikimasi, kad minėtos nuostatos bus įtvirtintos Seime jau pavasario sesijoje. Tačiau ir dabar budinčių globėjų veikla savivaldybėse gali būti organizuojama pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sausį savivaldybėms pateiktas rekomendacijas.
 
Sprendžiant tėvų globos netekusių vaikų, ypač vaikų iki trejų metų, globos nustatymo ir apgyvendinimo klausimą savivaldybėse siūloma organizuoti budinčių globėjų veiklą savivaldybėje bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis, dirbančiomis vaiko globos (rūpybos) šeimoje srityje. Budinčių globėjų paslaugos gali būti organizuojamos keliomis formomis: pirma, kai vaikui skubiai reikalinga globa (rūpyba) trumpam laikui bet kuriuo paros metu, antra, laikinoji globa (rūpyba) iki metų laiko, o trečia, atokvėpio paslauga globėjams (rūpintojams) dėl ypatingų aplinkybių kažkurį laiką negali globoti vaiko (dėl ligos, pervargimo ir pan.).
 
Socialinis globėjas į savo šeimą priima iki trijų atskirtų nuo savo biologinės šeimos vaikų, išskyrus tuos atvejus, kai neišskiriami broliai ar seserys, ir šiais vaikais rūpinasi iki tol, kol jie galės grįžti į savo biologinę šeimą arba jei biologinėje šeimoje sunkumų išspręsti nepavyks, jiems bus surasta globėjų (įtėvių) šeima. Rekomenduojama, kad socialinio globėjo šeimoje toks vaikas būtų prižiūrimas ne ilgiau kaip vienerius metus.
Šiuo metu kiekviena savivaldybė budinčių globėjų veiklą organizuoja individualiai, atsižvelgdama į poreikius, turimus žmogiškuosius išteklius bei paslaugas, reikalingas budinčių globėjų veiklai užtikrinti.

 
Tarp kitko
Pagal rekomendacijas, žmogui, siekiančiam tapti budinčiu globėju taikomi šie reikalavimai: asmuo turi būti gavęs teigiamą išvadą iš atestuotų socialinių darbuotojų pagal Globėjų ir įtėvių konsultavimo ir mokymo programą, kad gali tapti vaiko globėju arba rūpintoju, išskyrus tuos atvejus, kad asmuo jau tokią išvadą yra gavęs ir savo šeimoje globoja vaikus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris