Be asmeninio asistento negali nei dirbti, nei ilsėtis

Deimantė Gruodė
2017-02-17
„Mano sūnus – visiškos negalios jaunas vyras, kuriam reikalinga priežiūra dvidešimt keturias valandas per parą. Jei susirgčiau ar išvykčiau į komandiruotę, nežinau, ar sulauksiu normalios pagalbos“, - sako neįgalaus sūnaus mama. Neįgaliuosius prižiūrinčių asmenų rūpesčius išspręstų asmeninis asistentas. Tiesa, tai - nepigus „malonumas“, o dažno neįgaliojo ar jį prižiūrinčiojo kišenėse švilpauja vėjai.
Be asmeninio asistento negali nei dirbti, nei ilsėtis
Anot Seimo nario Justo Džiugelio, asistento paslaugos – ne prabanga, o būtinybė negalią turinčiam asmeniui. Parlamentarui, kuris asistento paslaugomis naudojasi nuo 16-os metų, dabar talkina Audrius Girončikas.

Išsigelbėjimas mamoms ir tėčiams
Lietuvoje apie asmeninio asistento poreikį dar tik pradedama kalbėti garsiai, o pažangiose šalyse jų akivaizdžia nauda jau seniai neabejojama. Šalia neįgaliojo, kuris turi gilius kompleksinius raidos sutrikimus, visą laiką būna pagalbininkas – kaip dabar mama arba tėtis, kurie padeda apsirengti, susitvarkyti buityje, jei to reikia, susiruošti į mokyklą ar į darbo centrą.
 
„Ne visi tėvai pajėgūs nusamdyti tokius specialistus, nes vienos valandos savikaina yra penki eurai. O vidutiniška jau gera slaugos pašalpa neįgaliajam kas mėnesį, vadinamoji specialiųjų poreikių kompensacija - apie du šimtai aštuoniasdešimt eurų. Tai, sakykite, kiek valandų galima įpirkti? Juk už tuos pinigus dar reikia ir higienos priemones, ir vaistus įsigyti, apmokėti už dienos centrą“, - sako neįgalų sūnų auginanti Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova.
 

Moteris atvirauja, jog susirgusi arba turėdama vykti į komandiruotę, griebiasi už galvos: kam patikėti neįgalų sūnų? „Mano sūnui - trisdešimt septyneri. Jam reikalinga pagalba dvidešimt keturias valandas per parą. Jei susergu arba turiu vykti į komandiruotę, kreipiuosi į šeimos narius, draugus arba kolegas organizacijoje. Tuomet jie suka galvą, kaip man bent porai valandų atsiųsti žmogų, kuris prižiūrėtų sūnų“, - pasakoja D.Migaliova.
 
Anot jos, būtų gerai, jei Lietuva pradėtų bent nuo dvidešimties tūkstančių tokių asistentų, kuriems tereikia išklausyti šešiasdešimt akademinių valandų mokymus apie specialiuosius poreikius. „Labai daug kalbama apie politinius sprendimus, kad mes turime teikti paslaugas bendruomenėse, kad turi būti kuriamos alternatyvos institucinei globai, o ir toliau pagrindinės investicijos tenka didelėms socialinėms globos įstaigoms. Net ir dabar socialinės globos įstaigų pertvarka sustojusi, viskas vyksta tik „popieriuje“ ir realiai nieko neįgaliųjų labui nepadaryta“, - apgailestauja neįgaliesiems atstovaujančios organizacijos vadovė.
 
Traktuojama kaip prabanga
Fizinę negalią turintis parlamentaras Justas Džiugelis, kaip pats sako, neišsiverstų be asistento pagalbos. Negalėtų nei dirbti, nei užsiimti mėgstama veikla. Asistento paslaugomis vyras naudojasi nuo šešiolikos metų ir suskaičiuoja bent keturis, kurių paslaugomis teko naudotis ilgėliau.
„Dabartinis asistentas su manimi būna darbo dienomis nustatytomis valandomis. Kai yra normalus režimas, įmanoma susirasti pagalbininką. Sudėtingiau, jeigu neįgaliajam pagalbos reikia ir vakare, ir naktį. Tuomet iš tiesų sunku rasti žmogų, kuris galėtų prižiūrėti dvidešimt keturias valandas per parą, septynias dienas per savaitę“, - sako J.Džiugelis.
 
Anot jo, asmeninių asistentų geroji patirtis yra Vokietijoje, Skandinavijos šalyje. „Mano žiniomis, Norvegijoje dirba šešiasdešimt tūkstančių tokių specialistų. O Lietuvoje jie turėtų atsirasti kaip įmanoma greičiau, nes šiuo metu pagalba yra tik institucinė. Tai yra globa, slauga ir visos paslaugos teikiamos institucijose. Alternatyva yra socialiniai darbuotojai, deja, jie neaprėpia dažniausiai neįgaliam žmogui reikalingų paslaugų.
Kaip tik praėjusią savaitę savivaldybėms išsiunčiau oficialų užklausimą. Juk kiekviena jų geriausiai žino, kiek pas juos gyvena specialiuosius poreikius arba sunkią negalią turinčių žmonių. Tik gavus oficialias statistikas būtų galima pasakyti, kokią įtaką jų kompensavimas turėtų valstybės biudžetui.“
 

Dabar asmeninių asistentų paslaugos dažniausiai teikiamos privačiai. Jos yra labai brangios arba prastos kokybės. „Dar yra ir mentaliteto klausimas, nes dažnai žmonės į tokį darbą žiūri kaip į antrarūšį arba nevertą dėmesio. Mano manymu, nėra tokių darbų, kurie būtų antrarūšiai arba nemadingi“, - sako J.Džiugelis.

Anot jo, asistento paslaugos – ne prabanga, o būtinybė negalią turinčiam asmeniui. Tai yra reikalinga ne tik neįgaliam žmogui, bet ir tėvams, auginantiems neįgalų vaiką, kad tokios šeimos neiširtų ir turėtų laiko pabūti darnoje. „Reikia suvokti, kad ilgą laiką valstybė taupė didžiulius pinigus būtent šeimų, auginančių vaikus su negalia, sąskaita. Kai tik šeimoje gimsta neįgalus vaikas, mama „iškrenta“ iš darbo rinkos.Tačiau ji dirba beveik dvidešimt keturias valandas per parą, nepaisant to, kiek vaikui yra metų. Tai yra neteisinga. Valstybė privalo tokiomis šeimomis ir žmonėmis pasirūpinti“, - įsitikinęs J.Džiugelis.

 
Komentaras
Lietuvos žmonių su negalia sąjungos vadovė Rasa Kavaliauskaitė:


- Asmeninis asistentas yra apibrėžtas tik Socialinių įmonių įstatyme, kur neįgaliems žmonėms priskiriami darbo asistentai. Dažniausiai padėti kurtiesiems arba akliesiems. Visai kas kita, jei asmeninis asistentas yra reikalingas žmogui slaugyti ir jį prižiūrėti dvidešimt keturias valandas per parą. Tokių specialistų poreikis itin didelis. Žmonės, kuriems reikalinga tokia pagalba, dažniausiai turi sunkias kompleksines negalias.
 
Asmenis asistentas padėtų ir pačiam neįgaliajam, ir šiek tiek atpalaiduotų tėvus arba globėjus, kurie juo rūpinasi. Aišku, socialiniai darbuotojai irgi tiktų tokiam darbui, bet, aš manyčiau, kad Lietuvoje išvis nėra tokio asmeninių asistentų statuso. Užsienyje tokie specialistai yra pakankamai brangiai apmokami, o tokias paslaugas kompensuoja ir savivaldybės. Būtinai reikalinga valstybės ar savivaldybės parama. Bet asmeninių asistentų paslaugos yra tikrai reikalingos.

 
Tarp kitko
Lietuvos neįgaliųjų forumo surengtuose mokymuose neįgaliesiems atstovaujančių organizacijų atstovai diskutavo apie asmeninio asistento paslaugas. Savo patirtį pristatė lektoriai iš Švedijos ir Belgijos. Šiose šalyse manoma, kad būtent galimybė naudotis asmeninio asistento paslaugomis leidžia negalią turinčiam žmogui gyventi orų ir savarankišką gyvenimą. Pavyzdžiui, Švedijoje žmogus pats gali nuspręsti, iš kokios institucijos „pirks“ jam reikalingas paslaugas: iš savivaldybės, privačios įstaigos, viešosios įstaigos ar kooperatyvo. Asmeninis asistentas negalią turinčiajam padeda visose gyvenimo srityse: mokantis, dirbant, keliaujant, leidžiant laisvalaikį ir pan.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris