Artūras Norkevičius: „Nustokim kaišioti pagalius į ratus!“

Evelina Machova
2015-03-06
GMP vadovai įsitikinę, kad įgyvendinus Vyriausybės nutarimą, kuriuo GMP dispečerinės būtų integruotos į BPC, būtų sugriauta sėkmingai veikianti sistema. Savo ruožtu vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius, kuris ir kuruoja šią sritį, sako, jog kad ir kaip mums tai nepatiktų, gyvename teisinėje valstybėje ir Vyriausybės nutarimų laikytis privalu.
Artūras Norkevičius: „Nustokim kaišioti pagalius į ratus!“
„GMP veikloje pasigendame svaresnės Sveikatos apsaugos ministerijos kontrolės, nes labai keista, kad šiuo metus pačios GMP įstaigos sprendžia, kokius pagalbos iškvietimo įvertinimo algoritmus ar įrangą įsigyti ir naudoti“, - sako vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius.

- Istorija dėl GMP dispečerinių integracijos į BPC netyla ne tik, kad kelis mėnesius, bet greičiau kelerius metus. Daug kalbama, bet situacija realiai nesikeičia. Jei neklystu, ši pertvarka turėjo būti įgyvendinta iki kovo pirmosios, tačiau akivaizdu, kad to nebus. Kokių veiksmų imsitės?
- Vykdant Ministro Pirmininko pavedimą vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis kartu su sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte patvirtino Atsakymo į medicinos pagalbos skambučius trumpaisiais pagalbos telefono numeriais funkcijų ir greitosios medicinos pagalbos tarnybų pajėgų operatyviojo valdymo funkcijos integravimo į BPC grafiką, kuriame numatytos konkrečios priemonės, leisiančios sklandžiai perkelti dispečerinių funkcijas į BPC.
Tereikia nustoti kaišioti pagalius į ratus ir siekti, kad numatytos priemonės būtų tinkamai bei kuo sparčiau įvykdytos. Teisinėje valstybėje privalu vykdyti tai, ką numato Vyriausybės nutarimas bei kiti teisės aktai, kito varianto ar pasirinkimo neturime.

- Kiek žinau į BPC veiklą integruotos Marijampolės ir Panevėžio greitosios pagalbos stotys. Tiesa, jos, kiek minėjo jų vadovai, turi išlaikiusios dispečerines. Skambučius iš BPC gauna lygiai taip pat kaip ir kitos GMP dispečerinės. Juk ir dabar nesvarbu kokiu numeriu skambini ar 112, ar 033 greitoji atvyksta. Tai kas realiai pasikeis visas GMP dispečerines integravus į BPC? 
- Šiuo metu Panevėžio ir Marijampolės GMP dispečerinės naudojasi, o greitu metu ir Utenos GMP dispečerinė pradės naudotis BPC informacine sistema. Tai tik pirmas žingsnis tobulinant BPC ir GMP sąveiką ir siekiant visiškos dispečerinių integracijos. Ir tai jau duoda pozityvių rezultatų – pirminė informacija, kurią surenka BPC operatorius, automatiškai nusiunčiama į GMP dispečerio darbo vietą, todėl GMP dispečeris, matydamas šią informaciją skambinančiajam neužduoda tų pačių klausimų, kuriuos jam buvo uždavęs BPC operatorius. Taigi, taupomas laikas, išvengiama skambinančiųjų pasipiktinimo dėl klausimų dubliavimo.
 
- Šiuo klausimu sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, teigia, kad atsakomybė turi prisiimti ir Vidaus reikalų ministerija. Jei neklystu, BPC veikia dvylika metų. Tačiau per šį laiką kaip ir nesugebėjo sukurti be trikdžių veikiančios sistemos. Ar nemanote, kad šioje situacijoje, nemažai košės prisivirė ir BPC? 
- GMP veikloje pasigendame svaresnės Sveikatos apsaugos ministerijos kontrolės, nes labai keista, kad šiuo metu pačios GMP įstaigos sprendžia, kokius pagalbos iškvietimo įvertinimo algoritmus ar įrangą įsigyti ir naudoti. Tai lemia nevienodą praktiką įvertinant skubios pagalbos iškvietimus, didesnius išlaikymo kaštus. Dėl BPC plėtros – taip, ji galėjo būti vykdoma sklandžiau ir greičiau, tačiau šiuo metu teigti, kad BPC sistema veikia su trikdžiais, nėra jokio pagrindo.
 
- Reikėtų nepamiršti ir istorijos, kai prieš bene penkerius metus perkant naujus greitosios pagalbos automobilius, Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į BPC klausdama, kokią įrangą pirkti, kad BPC galėtų prie jos prisijungti ir kvietimus tiesiogiai perduoti į automobilius. BPC technikai nurodė, kokia ji turėtų būti, bet kai SAM ją įsigijo paaiškėjo, jog vis dėlto jos nepavyks sujungti. Dabar ji stovi nenaudojama. Kaip manote, kokios vis dėlto realios priežastys, trukdančios BPC sėkmingai plėtoti veiklą?
- Kiek mums žinoma, Sveikatos apsaugos ministerija pati savarankiškai priėmė sprendimą įsigyti tam tikrą skaičių GMP automobilių su įranga, galinčia priimti iškvietimus tiesiogiai iš BPC informacinės sistemos. Nebuvo atsižvelgta į tai, kad BPC informacinė sistema tuo metu dar nebuvo naudojama Lietuvos teritorijoje, buvo vykdoma jos plėtra. BPC buvo paprašyta pagelbėti parengiant šios įrangos technines specifikacijas. BPC deleguotas specialistas jam pavestą užduotį įvykdė tinkamai, SAM įsigytos įrangos veikimas buvo patikrintas. Buvo patvirtinta, kad ji veikia tinkamai. Atkreiptinas dėmesys, kad šiuo klausimu vykstant teisminiams ginčams BPC buvo įtrauktas į bylą trečiąja suinteresuota šalimi, tačiau teismas jokios BPC kaltės dėl įrangos nepanaudojimo nenustatė. Šiuo metu BPC informacinė sistema yra paruošta ir patikimai veikia, todėl naudojant VRM radijo ryšio tinklą iškvietimai gali būti perduodami tiesiai į GMP automobilius, tai yra taip, kaip tai daroma Marijampolės ir Panevėžio, o greitu metu ir Utenos GMP dispečerinėse.
 

- Kaip bus sprendžiamas ligonių pervežimas iš vienos gydymo įstaigos į kitą. Iki šiol buvo kreipiamasi į greitosios pagalbos dispečerines, o įgyvendinus pertvarką turės skambinti 112 numeriu?
- Integruojant dispečerines į BPC organizacinę struktūrą turės būti užtikrinta, kad visos dispečerinių vykdomos funkcijos būtų sklandžiai perduotos ir perimtos. Tai pasakytina ir apie ligonių pervežimą iš vienos gydymo įstaigos į kitą.
 
- Prieš kelerius metus BPC veiklą patikrinusi Valstybės kontrolė padarė išvadą, kad Vidaus reikalų ministerija nesugeba koordinuoti Bendrojo pagalbos centro kūrimo. Suprantu, kad šias pareigas pradėjote eiti vos prieš keletą mėnesių, bet ar šioje vietoje neįžvelgiate pirmtakų klaidų? Ką darytumėte kitaip?
- Koordinavimo stokos būta, tačiau reikia nepamirši ir to, kad plėtra ir jos tempas priklausė ir nuo skiriamo finansavimo. Apsisprendus vykdyti tokio masto projektą būtinas itin kruopštus planavimas, jam turi būti skiriami visi reikalingi ištekliai.

Valstybės kontrolė, kurią minite, 2012 metų ataskaitoje teigia, jog „sveikatos apsaugos ministro priimtų įsakymų, kuriais planuojama vykdyti GMP pertvarką, nuostatos neatitinka Vyriausybės patvirtintos Plėtros programos, kurioje numatyta, kad pagalbos tarnybos turi perduoti BPC atsakymo į pagalbos skambučius ir reagavimo į pagalbos prašymus, operatyvaus pajėgų valdymo funkcijas“. Dar ataskaitoje teigiama, kad „planavimo trūkumai turėjo neigiamos įtakos BP telefono numerio 112 įvedimo visoje Lietuvos teritorijoje trukmei ir BPC veiklai būtinos infrastruktūros kūrimui – jis tapo sudėtingu ir painiu procesu“. Atkreiptinas dėmesys, jog kalbama apie SAM, o ne VRM.

Dosjė
1996 m. baigė Lietuvos policijos akademiją, kur įgijo policijos ir vidaus reikalų įstaigų valdininko kvalifikaciją ir teisės bakalauro laipsnį;
1998 m. Lietuvos teisės universitete baigė teisės ir penitencinės veiklos magistro studijas; be to, yra baigęs auditorių mokymo kursus ir įgijęs vidaus auditoriaus atestatą.
Turi ilgametę darbo viešojo saugumo srityje patirtį: dirbo Policijos departamento prie VRM Prevencijos tarnybos inspektoriumi, Lietuvos viešosios policijos biuro komisaru inspektoriumi, Policijos departamento prie VRM Vidaus audito skyriaus vedėju.
Iki 2014 12 ėjo Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos direktoriaus pareigas.
 
P.S.

Žurnalistinį tyrimą apie BPC ir GMP integraciją tinklalapyje skaitykite pirmadienį, kovo 9 d.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris