Atlyginimų kėlimas rezidentams įspūdingas tik „ant popieriaus“

Aigustė Tavoraitė
2018-11-22
Ministerijos geroji žinia rezidentams – jų atlyginimams, lyginant su pernai, numatyta dvigubai daugiau lėšų. Tačiau patys pradedantieji gydytojai skaičiuoja, kad po nuo naujųjų įsigaliojančios darbo užmokesčio reformos didesnėmis pajamomis džiaugtis galės viso labo tik mažiau nei dešimtadalis rezidentų.
Atlyginimų kėlimas rezidentams įspūdingas tik „ant popieriaus“
Didžioji dalis tiek jaunesniųjų, tiek vyresniųjų rezidentų, žvelgdami į kitų metų numatytą darbo užmokestį, entuziazmu nedega. Anot jų, „ant popieriaus“, apskaičiavus su socialinio draudimo įmoka, viskas atrodo gražiai, tačiau realybėje didesniais atlyginimais nekvepia.

Faktas 
Kitų metų apskaičiuotas jaunesniojo rezidento atlygis („ant popieriaus“, su socialinio draudimo įmoka) siekia 1345,67 Eur, vyresniojo rezidento – 1434,20 Eur. Šiuo metu vyresniojo rezidento alga „į rankas“ siekia apie 439 eurus, jaunesniojo rezidento – 395 eurus. Stipendija, kurią gauna už mokslą nemokantys rezidentai – 364 Eur. Tokių šiandien yra 1452 (iš 1818 rezidentų).


Nueita lengviausiu keliu

Pristačiusi 2019–2021 metų biudžeto projektą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad papildomai rezidentų algoms bus skiriama 10,8 mln. eurų. Ministerijos tvirtinimu, rezidentų algos kitąmet didėsiančios 366 eurais.
Vis dėlto didžioji dalis tiek jaunesniųjų, tiek vyresniųjų rezidentų, žvelgdami į kitų metų numatytą darbo užmokestį, entuziazmu nedega. Anot jų, „ant popieriaus“, apskaičiavus su socialinio draudimo įmoka, viskas atrodo gražiai, tačiau realybėje didesniais atlyginimais nekvepia. 
 

„Sujungus rezidentų algas ir stipendijas, lėšos, kurios buvo skirtos stipendijoms, iš Švietimo ir mokslo ministerijos perėjo SAM. Taip, koeficientai yra didesni, tačiau realios pajamos, atskaičius mokesčius ir dar turint omenyje infliaciją, geriausiu atveju išliks tokios pačios“, – sakė VU Rezidentų tarybos pirmininkė, rezidentė Urtė Builytė.

 
Pašnekovė neneigė, kad šie pokyčiai buvo ilgai laukti – dabar visos rezidentų gaunamos pajamas bus draudžiamos ir tie rezidentai, kurie negaudavo stipendijų (nes moka už mokslą), gaus tokias pačias pajamas, kaip ir mokantys. „Dalį pažadų valdžia įgyvendino, tačiau tai didelių investicijų nepareikalavo. Pasirinktas paprasčiausias būdas be ilgalaikės perspektyvos.
Jei SAM ir Vyriausybė į rezidentus žiūrėtų kaip į visaverčius sveikatos apsaugos sistemos dalyvius, jų atlyginimai turėtų didėti proporcingai kitų medikų atlyginimams. Rezidentų algos turėtų koreliuoti kažkokiu koeficientu su gydytojų atlyginimais ar vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU). Tačiau kadangi medikų atlyginimai prie VDU nepririšti, nerealu tikėtis ko nors ir dėl rezidentų. Išburs kažkokius koeficientus ir užsidės kur nors pliusiuką. Netgi medikams norint išlaikyti tokį patį atlyginimų didėjimą, reikės lėšas imti iš rezervinio fondo, o savo resursų neieškoma. Niekam ne naujiena, kad ministerijos veikla yra chaotiška, labai trūksta resursų viduje“, – dėstė U.Builytė.
 
Ji sakė įžvelgianti nelygybę, mat rezidentų atlyginimai ne tik nedidės, jų perkamoji galia netgi šiek tiek sumažės: „Augant ekonomikai turėtų, nors ir kukliai, bet kilti ir visų medikų atlyginimai.“
Gydytojui rezidentui bus mokama pareiginė alga, kuri būtų apskaičiuojama atitinkamą pareiginės algos koeficientą dauginant iš pareiginės algos bazinio dydžio, numatyto Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatyme nustatyta tvarka. Jaunesniajam gydytojui rezidentui taikomas pareiginės algos koeficientas – 7,6, vyresniajam gydytojui rezidentui – 8,1.
„Dabar gi pagal Vyriausybės siūlomą padidinti pareiginės bazinės algos (2018 m. – 132,5 Eur) dydį 1,29 proc. (1,71 Eur) iki mokesčių ir įvertinus kitais metais numatoma infliaciją (2,5 proc.), gauname minus 1,21 proc.“, – aiškino rezidentė.
 

Nemato perspektyvų
Pojūčio, lyg būtų antrarūšiai, nenusikratantys jaunieji gydytojai neslepia, kad toks valdžios požiūris gimdo mintis apie emigraciją.
„Daug jaunų gydytojų nori čia likti ir dirbti. Bet nepaisant daugybės parodomųjų susitikimų, rankų paspaudimų gydytojai rezidentai vis dar nelaikomi sveikatos apsaugos sistemos dalimi. Turint omenyje tai, kad rezidentu medikas būna ketverius šešerius metus, po to tampa gydytoju, ir matant, kokioje nežinomybėje dabar yra gydytojai, tokią pat perspektyvą mato ir rezidentai. Abejoju, ar tai, kaip šiuo metu tvarkomasi, motyvuoja juos likti Lietuvoje. Taip sunkiai kiekvienas pokytis skinasi kelią, kad teigiamai tai nenuteikia. Juo labiau neįkvepia tiesmuki šalies vadovų pasiūlymai išvažiuoti“, – triukšmo sukėlusį premjero Sauliaus Skvernelio pasisakymą priminė rezidentė.

 

Komentaras
Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkas Karolis Šablauskas:

Džiugu, kad bent koks nors žingsnis žengtas. Tai, kad buvo perkelta stipendija, yra svarbu: dabar visos gydytojų rezidentų pajamos tampa draudžiamomis. Jie turės daugiau garantijų ir daug tvirčiau galės jaustis ligos ar motinystės atostogų atveju. Tai biudžetui irgi kažkiek kainuoja. Tiems, kurie moka už mokslą ir negauna stipendijų, atlyginimas ryškiai padidėja. Tačiau tokių rezidentų yra mažiau nei dešimtadalis. Be abejo, toli gražu ne viskas yra padaryta gerinant gydytojų rezidentų sąlygas. Norisi, kad būtų žiūrima toliau ir pajamos augtų, būtų atsižvelgta į infliaciją ir kitas aplinkybes. Rezidentai siekia, kad jų atlyginimas būtų apmokamas iš PSDF biudžeto, kaip ir kitiems gydytojams. Nes dabar jiems atlyginimas skiriamas iš Vyriausybės asignavimų ir taip išeina, kad ligoninės rezidentus kaip ir gauna nemokamai, nors mes esame tokie patys darbuotojai ir norėtume tokių pačių sąlygų, kaip yra beveik visose Vakarų valstybėse. O dabar gydytojai rezidentai yra lyg kokia išskirtinė grupė.
 

SAM komentaras
Šią vasarą Seimas pritarė naujai gydytojų rezidentų darbo užmokesčio tvarkai. Tad nuo 2019 m. algos bus susietos su pareiginės algos baziniu dydžiu ir įtvirtintos įstatyminiu lygiu. Atsižvelgiant į tai, kad gydytojų rezidentų atlyginimai mokami iš valstybės biudžeto lėšų, jų darbo užmokestis bus skaičiuojamas tokiu pat principu kaip ir valstybės ar savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams. Tai reiškia, kad didėjant pareiginės algos baziniam algos dydžiui, kils ir rezidentų atlyginimai.
Taip pat naujovė yra tai, kad stipendijos, kurias rezidentai iki šiol gaudavo kaip paskatinimą tampa jų atlyginimo dalimi. Tad ligos, motinystės išmokos jiems natūraliai taps didesnės, kaupsis senatvės pensija. Rezidentų algos (neatskaičius socialinių įmokų) nuo 2019 m. iš viso didėja 366 eurais.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris