Atlyginimu nedžiuginanti profesija – populiariausia

Violeta Bučiūtė
2016-08-05
Praėjusią savaitę baigėsi pagrindinio priėmimo į aukštąsias mokyklas stojimų etapas. Kaip kasmet, medicinos srities mokslai ir toliau puikuojasi tarp populiariausių studijų programų, kurias renkasi abiturientai. Tiesa, nors slaugytojai viešai piktinasi dėl mažų atlyginimų, būsimi jaunieji sveikatos priežiūros specialistai to nepabūgo. Slaugą pasiryžusiųjų studijuoti skaičius – didžiausias.
Atlyginimu nedžiuginanti profesija – populiariausia
Į slaugos studijų programą dar prieš kelias savaites pretendavo net 4038 abiturientai, tačiau po pirmojo priėjimo buvo pakviesti 575 norintieji, 311 – į valstybės finansuojamas, 264 – į valstybės nefinansuojamas vietas.

Į slaugą pretendavo 4038 abiturientai
Pagal LAMA BPO duomenis, pagrindinio priėmimo į aukštąsias mokyklas stojimų etape iš šių medicinos srities studijų programų: medicinos, slaugos, odontologijos, burnos higienos, odontologinės priežiūros, dantų technologijos, veterinarijos, farmacijos, ergoterapijos, kineziterapijos, visuomenės sveikatos, biomedicinos diagnostikos, radiologijos, farmakotechnikos – aukščiausioje vietoje atsidūrė slauga.
 
Į šią studijų programą dar prieš kelias savaites pretendavo net 4038 abiturientai, tačiau po pirmojo priėjimo buvo pakviesti 575 norintieji, 311 – į valstybės finansuojamas, 264 – į valstybės nefinansuojamas vietas. Daugiausiai abiturientų – 148 – krimsti šio mokslo buvo pakviesti į Vilniaus kolegiją. Tiems, kurie bus pasiryžę už mokslus mokėti pinigus, šioje kolegijoje teks pakloti 1370 eurų metams.
Žemiau atsidūrė medicinos studijų programa. Į ją buvo pakviesti 456 būsimi jaunieji medikai, o trečiąją vietą užėmė kineziterapija – 295 pakviestieji.

 
Motyvuoja aiškumas
„Šiais laikais jauni žmonės itin galvoja apie ateitį, todėl jiems svarbu, kokios karjeros galimybės atsivers baigus studijas. Štai baigus medicinos, farmacijos, kineziterapijos ar kitos medicinos srities studijas – žinai, koks specialistas būsi. Juk yra įvairių studijų programų, pagal kurias žmonės studijuoja ir įgyja gerą išsilavinimą, bet vis tiek nežino, ką tiksliai veiks ateityje. O su medicinos srities mokslais yra viskas aišku“, - medicinos srities mokslų populiarumo priežastis dėstė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto akademinių reikalų prodekanas prof. Rimantas Stukas.
 
Jo teigimu, abiturientus taip pat motyvuoja tai, kad, pavyzdžiui, bet kurioje valstybėje gydytojas yra gydytojas, todėl tai yra tam tikras saugiklis, užtikrinantis darbą bet kurioje užsienio valstybėje, o ypač Lietuvoje, nes čia sveikatos priežiūros specialistų trūksta.
 
Apklausų duomenys
Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto dekanės doc. Vidos Staniulienės paklausus, kokie motyvai dažniausiai lemia abiturientų pasirinkimą studijuoti pagal slaugos studijų programą, pastaroji paaiškino, kad kasmet atliekant kolegijoje apklausas išaiškėja, kad dažniausiai tai lemia karjeros galimybės.
 
„Slaugytojo profesija yra viena iš šešių specialybių, griežtai reglamentuojamų Europos Komisijos. Tai reiškia, kad įgytas diplomas yra pripažįstamas visoje Europoje. Be to, šių dienų abiturientai turi galimybę sekti visas naujienas ir informaciją apie aukštąsias mokyklas, jiems svarbu, pagal kokią specialybė žmonės įsidarbina greičiausiai. Pavyzdžiui, slaugytojų įsidarbinamumas baigus kai kurias aukštąsias mokyklas siekia net devyniasdešimt procentų. Šis rodiklis itin motyvuoja“, - aiškino doc. V.Staniulienė.

 

Komentaras
Būsima Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Medicinos studijų programos pirmakursė Monika Smaliukaitė:

Kai svarsčiau, kur norėčiau studijuoti, turėjau du pasirinkimus: Vilniaus arba Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Vis dėl to pasirinkau Vilniaus universitetą, nes sostinė yra mano gimtasis miestas, čia mano šeima, draugai.
Taigi pirmu numeriu parašiau Medicinos valstybės finansuojamą studijų programą.
 

Tiesą sakant, nesu tikra, kad medicina yra mano svajonių specialybė, kadangi norėjau studijuoti psichologiją Olandijoje, tačiau ten neįstojau, todėl liko rinktis studijas Lietuvoje. Manau, kad mūsų šalyje baigus psichologijos studijas būtų sunku rasti darbą, o baigus mediciną – ateitis yra aiškesnė. Galų gale ateityje norėčiau pasukti į neurologijos sritį, kas būtų arčiau psichologijos ir tuo pačiu neužkirstų kelio eiti svajonės link.
 


Pagrindinio priėmimo pirmojo stojimų etapo populiariausių medicinos srities studijų programų penketukas
Studijų programa Pakviestųjų studijuoti skaičius
Slauga 575
Medicina 456
Kineziterapija 295
Odontologija + Odontologinė priežiūra 173
Farmacija 185
 

 
Tarp kitko
Pagrindinio priėmimo pirmojo etapo metu sutartis iš viso pasirašė 20 tūkst. 308 studentai.
LAMA BPO duomenimis, šiemet 27 proc. padaugėjo išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečių, siekiančių studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose: 2015 m. tokių asmenų buvo 176, šiemet – 241. Daugiausia jų atvyko iš Lenkijos, D. Britanijos, Rusijos, Airijos, JAV, Baltarusijos ir Norvegijos. Išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečiai dažniausiai rinkosi medicinos, ekonomikos ir programų sistemų studijų programas. Studijų sutartis jau pasirašė 86 asmenys.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris