Aurelijus Veryga kapituliuoja?

Birutė Vyšniauskaitė
2018-12-06
Rajoninių ligoninių aistras dėl planuojamos pertvarkos įkaitinęs, beveik kaip mokytojus, kurių streikas kasdien plečiasi, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nutarė ligoninių reformą atidėti pavasariui. Ar toks sprendimas prilygsta kapituliacijai?
Aurelijus Veryga kapituliuoja?
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos inicijuojama ligoninių tinklo pertvarka atidedama pavasariui, tai yra po savivaldos rinkimų. Tai jis savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė dar prieš valdančiųjų „valstiečių“ frakcijos posėdį Seime.

„Nedezertyruojam. Neleisim to naudoti rinkimams, nes dabar prasidėjo apgaudinėjimas, panikos sėjimas, pasigirdo skelbimai, kas ir kur, neva tai bus uždaryta. Mes tikrai su šešiasdešimčia savivaldybių vienu metu nepabendrausim. Todėl ir buvo priimtas sprendimas įstatymo pataisas atidėti pavasariui, po Savivaldybių rinkimų“, – „Lietuvos sveikatai“ tvirtino ministras A.Veryga.
 
Medikai paseks mokytojais?
Pastarosiomis savaitėmis aktyviai su rajonų ligoninėmis bendraujantis Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, konservatorius Antanas Matulas tvirtino, kad medikai prislėgti nežinios ir sunerimę, kaip bus vykdoma ligoninių pertvarka ir ar neteks likti be darbo.
 

„Medikai buriasi, laukia signalo ir, atrodo, pasiruošę eiti mokytojų keliu. Juk jau dabar aišku, kad dalis ligoninių neatitinka tų Sveikatos apsaugos ministerijos numatytų kriterijų, kurie leistų toliau tęsti veiklą. Vienoje ligoninėje jos vadovas ir medikai tvirtino pasiruošę važiuot autobusais į Vilnių ginti savo ir pacientų teisių“, – įspūdžiais iš kelionių po rajonines ligonines dalijosi Seimo narys Antanas Matulas.

 
Pasak A.Matulo, įstatymo pataisose numatytas rajoninių ligoninių daugiaprofiliškumas, vadinasi, kad jų teikiamos paslaugos turėtų būti suskirstytos bent pagal tris kriterijus: tam tikras atstumas iki kitų ligoninių, vienai ligoninei turi tekti 70 tūkst. gyventojų, privalo teikti nurodytas paslaugas.
„Vadovaujantis šiais kriterijais, pavyzdžiui, Kaišiadorių ligoninė būtų iš karto uždaryta“, – aiškino A.Matulas.
 
Slaugos paslaugų – per daug

Rajoninių ligoninių vadovai skundėsi, kad tiek pacientams teikiamų slaugos paslaugų, kiek dabar numatyta, nereikia. Todėl dalis lovų lieka tuščių.
„Rajonuose tiek daug slaugos paslaugų tikrai nereikia. Jų gyvybiškai stinga didžiuosiuose miestuose. Kiek žinau, Vilniuje šiuo metu papildomai reikėtų penkių šešių šimtų slaugos vietų, o, tarkim, Kaišiadorių ligoninėje šios paslaugos sudaro tik 15 proc., o Pasvalio ligoninėje – vos 7,6 proc. Todėl būtina racionaliai įvertinti esamą situaciją ir tuomet kurti kriterijus rajoninėms ligoninėms“, – įsitikinęs A.Matulas.
 
Jis stebėjosi, kad pagal šiuo metu parengtus kriterijus rajoninėms ligoninėms numatyta iš jų atimti terapijos, chirurgijos bei kitas paslaugas, bet norima palikti slaugą, kurios rajonų gyventojams reikia minimaliai.
„Jeigu ligoninėms bus paliktos tos paslaugos, kurios duoda tik 15 ar 7,6 procentus pajamų, kaip jos pajėgs išlaikyti laboratorijas, radiologijos skyrius ar būtinąją pagalbą? Juk šios paslaugos ligoninėse apmokamos iš bendrųjų pajamų“, – tvirtino Seimo narys.
 
Remdamasis savo patirtimi, jis pabrėžė, kad šiuo metu rajonų ligoninėse taip pat labai reikalingos terapijos paslaugos, nes, jeigu ir jų nebeliktų, senyvo amžiaus žmonės, paūmėjus kokioms nors lėtinėms ligoms, tiesiog neturėtų kur kreiptis. Važiuoti keliasdešimt kilometrų iki didesnių ligoninių jiems būtų per sunku, o gal ir – neįmanoma.
 
Naujas ligoninių tikslas – 5 metams  
Įstatymo pataisose numatyta, kad, jas įgyvendinus, būtų sukurtas naujas rajoninių ligonių tinklas. Tačiau tokius planus kritikavo ne tik opozicinių partijų atstovai, bet ir Seimo teisininkai.
„(...) Pažymėtina, kad nėra atskleistos ir kokios teisinės pasekmės kiltų, jei stacionarinės aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros įstaigos nebūtų įtrauktos į naujai formuojamą Stacionarinių aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros įstaigų tinklą, arba suėjus 5 metų terminui nebeatitiktų projekto kriterijų (...)“, – nurodyta teisininkų išvadose.
 
Kodėl naujas rajoninių ligoninių tinklas bus sudaromas tik penkeriems metams, aiškaus atsakymo nerado ir A.Matulas: „Ką reiškia ligoninei likti tik su slaugos paslaugomis? Ogi, kad tavęs neliks ne po penkerių metų, o po dviejų mėnesių. Galvoje netelpa, kam tas naujas ligoninių tinklas kuriamas? Labiau negu keista ir tai, jog įstatymo pataisose numatyta, kad ligonių kasos sudarys sutartis tik su šiam tinklui priskirtomis ligoninėmis, galinčiomis teikti aktyvaus gydymo paslaugas. O, jeigu jos teiks tik slaugos paslaugas, kas už jas sumokės?“
 
Parlamentaras teigė neabejojąs, kad ligoninių veiklą ir jų teikiamas paslaugas reikėtų optimizuoti, tačiau tai reikėtų daryti ne slapukaujant, o tariantis su medikais ir taikant medicinos įstaigoms vienodus kriterijus: „Jeigu kokia nors ligoninė, tarkim, dvejus metus iš eilės teiks mažiau, nei numatyta gimdymo ar chirurgijos paslaugų, niekas ir nesipriešintų, kad jos veiklą reikia keisti. Bet su medikais būtina kalbėtis, o ne ignoruoti jų patirtį ir juos žeminti.“
 
Žarijas žarstys svetimomis rankomis?
Jeigu valdantiesiems pavyktų įgyvendinti planus, ligoninėse atsirastų valdybos ir stebėtojų tarybos. Tačiau toks valdymas labiau būdingas privačioms įstaigoms.

„Privačių įmonių valdybose dirba žmonės, kurie yra jų dalininkai ir, valdydami jas vienaip ar kitaip, rizikuoja savais pinigais. O štai ligoninių valdybose dirbtų absoliučiai su jomis nesusiję asmenys, kurie niekuo nerizikuoja. Jei ligoninė bankrutuotų, jiems ir plaukas nuo galvos nenukristų“, – stebėjosi numatytomis ligoninių valdymo naujovėmis Seimo narys, socialdemokratas Juozas Olekas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad ligoninės nėra pelno siekiančios įstaigos ir sunkiai sergančių pacientų gydymas arba slaugymas reikalauja nemenkų išlaidų, kurios niekada neatsiperka, todėl ir valdyti ligonines lyg privačias įmones nėra jokios logikos.
 
Planuoja naujas pataisas
Nepaisant to, kada sveikatos apsaugos ministras A.Veryga vėl Seimui teiks rajonines ligonines liečiančias įstatymo pataisas, J.Olekas registruos ir savo pasiūlymus.
„Mano galva, kriterijus rajoninėms ligoninėms būtina plėsti. Jos galėtų teikti ir dienos chirurgijos, ir skubios pagalbos paslaugas. Tačiau svarbiausia – kad gydytojas, turintis licenziją ir dirbantis rajoninėje ligoninėje, privalo turėti galimybę teikti paslaugas joje gulintiems pacientams“, – tvirtino socialdemokratas.
J.Olekas įsitikinęs, kad, pavyzdžiui, ligoniai, patyrę infarktus arba insultus ir gavę būtinąją pagalbą didžiosiose šalies ligoninėse, po kelių dienų toliau galėtų būti gydomi rajoninėse ligoninėse.
 
Kiek prireiks greitosios pagalbos ekipažų?

Jau šiandien neabejojama, kad, pertvarkant rajonines ligonines, ligoniams pervežti į didesnes ligonines prireiks nemažai greitosios pagalbos automobilių ir, žinoma, medikų ekipažų.
„Juk negalėsime rajonų žmonėms pasakyti, kad ligos atveju naktį kviestų taksi arba sėstų į savo automobilius ir patys važiuotų į ligonines. Todėl greitosios pagalbos automobilių bei juos aptarnaujančių medikų prireiks gerokai daugiau, nei dabar yra“, – neabejojo J.Olekas.
Jis skeptiškai vertino Sveikatos apsaugos ministerijos optimistinius planus, pertvarkius rajonines ligonines, per metus sutaupyti apie 120 mln. eurų. Greičiausiai, J.Oleko manymu, tie pinigai būtų išleisti greitosios pagalbos automobiliams įsigyti, juos aptarnauti bei kitoms reikmėms.
 
Kapituliacijos neįžvelgė  
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis, Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis gynė ministrą A.Verygą ir neįžvelgė jo kapituliacijos.
„Tiesiog neįmanoma dabar rajoninių ligoninių suskirstyti pagal numatytus keturiolika kriterijų. Rajoninių ligoninių tinklas turi išlikti, būtina išsiaiškinti, kaip jos pasirašys sutartis su ligonių kasomis po 2020 metų“, – kalbėjo R.Žemaitaitis.
 
Jis tvirtino, kad jau dabar akivaizdu, jog dalis rajoninių ligoninių neatitinka numatytų įstatymo pataisose kriterijų ir nebegalėtų teikti paslaugų: „Tai, kam dabar teikti tokias pataisas ir pjudytis su medikais?“
R.Žemaitaitis pabrėžė, kad šiuo metu rajoninėms ligoninėms numatyti „tiesiog žvėriški kriterijai“, kurie jas nužudytų.
Paklaustas, ar numatytas veiksmų planas pertvarkyti rajonų ligonines, nepaskatins streikuoti dar ir medikus, „tvarkiečių“ lyderis mestelėjo: „Visi streikuos: ir medikai, ir bibliotekininkai, ir kultūros darbuotojai, ir gaisrininkai, ir valstybės tarnautojai. Bus pirmalaikiai rinkimai ir tuomet Gabrielius Landsbergis galės pasikarti, nes konservatoriams tektų visą šitą košę išsrėbti.“

 
Komentaras
Savivaldybių asociacijos prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas:

- Mes norėtumėm gauti daugiau informacijos, kaip ir kada planuojama pertvarkyti rajonines ligonines. Taip pat būtina įvertinti kiekvieno rajono specifiką ir kokių medicinos paslaugų jame žmonėms labiausiai reikėtų. Pagrindiniai kriterijai, vykdant ligoninių pertvarką, turėtų būti jų paslaugų kokybė ir prieinamumas. Kol kas apie rajoninių ligoninių pertvarką girdėjome tik pasvarstymus ir kalbas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris