Aukštosios mokyklos jau skaičiuoja pirmakursius

Nerijus Bliujus
2017-07-07
Vasarą įtemptas metas aukštųjų mokyklų administracijoms. Į jas plūsta abiturientai. Kaip ir kasmet medicinos studijos - vienos populiariausių, tad didelis stojančiųjų konkursas į šią sritį reikalauja ypatingos atsakomybės bei dėmesio. Kaip tam pasiruošusios aukštosios mokyklos ir kokių naujųjų mokslo metų gali tikėtis studentai?
Aukštosios mokyklos jau skaičiuoja pirmakursius
Pernai vienos populiariausių buvo slaugos studijos, į kurias priimta 500 studentų.

Medicinoje - stabilumas
Didžiosios medicinos mokslų aukštosios mokyklos - Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) bei Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas (MF), - nors skaičiai dar tikrai gali pasikeisti, tikisi panašaus pirmakursių skaičiaus kaip ir praėjusiais metais. Prieš metus į medicinos studijas LSMU sulaukė 689 prašymų, MF – 504. Be abejo, tarp populiariausių programų ir toliau išlieka medicina bei odontologija.
„Priimamų pirmakursių skaičių kiekvienai studijų programai tvirtina universiteto Taryba. Tikimės, kad jos visos surinks planuotą studentų skaičių ir bus rentabilios. Ne vienerius metus populiariausiomis išlieka šios studijų programos: medicina, odontologija, veterinarinė medicina, akušerija“, - teigia LSMU Priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė doc. dr. Marija Stankevičienė.
 
Šiemet ypatingas dėmesys skiriamas ir slaugos studijoms. Pasak VU Medicinos fakulteto dekano patarėjos prof. Nataljos Fatkulinos, profesionali slauga šiuo metu yra vienas universiteto prioritetų.
„Neseniai gavome patvirtinimą dėl trijų slaugos tarptautinių projektų finansavimo. Vienas projektas, kuriame yra kuriamas Baltijos šalių tinklas. Jo pagrindinė orientacija į slaugos doktorantūrą ir mokslinius tyrimus. Čia pritrauktume mūsų dėstytojus, lektorius ir slaugytojus, turinčius magistro laipsnį. Taip pat yra atskiros programos, tokios kaip lyderystės slaugoje kūrimas. Ir dar vienas mūsų projektas yra orientuotas grynai į mokslinius tyrimus bei į praktikinį slaugytojų darbą“, - sako prof. N.Fatkulina.

 
Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultete (KU SvMF) slaugos studijos šiemet taip pat tikisi sulaukti didelio skaičiaus stojančiųjų.
„Tikimės sulaukti iki trijų šimtų studentų visame Sveikatos mokslų fakultete. Populiariausios yra slaugos studijos. Senstant visuomenei, slaugytojų paklausa didelė, tad visada bus darbo. Be to, yra galimybė dirbti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje“, - pasakoja KU SvMF Plėtros ir tarptautinių ryšių prodekanė dr. Indrė Brasaitė.
LSMU į slaugos studijas planuoja priimti apie 80 pirmakursių.
 

7
- tiek grupių užsienio studentams šiemet ketina formuoti Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas.

 
Užsienio studentų antplūdis
Lietuvos universitetai bei kolegijos tampa vis patrauklesni ir užsienio studentams. VU Medicinos fakulteto tarptautinių ryšių ir programų prodekanė prof. dr. Vaiva Hendrixson tikina, kad šiemet jų universitetas susilauks rekordinio užsieniečių skaičiaus.
„Medicinos programa yra populiari, sulaukėme daug paraiškų, stojančių į mediciną skaičius gerokai lenkė šimtą. Daugiausiai stojančiųjų iš Vokietijos. Nemažai norinčių studijuoti pas mus yra iš Izraelio ir Švedijos. Vietoj planuotų keturių užsienio studentų grupių šiemet formuosime šešias medicinos studijų programos grupes ir vieną odontologijos“, - teigia prof. dr. V.Hendrixson.
 
Daug studentų iš užsienio tikisi sulaukti ir LSMU.
„Į pirmąjį kursą planuojame priimti daugiau kaip 200 užsieniečių. Pagal stojančiųjų užsieniečių skaičių žemėjančia tvarka jie bus priimami į šias studijų programas: medicina, odontologija, veterinarija, farmacija, visuomenės sveikatos magistrantūra. Pirmą kartą priimame į Išplėstinės slaugos praktikos magistrantūros studijas“, - sako doc. dr. M.Stankevičienė.

 
Skaičiai kolegijose
Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) Sveikatos mokslų fakultetas planuoja priimti 350 biomedicinos mokslų krypties studentų. Pagal LAMA BPO priėmimo duomenis tikėtina, kad kolegijose konkursai bus į visas studijų programas. Populiariausios studijų programos KVK Sveikatos mokslų fakultete: burnos higiena, bendrosios praktikos slauga, grožio terapija, kineziterapija.
 
Kauno kolegijos (KK) Studentų priėmimo tarnybos specialistai prognozuoja, kad šiemet sveikatos mokslų krypties studijas šioje institucijoje pasirinks panašus stojančiųjų skaičius kaip ir praėjusiais metais. Iš viso šiemet į KK sveikatos mokslų studijas numatyta priimti 517 studentų. Ne vienerius metus tarp populiariausių koleginių studijų Lietuvoje rikiuojasi Kauno kolegijos Medicinos fakulteto realizuojamos programos: kineziterapija, kosmetologija. Bendrojo priėmimo sistemoje įvairiais prioritetais jau užregistruota daugiau kaip 1200 pageidavimų studijuoti šias specialybes.

 

Komentaras
Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė:

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pagal kompetenciją dalyvauja sveikatos priežiūros specialistų rengimo bei jau parengtų jaunųjų medicinos specialistų išleidimo į darbo rinką procese.
Įvertinant tai,  kad gyventojų skaičius absoliučiais dydžiais mažėja, o absoliutus specialistų skaičius yra pastovus, galima teigti, jog specialistų skaičius sveikatos priežiūros paslaugų teikimui gyventojams yra pakankamas, o specialistų poreikio tendencijos atitinka asmens sveikatos priežiūros paslaugų poreikio dinamiką.
 
Kiekvienais metais abiejuose universitetuose (VU ir LSMU) parengiama (baigia rezidentūros studijas) apie 220 įvairių sričių gydytojų specialistų (į vientisąsias medicinos studijas per paskutinius penkerius metus vidutiniškai priimama apie 500 (apie 200 – VU ir apie 300 – LSMU)  mokyklų absolventų; į rezidentūros studijas siekiant įgyti gydytojo specialisto profesinę kvalifikaciją kiekvienais metais įstoja apie 380–400 universitetų absolventų.
 
Svarbu, kad rajoninės gydymo įstaigos bei jų vadovai kartu su savivaldybių administracijomis be studijų apmokėjimo taip pat sutelktų visus kitus svertus (būsto suteikimą, darbo suteikimą šeimos nariams, laisvalaikio užimtumą ir kt.), kurie skatintų jau parengtus sveikatos priežiūros specialistus vykti dirbti į rajonines gydymo įstaigas.
Pernai vienos populiariausių buvo slaugos studijos, į kurias buvo priimta 500 studentų. Atsižvelgiant į visuomenės senėjimo tendencijas, į didėjantį slaugos paslaugų pacientų namuose poreikį,  ambulatorinių paslaugų plėtrą, o taip pat didėjantį slaugytojų amžiaus vidurkį, SAM pritaria nekeisti pastarųjų kelerių metų priėmimo į slaugos studijas vietų skaičiaus. 


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris