BPC ir GMP: istorija su daug klaustukų

Evelina Machova
2015-02-27
Likus vos porai dienų, iki kovo pirmosios, kuomet pagal planą į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC) turėtų integruotis ir greitosios pagalbos stotys klaustukų daugiau nei taškų. Nors vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis mušasi į krūtinę sakydamas, kad pertvarka be jokių atidėliojimų turi būti įvykdyta, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė turi šiokių tokių abejonių.
Bene svarbiausias klausimas - teks ar ne grąžinti 5,5 mln. eurų Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, kurios buvo skirtos BPC įkurti.
BPC ir GMP: istorija su daug klaustukų
Dėl greitosios medicinos pagalbos dispečerinių integravimo į BPC vasario pradžioje į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Vidaus reikalų ministerija bei Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija.

Paslaptingi interesai
„Norime integruotis, bet reikia rasti kompromisą“, – Vyriausybės posėdyje prieš savaitę sakė R.Šalaševičiūtė, pridūrusi, jog pasikeitus BPC naujam vadovui, ji realiai nežinanti, kaip teks vykdyti toliau prisiimtus įsipareigojimus. „Mums iškelti nauji reikalavimai ir aš dabar nesu garantuota, kad tas integravimasis į BPC, kuris šiuo metu siūlomas, įvertinant tai, ką mes jau turime, bus pats geriausias variantas. Nes čia yra atskira kalba - BPC ir greitųjų medicinos pagalbos stočių integravimas į šią sistemą“, – aiškino ministrė.
Savo ruožtu vidaus reikalų ministras S.Skvernelis sako, kad turi būti ne tik vienas numeris, bet ir vienas sistemos valdymas, nes dabar Lietuva suskaidyta į tam tikras teritorijas ir ribas, iki kurių vyksta tam tikri ekipažai. Esą yra pavyzdžių, kai pas ligonį vyksta ne arčiausiai esantis ekipažas, bet tas, kuriam priklauso ta teritorija.

„Atsiranda tam tikri interesai, aš kitaip nepavadinsiu, kaip turėti savo „kunigaikštystę“, „darželį“, dvylika ar kažkiek tų stočių. Finansuodama iš Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) lėšų, galbūt aš klystu, bet kuri nėra įteisinta, nėra sertifikuota ir tiesiog stabdoma normali praktika, kuri turėtų būti, kuri egzistuoja visose šalyse“, – spaudoje piktinosi S.Skvernelis pridurdamas, kad tokie „kunigaikštysčių“ interesai ne tik trukdo darbą, bet ir nusižengia įstatymams!

Ne diskusijų klubas
Premjeras Algirdas Butkevičius, matyt, neatlaikęs ne vienerius metus verdančių rietenų, nematydamas kitos išeities nusprendė konfliktą spręsti griežtai pasakydamas, jog projektas, patinka kam ar ne, bus įgyvendintas. Ir taškas.
„Šitas projektas bus įgyvendintas. Delsimas buvo atsiradęs dėl to, kad kažkas pateikė truputį kitokią informaciją. Mes tikrai išsiaiškinsime, kas finansavo alternatyvių projektų įgyvendinimą, kokie buvo panaudoti pinigai, nes Vyriausybė nebuvo patvirtinusi tokių finansinių programų. Mes šitą situaciją vertinsime. Nuomonių visą laiką bus, bet ministro yra tokia dalia priimti sprendimą ir jį įgyvendinti. Jeigu jūs klausysite kiekvienos atskiros greitosios medicininės pagalbos vadovo atskiros nuomonės, niekada neįgyvendinsime (pertvarkos). Tas projektas jau kiek laiko yra neįgyvendinamas. Kito kelio nėra, tas, kas yra priimta, turi būti įgyvendinta“, – sakė premjeras.


Planas liks neįgyvendintas?
Kol visos strėlės sminga į neprisijungusius prie BPC greitosios pagalbos stočių vadovus, neva šie sąmoningai vilkino procesą nusižengdami įstatymams, sveikatos apsaugos ministrė R.Šalaševičiūtė sako, jog šiuo klausimu - ne šventoji ir Vidaus reikalų ministerija. „Atsiriboju nuo to, kad sveikatos apsaugos ministerija vilkino. Net du mėnesius Vidaus reikalų ministerija nesugebėjo suderinti plano ir imtis konkrečių veiksmų, kad būtų prasidėjęs procesas. Tegul atsakomybę prisiima ir Vidaus reikalų ministerija“, – sako R.Šalaševičiūtė.
Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos prezidentas ir VšĮ Kauno greitosios pagalbos stoties direktorius Nerijus Mikelionis ne kartą teigė kategoriškai atmetantis kaltinimus tiek dėl viešo intereso pažeidimo, tiek ir dėl sabotažo. „Kategoriškai atmetame šiuos kaltinimus, nes jokio sabotažo nėra. Tiesiog esame prieš, kad būtų griaunama dabar puikiai funkcionuojanti GMP sistema. Jei naudotume BPC siūlomą sistemą, grįžtume penkeriais metais atgal. Kad būtų dar aiškiau - iš „Mersedeso“ persėstume į „Zaporožietį“, - žodžių į vatą nevynioja N.Mikelionis ir priduria, kad šioje situacijoje, problemos priežastys, kuriant BPC, slypi kur kas giliau, nei deklaruojama.
Panašu, kad integracija pagal planą numatytu laiku neįvyks. Pirmiausia reiks rasti kaltininkus, kas ko neįvykdė. O tai, kaip žinia, - ne toks paprastas dalykas ir trijų dienų tam tikrai per mažai.
 
Tarp kitko
Dėl greitosios medicinos pagalbos dispečerinių integravimo į BPC vasario pradžioje į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Vidaus reikalų ministerija bei Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija.
VRM prašo ginti viešąjį interesą dėl trukdymo vykdyti Bendrojo pagalbos telefono numerio 112 paslaugų plėtrą, tuo metu Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija teigia, kad ketinimas perjungti tiesioginius greitosios medicinos pagalbos kvietimo numerius į telefoną 112 pažeidžia gyventojų interesus. Kol kas Generalinė prokuratūra nėra apsisprendusi, ar pagal šiuos pareiškimus pradėti ikiteisminį tyrimą.
Sveikatos apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijų planas, kuriuo siekta greitosios medicinos pagalbos stočių atsakymo į pagalbos skambučius funkcijas integruoti į BPC, patvirtintas 2014-ųjų vasarį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      Budinti vaistinė


      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
      Mokys, kaip vartoti vaistus

      Mokys, kaip vartoti vaistus

      „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

      Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris