Asta Kandratavičienė: „Ir kultūros šedevrus galima pritaikyti neįgaliesiems“

Deimantė Gruodė
2016-09-26
„Patikėkite, suaugęs žmogus, sėdintis ratukuose, morališkai blogai jaučiasi, kai subėga penki šeši vyrai ir jį kelia laiptais“, - sako Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė dr. Asta Kandratavičienė, apgailestaudama, kad dar ne visos viešosios erdvės ir ne visi statiniai pritaikyti neįgaliesiems.
Asta Kandratavičienė: „Ir kultūros šedevrus galima pritaikyti neįgaliesiems“
„Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre prie laiptų turėklų prikonstruotas nedidelis keltuvas. Neįgaliųjų dienos proga turėjome minčių organizuoti didelį renginį. Pamatėme, kad vieną kitą neįgalųjį pakelti galima, bet jeigu susirinktų didesnis skaičius neįgaliųjų, jau galimybės nėra“, - sako Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė dr. Asta Kandratavičienė.

Faktas
Šiemet Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva neįgaliųjų integracijai skirta apie 1 mln. eurų daugiau nei ankstesniais metais: 2015 metais neįgaliųjų socialinės integracijos priemonėms vykdyti skirta apie 12,8 mln. eurų, o 2016 rado galimybių skirti apie 13,9 mln. Eurų.
Valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšomis kasmet pritaikoma nuo 200 iki 300 būstų žmonėms su judėjimo negalia. 2016 m. pagal savivaldybių prašymus padidinus finansavimą, planuojama pritaikyti 365 būstus.

 
- Ar neįgalieji, ypač turintys judėjimo negalią, gali jaustis oriai išvažiuodami į gatves ir bandydami pasiekti norimą objektą?
- Džiaugiuosi, kad aplinkos neįgaliesiems pritaikymo klausimas tampa vis aktualesnis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, organizuodama būsto pritaikymą neįgaliesiems, skiria tikrai nemažai lėšų. Pernai buvo skirtas vienas milijonas, šiais metais - pusantro milijono eurų.
 

Numatoma, kad už šiuos pinigus būstai bus pritaikyti trims šimtams šešiasdešimt penkiems neįgaliesiems. Tai jiems suteiks galimybę laisvai judėti namų aplinkoje, savarankiškai pasirūpinti savimi ir, kaip aš sakau, pagaliau išvysti saulę ne pro langą, bet išėjus į gatvę.
 
Galiu drąsiai pasakyti, kad savivaldybės dar ne viską yra padariusios. Kiekvienai jų turi būti svarbu, kad į ją oriai, lygiateisiškai, be aplinkinių pagalbos patektų ratukuose sėdintis žmogus.
Kita didžiulė problema – transporto pritaikymas. Mieste matome žemagrindžių autobusų, bet atokesnėse savivaldybėse, kaimuose neįgaliesiems pritaikytas visuomeninis transportas - dar tolima siekiamybė.
 
- Dažnai aplinkos pritaikymas neįgaliesiems tebūna toks: paspaudi durų skambutį ir lauki, kol atbėgs keli vyrukai ir pakels su visu vežimėliu į kitą aukštą.
- Kalbant apie senus pastatus, kultūros paveldą, vietas, kur labai siauros laiptinės ar laiptai ir išties nėra galimybės pritaikyti aplinkos neįgaliesiems, toks variantas geriau negu nieko.
 
Žinoma, dar geriau, kai yra įrengtas keltuvas arba liftas. Patikėkite, suaugęs žmogus morališkai blogai jaučiasi, kai subėga penki šeši vyrai ir jį kelia laiptais.
Naujų pastatų projektai jau yra derinami su „Infostatyba“ ir be pritaikymo neįgaliesiems tikrai „nepraeina“ nė vienas objektas.
 
Tokie klausimai puikiai sprendžiami žvalgantis po užsienio šalis. Net didžiausios pilys, aukščiausi kultūros objektai turi pritaikytus pandusus, eskalatorius ir kitokias priemones. Neseniai teko lankytis Barselonoje, kur ant aukšto kalno stovi Karalių rūmai. Galvojau, kad žmonėms su vežimėliais bus neįmanoma taip aukštai pakilti, bet šonuose pamačiau įrengus eskalatorius, kurių vienas kyla į viršų, kitas leidžiasi žemyn. Buvau maloniai nustebinta. Vadinasi, ir kultūros šedevrą galima pritaikyti neįgaliesiems.
 
- Negi taip galėtų būti ir mūsų šalyje? Neįgalieji skundžiasi, jog nuvykti netgi į teatrą ar koncertą – jiems misija neįmanoma?

- Į didžiausius kultūros objektus Vilniuje yra galimybė patekti, bet tik pavieniams asmenims. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre prie laiptų turėklų prikonstruotas nedidelis keltuvas. Neįgaliųjų dienos proga turėjome minčių organizuoti didelį renginį. Pamatėme, kad vieną kitą neįgalųjį pakelti galima, bet jeigu susirinktų didesnis skaičius neįgaliųjų, jau galimybės nėra.
 
- Internete sklandė tragikomiška istorija, kuomet prie kavinės įrengtas pandusas, bet ant jo sustatyti gėlių vazonai...
- Tokia kavinė yra ne viena. Žinau atvejį, kai priduodant objektą buvo įrengti pandusai ir sudaryta galimybė neįgaliesiems patekti į pastatą, bet pasikeitė savininkas, buvo atliktas smulkus remontas ir pandusas dingo. Mums atvykus darbuotojai teisinosi: supraskite, jis atrodė negražiai, aptrupėjo ir mes jį pašalinome. Tai vėlgi - požiūrio klausimas, ar mes gerbiame tokius žmones, ar ne.
 
Pernai įsteigėme Visuomeninę aplinkos pritaikymo komisiją, kurią sudaro nevyriausybinių organizacijų atstovai. Jeigu anksčiau, gavus skundą, atsakydavo už tai atsakingi darbuotojai, dabar kiekvienas skundas, prašymas ar pasiūlymas apsvarstomas joje.
 

Šiuo metu gavome raštą dėl persikėlimo neįgalių žmonių vairuojamais automobiliais perkėla AB „Smiltynės perkėla“. Buvau nustebinta, kad netgi tie, kurie parduoda bilietus, nukreipia tokį asmenį į administraciją, kuri, pasirodo, yra neįgaliesiems visiškai nepritaikytose patalpose. Ratukuose sėdintis žmogus turi laukti, kol kas nors išeis iš administracijos. Gerai, jeigu geras oras, o jeigu lyja, šalta? Manau, kad tai yra pasityčiojimas...
 
Viskas turėtų būti padaroma labai greitai: pateikei reikiamus neįgalumą įrodančius dokumentus ir iš karto gavai atitinkamą bilietą. Tvarka turi būti keičiama nedelsiant ir turi būti instruktuojami darbuotojai dėl neįgaliųjų aptarnavimo. Manau, kad šiuo metu galiojanti tvarka pažeidžia orumą ir diskriminuoja negalią turinčius žmones.

 
 Dosjė
1986 m. baigė Lietuvos sveikatos mokslų universitetą Veterinarijos akademiją ir įgijo veterinarijos gydytojo kvalifikaciją.
1997 m. baigė Vilniaus universitetą, suteiktas socialinio darbo magistro kvalifikacinis laipsnis.
1990-2011 m. Trakų rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė.
2001-2011 m. Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorė.
2013 m. tapo socialinių mokslų daktare.
2011-2014 m. Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė.
Nuo 2015 m. kovo 26 d. Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris