Baterijos gali negrįžtamai sužaloti vaikus

Liana Binkauskienė
2018-05-11
Baterijos (elementai), be kurių šiandien neįsivaizduojama mūsų buitis, yra ir naudingos, ir pavojingos. Neatsakingai išmestos kelia pavojų aplinkai, o medikai gali papasakoti atvejų, kai jas prariję vaikai susiduria su rimtomis sveikatos bėdomis.
Baterijos gali negrįžtamai sužaloti vaikus
Jeigu žaislas nesandariai užsidaro, pažeistas, su juo vaikui žaisti nesaugu: baterija gali iškristi, ją nesudėtinga praryti, o pavėlavus pašalinti – pasekmės lieka ilgam ir kartais gali būti net mirtinos.

Pažeistos baterijos pavojingos
Nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai yra pavojingos atliekos. Baterijose, kaip ir akumuliatoriuose, yra švino, kadmio, nikelio, gyvsidabrio ir kitų toksinių elementų. Jeigu baterija nepažeista – joje esančios medžiagos pavojaus žmogui ir aplinkai nekelia, tačiau ją pažeidus šios patenka į aplinką.
 
Suprantama, kad viską lemia kiekis. Daugelis sunkiųjų metalų, tokių kaip cinkas, varis, chromas, geležis, manganas labai mažais kiekiais svarbūs sveikam organizmo veikimui. Tačiau jei organizme kaupiasi per didelė jų koncentracija – kyla grėsmė sveikatai. „Per tris šešias savaites sąlytis su švinu gali sukelti galvos skausmą, vėmimą, nemigą geležies trūkumą ar net mokymosi sutrikimus vaikams. Gyvsidabris gali paveikti plaučius, inkstus, smegenis ar odą, sukelti nuovargį, depresiją, vangumą. Ir tokie negalavimai lydi tik tuomet, jei medžiagos kiekis nedidelis,“ – sakoma Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) pranešime.
 

Gamintojų ir importuotojų organizacijos skatina netinkamas naudoti baterijas palikti specialiose surinkimo talpyklose, kurios pagamintos taip, kad jose surinktos išeikvotos baterijos nekeltų pavojaus aplinkai ir visuomenės sveikatai. Šalyje yra apie 9 tūkst. vietų, kur gyventojai gali priduoti naudotas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius.
Mišrių komunalinių atliekų sudėties tyrime už 2016 m. nustatyta, kad atsitiktinai į regioninį nepavojingųjų atliekų sąvartyną patekusios, į Mechaninio biologinio apdorojimo, Mechaninio apdorojimo įrenginį priimtos baterijų ir akumuliatorių atliekos sudaro 7,29 proc.
 

L.S. skaičius
42 
- tiek tonų baterijų pernai EPA surinko Lietuvoje.

 
Prarijus pasekmės gali būti skaudžios
Medikai kalbėdami apie baterijų žalą žmogaus sveikatai akcentuoja kitą šio reikalo pusę – jos pavojingos, jei netyčia nuryjamos. Taip dažniausiai nutinka mažamečiams (pusės metukų iki 4 metų amžiaus) vaikams.
Anot kalbintų medikų, pavojingiausios vaikams yra mažos, tabletės dydžio ličio baterijos. Dažniausiai tokias jie praryja įdėtas į žaislus. Jeigu žaislas nesandariai užsidaro, pažeistas, su juo žaisti nesaugu: baterija gali iškristi, ją nesudėtinga praryti, o pavėlavus pašalinti – pasekmės lieka ilgam ir kartais gali būti net mirtinos.
 
„Vaikai yra tyrėjai: randa, įsideda į burną, praryja,“ – sako gydytojas toksikologas Robertas Badaras.  Pasekmės, pasak mediko, įvairios. Galimas trejopas poveikis: mechaninis (užkemša žarnyno spindį), elektrinis (pažeidžia gleivinę, stemplę), cheminis (baterijų sudėtyje yra ir metalo rūgščių, ir šarmų). Sunkiausi tokie atvejai šio gydytojo praktikoje, kai dėl mechaninio nepraeinamumo tenka taikyti chirurginį tyrimą.
 

„Dažnesni atvejai ir rimtesnis pavojus, jei svetimkūnis įstringa stemplėje, prisiglaudžia prie drėgnos gleivinės, ją spaudžia ir per tam tikrą laiką gali prakiurdyti stemplę“, – sako Kauno klinikų klinikinės toksikologijos gydytojas Jonas Šurkus.

 

Per keletą metų J.Šurkaus praktikoje buvo keletas bateriją prarijusių vaikų atvejų.  
Vaikų chirurgo Jono Povilavičiaus iš Vaikų ligoninės, VU ligoninės Santaros klinikų filialo, praktikoje yra buvęs ir pusės metukų pacientas. „Jeigu praryti elementai užstringa stemplėje, sukelia cheminį nudegimą, kuris savo ruožtu gali lemti pažeistos vietos randėjimą. Atsiranda rijimo sutrikimas. Elementas, užsistovėjęs skandyje, gali sukelti kraujuojančias opas. Jeigu baterija silpna, praktiškai nieko nebūna, bet jeigu stipri, lieka ilgalaikės pasekmės“, – komentuoja gydytojas.
 
Kaip apsaugoti? „Tėvai turi saugoti vaikus. Iki trejų metų nepalikti vaikų su tokiais žaislais vienų, ir elementų nesaugiose vietose, apžiūrėti, ar žaislai, daiktai su kuriais jie žaidžia nepažeisti, ar jie saugūs,“ – pataria gydytojas.
Viena džiugina medikus – tokie atvejai nėra dažni jų praktikoje.

 

Komentaras
SAM Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė:
 
- Dažniausiai mes susiduriame su tokiais atvejais, kai vaikai praryja mažus elementus, vadinamąsias tabletes. Viskas priklauso nuo to, kokio amžiaus vaikas ir kokio dydžio baterija. Kuo mažesnis vaikas ir kuo didesnė baterija, tuo pavojus didesnis. Kuo didesnės baterijos (tabletės), tuo jos lengviau įstringa virškinamajame trakte, jos galingos, ilgiau tarnaujančios ir skleidžia stipresnę srovę. Todėl pažeidimai būna rimti.
Jei jaunesnis nei 5 metų vaikas prarijo didesnę nei 15 mm dydžio bateriją, vaiką reikia kuo greičiau parodyti gydytojui.

 
Svarbu
Visais atvejais, kai vaikas prarijo bateriją reikia pasitarti su specialistu. Tą galima padaryti telefonu (8*5) 236 20 52 visą parą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris