Ausys linko nuo pasenusios metodikos

Deimantė Gruodė
2017-07-21
Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje buvo svarstoma dėl Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrosios programos. Pastaroji bus įgyvendinama mokyklose jau nuo rugsėjo, bet, daugelio pastebėjimais, toli gražu nėra tinkamai paruošta. Žmogaus teisių specialistai pateiktoje metodinėje medžiagoje aptiko ne mažai „perliukų“. Savo ruožtu Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai žadėjo medžiagą peržiūrėti.
Ausys linko nuo pasenusios metodikos

Neįgalius vaikus pamiršo?
Išklausius Švietimo ir mokslo ministerijos pristatytą programą, kuri skirta sveikatos ir lytiškumo ugdymui mokyklose, pasipylė masė klausimų. „Man kelia nerimą vaikai su negalia ir smurto klausimas. Iš esmės visa programa yra orientuota į sveikus vaikus, kitaip sakant, į įgalius kūnus. Kaip bus su vaikų, kurie turi įvairiausias negalias ir lanko mokyklas, sveikatos stiprinimu? Kokios priemonės nukreiptos būtent į juos - man nepavyko rasti. Labai džiaugiuosi, kad tarp uždavinių yra numatyta, jog mokiniai turi žinoti ir atpažinti įvairių formų smurtą bei išnaudojimą. Vėlgi – kaip tai praktiškai atrodys? Kaip tai pavirs kūnu, kada yra numatomos tos priemonės? Kaip užtikrinsite, kad žmonės, kurie turės šiuos darbus įgyvendinti, iš tikrųjų būtų kompetentingi“, - klausimų pabėrė Seimo narė Dovilė Šakalienė, netgi siūliusi atidėti programos įgyvendinimą iki Naujų metų ar net nukelti kitų mokslo metų pradžiai.

 
Pasenusios metodikos
Savo ruožtu žmogaus teisių specialistams kilo rimtų abejonių dėl metodinės medžiagos „šviežumo“. Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė pastebėjo, kad mokytojai rengiami, remiantis senomis metodinėmis priemonėmis, kurios netgi kenksmingos žmonių psichikos sveikatai. Metodinėje medžiagoje mokytojams, kurie nuo rugsėjo turės įgyvendinti Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrąją programą, jie rado nemažai „perliukų“. Pavyzdžiui, renkantis partnerį patariama įvertinti jo finansinę būklę, o partnerę – įsitikinti, ar ji nėra išlaidūnė. Taip pat tvirtinama, kad homoseksualiomis moterys tampa tuomet, jei patyrė smurtą vaikystėje, yra seksualiai išnaudotos arba patyrusios traumas.
 
Šią medžiagą žmogaus teisių specialistai susirinko iš Ugdymo plėtotės centro (UPC) sukurto puslapio „Ugdymo sodas“. Tiesa, kaip aiškino posėdyje dalyvavę Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai, joje sukrauta ir senos metodinės medžiagos, kuri turėjo būti seniai iš ten pašalinta.
 
„Moterų lyties rolė šiuo atveju yra siejama su grožiu, vyrų – su raumenimis. Visiškai standartinės lyčių normos yra įtvirtinamos. Kadangi mokytojams jau buvo rengiami kursai, tai kyla didelis klausimas, ko juose buvo mokoma“, - nuogąstavo žmogaus teisių specialistė Jūratė Juškaitė.

Mokytojų ruošimas komplikuotas
Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai patikino, kad iki rugsėjo bus peržiūrėta mokytojams skirta metodinė medžiaga. Jie tikina, kad mokyklos galės rinktis kelis variantus, kaip įgyvendinti Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programą. Tiesa, naujai programai paruoštų mokytojų skaičius – neadekvatus. Vos keturiasdešimt jų dalyvavo šią vasarą organizuotuose kursuose. Tačiau komiteto posėdyje dalyvavusi Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo departamento vyriausioji specialistė Liucija Jasiukevičienė nusiteikusi optimistiškai.
 
„Manome, kad atitinkamai kiekviena mokykla, įvertindama savo mokytojų pasirengimą, tą programą galės vykdyti integruotai arba skirti iš ugdymo plane numatytų papildomų mokinių poreikiams valandų konkrečias pamokas“, - sakė L. Jasiukevičienė, pridurdama, kad regionuose buvo ir daugiau mokytojų paruošimui skirtų programų. Be kita ko, jiems talkintų ir visuomenės sveikatos specialistai.
 
Savo ruožtu Sveikatos reikalų komiteto narys Darius Kaminskas atkreipė dėmesį, kad per diskusiją buvo minima, kad lankstinukai dar tik bus rengiami lapkričio 1 dienai, nors programa formaliai turėtų startuoti jau rugsėjį. „Iš diskusijos susidariau vaizdą, kad ta programa nepradės funkcionuoti. Reikėtų pagalvoti apie programos atidėjimą, kad ji pradėtų normaliai funkcionuoti“, - kalbėjo D. Kaminskas, ragindamas, kad svarbu pagalvoti apie programos finansavimą bei specialistų ruošimą. 
 
Abejonių išsakė ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė: „Aš nuogąstauju, kad nebūtų taip, jog mes užsifokusuojame į vieną temą, o visai kita programa lieka savieigai. Kalbant apie sveikatos ugdymą ir rengimą šeimai, iš esmės suliejamos nedaug sąlyčio taškų turinčios temos. Tai dar labiau paaštrėja mano nuogąstavimai“, - sakė pirmininkė.
Kaip bebūtų, nei vieno mokinio neišmokys sveikos gyvensenos dalindami gražiai išleistas brošiūrėles, knygytes ar lankstinukus.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris