Aušra Maldeikienė: „Seimo nariai nėra pateptieji“

Deimantė Gruodė
2018-03-19
„Seimo narys nėra pateptasis. Nereikia įsivaizduoti, kad įvyksta šventas aktas, kai tautos išrinktasis padeda ranką ant Konstitucijos, ir kad nuo to momento jį jau apšviečia Dievas“, - ironizuoja Seimo narė Aušra Maldeikienė (59 m.), kalbėdama apie politikų ir ministrų privilegiją be eilės lankytis pas gydytojus.
Aušra Maldeikienė: „Seimo nariai nėra pateptieji“
„Esu žmogus, kuris atėjo žinodamas, kur eina. Vienas kertinių mano darbų – viduriniosios klasės interesų gynimas. Būtent todėl eisiu į prezidento rinkimus“, - sako Seimo narė Aušra Maldeikienė.

- Ar teisinga, jei politikas pas gydytoją gali patekti be eilės prasibraudamas pro pensininkus ir vaikus?
- Tai yra moralinis sprendinys. Lietuvos Respublikos įstatymai suteikia tokias privilegijas tik prezidentams. Aš netgi nematyčiau problemos, kad aukšti valstybės pareigūnai, taupant jų brangų laiką, kaip sakė Seimo pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė, turėtų tokią privilegiją, bet jie jos neturi, kadangi tai nėra įtvirtinta įstatyme. Vadinasi, tai - savivaliavimas. Nebalsuočiau už tokią privilegiją, nes žmogus, kuris yra pašauktas vykdyti šalies įstatymus, atlikti parlamentinę kontrolę kaip Seimo narys arba ministras, nepatiria to, ką patiria eilinis šalies gyventojas. Didelė mūsų šalies problema, kad žmonės, esantys viršuje, neturi jokio supratimo, kaip iš tiesų veikia jų priimami ir vykdomi įstatymai.
 
- Jūs esate išbandžiusi kantrybę prie gydytojų kabineto durų?
- Iki tol darydavau paprastai: pavyzdžiui, kai man reikėjo operuoti pėdą, nuėjau į privačią kliniką, sumokėjau kainų skirtumą ir gavau paslaugą. Dabar daviau sau priesaiką, kad griežtai laikysiuos tų galimybių, kurias turi dauguma mano rinkėjų, neturintys pinigų mokėti papildomai. Rezultatas toks - nuo pernai balandžio vis dar laukiu operacijos, kuri nežinia kada bus. Šiuo atveju man ne tiek svarbi sveikata, kiek noriu išsiaiškinti, kaip iš tikrųjų mano rinkėjai gauna šią paslaugą. Supratau, kad jie jos negauna. Tai yra nebrangi operacija, už ją gydymo įstaiga negaus didelių lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Jei valstybės vadovai ir įstatymų leidėjai nepatiria to savo kailiu, jie ir balsuoja atsainiai.

 
- Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė leido suprasti, kad ministro laikas brangesnis negu pensininko. Ar tikrai?
- Žiūrint, kaip vertinsi. Pensininko laikas brangesnis, nes jam, tikėtina, liko gyventi mažiau negu dvidešimt septynerių ministrui. Tad moraline, Dievo žvilgsnio prasme pensininko laikas yra brangesnis. Įstatymų dimensijoje laikai yra visiškai vienodi, nebent priimtume įstatymą, kuris tai panaikintų. Bet toks įstatymas panaikintų ir Sąjūdžio esmę, nes tuo metu, kai Mokslų akademijos salėje buvo renkama Sąjūdžio iniciatyvinė grupė, viena rezoliucijų buvo dėl ketvirtos valdybos ligoninės Antakalnio gale panaikinimo, mat sovietiniais laikais tokia privilegija buvo įteisinta.
 
- Kokio tai masto reiškinys: ar šia privilegija naudojasi vienas kitas politikas ar masė jų?
- Tai yra plataus masto reiškinys. Bandžiau aiškintis, kas vyksta ir kokiu principu veikia www.sergu.lt svetainė, kad neįmanoma ten savęs įtalpinti į eilę. Bet, kai aš paskambinau, vienas iš Santaros klinikų tuometinio vadovo padėjėjų man tiesiai pasakė: o kokios, pone Aušra, problemos, jūs nueikite pirmadienį ir jums viską sutvarkys. Tada iš tikrųjų supykau. Kreipiausi ir į poną Strupą (tuometinį Santaros klinikų generalinį direktorių K.Strupą – aut past.), jis man kažkokių įstatymų prirašė, o į antrą mano užklausą dėl privilegijų ciniškai pareiškė, kad politikų teises saugo Paciento duomenų apsaugos įstatymas. Tai yra cinizmo viršūnė – netgi tarptautiniai dokumentai, tarptautinio teismo sprendimai sako, kad politikų net sveikatos duomenys pagal tarptautinį teismą tam tikrais atvejais gali būti viešinami.
 
Dar viena grėsmė, kad aukštas pareigūnas, ministras ar politikas, kurį gydymo įstaigoje lydi žmonių govėda, gali patekti į dar vieną interesų konfliktą. Jam gali būti suteikta daugiau paslaugų nemokamai. Kas atsitinka tokiu atveju? Tada tikriausiai reikia klastoti duomenis ir galbūt koks nors pacientas negauna paslaugos, kuri jau yra kitam užrašyta. Tai yra netgi baudžiamosios atsakomybės dalykai. Bet manau, kad politikai gali to net nežinoti, nes tai yra ligoninių vadovų noras įsiteikti, kuriems kartais po to svarbu įsiteikimo lauke žaisti viešųjų pirkimų ir panašius žaidimus.
 
- Kaip vertinate ministro Aurelijaus Verygos įdirbį?
- Manau, kad ministras yra paskendęs einamuosiuose reikaluose ir neturi pakankamos kompetencijos sveikatos apsaugos ekonomikos klausimais, kad galėtų vadovauti ministerijai. Sveikatos apsaugos ministras iš tikrųjų nėra tas žmogus, kuris kovoja su alkoholizmu. Tai yra ne jo, o atskiro departamento, kuriam priklauso alkoholio kontrolė, darbas.
 

Esminiai dalykai yra sveikatos apsaugos sistemos finansavimas, iš to seka ir medikų atlyginimų klausimas. Prieš keletą metų atliekant Europos Sąjungos tyrimą mūsų sveikatos apsaugos finansavimas buvo šiek tiek daugiau nei vienas procentas nuo BVP, Europos Sąjungos vidurkiui esant 2,4. Turime daugybę sisteminių problemų. Už draudžiamuosius – tai yra pensininkus, vaikus, bedarbius, - valstybė skiria tris kartus mažiau pinigų ligonių kasoms, negu sumoka vidutines pajamas gaunantis samdomas darbuotojas. Čia slypi ir gydytojų algos. Kas už šią sugriautą sistemą sumoka? Gydytojai persidirbimu ir labai mažomis pajamomis, o visuomenė gauna korumpuotą modelį. Laukiu, kada Aurelijus Veryga pradės kalbėti apie tai.
 
- Politika nenusivylėte?
- Esu žmogus, kuris atėjo žinodamas, kur eina. Vienas kertinių mano darbų – viduriniosios klasės interesų gynimas. Kas labiausiai nukenčia dėl sudėtingo prieinamumo prie medicinos paslaugų? Būtent vidurinioji klasė. O politika nenusivyliau ir būtent todėl eisiu į prezidento rinkimus.

 

Dosjė
1976 m. baigė Vilniaus A. Vienuolio vidurinę mokyklą. Studijavo Vilniaus universiteto (VU) Finansų ir kredito fakultete, studijas tęsė Maskvos M.Lomonosovo universiteto Ekonomikos fakultete. 1982 m. jį baigė, suteikta ekonomistės ir politinės ekonomijos dėstytojos kvalifikacija.
1982–1984 m. dirbo Vilniaus universitete, dėstė Lietuvos žemės ūkio akademijoje. 1984–1987 m. Maskvos M. Lomonosovo universiteto aspirantė, 1987 m. apgynė disertaciją tema „Pagrindinis socializmo ekonominis dėsnis intensyvios ekonomikos sąlygomis“, ekonomikos mokslų daktarė. 
Nuo 1987 m. Lietuvos veterinarijos akademijos dėstytoja. 1999–2003 m. VU Tarptautinio verslo mokyklos dėstytoja.
2001–2013 m. Vilniaus jėzuitų gimnazijos ekonomikos mokytoja.
Nuo 2004 m. VU Matematikos ir informatikos fakulteto Ekonometrinės analizės katedros docentė.
2007 m. baigė Vilniaus universiteto Religijos studijų centro magistrantūrą, suteiktas religijos mokslų magistrės laipsnis.
Yra parašiusi ekonomikos vadovėlių mokykloms, į lietuvių kalbą išvertė užsienio autorių kūrinių.
2015 m. išrinkta į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą nuo politinės partijos „Lietuvos sąrašas“.
Laimėjo 2016 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris