Ar slaugos ligoninės nevirs viešbučiais?

Deimantė Gruodė
2017-05-11
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis užsimojo iki 180 dienų pailginti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas slaugos bei palaikomojo gydymo paslaugas. Tiesa, jau dabar kai kurie pacientai „apsuka“ visas slaugos bei globos įstaigas, o namų nemato netgi kelerius metus. Įstaigų vadovai baiminasi, jog slaugai bus užkraunama dar didesnė socialinių problemų našta, už kurią mokės sveikatos sektorius. Tačiau R.Žemaitaitis rado išeitį: „Siūlau šimtą dvidešimt dienų apmokėti iš Privalomo sveikatos draudimo, o šešiasdešimt - iš „Sodros“.“
Ar slaugos ligoninės nevirs viešbučiais?
Seime pateiktas siūlymas iki 180 dienų per metus pailginti iš PSDF biudžeto apmokamas slaugos ir socialines paslaugas bei palaikomojo gydymo paslaugas slaugos ligoninėse.

Faktas
Iš viso 2016 m. slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų išlaidoms apmokėti PSDF biudžeto lėšomis buvo skirta 44 537,7 tūkst. Eur. Viso šias paslaugas gavo 29 728 asmenys (apmokėta 1.622.280 lovadienių).


Socialinių problemų našta

Seime pateiktas siūlymas iki 180 dienų per metus pailginti iš PSDF biudžeto apmokamas slaugos ir socialines paslaugas bei palaikomojo gydymo paslaugas slaugos ligoninėse, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka ir terminais.

„Kiek žinau, Kaune ir Vilniuje jau dabar tampa didžiule problema žmonėms atsigulti į slaugos ligoninę. Prieisime prie tokios kurioziškos ir pakankamai skausmingos situacijos kaip Lenkijoje, kai dalis ligonių iki mirties guli įstaigose ir gauna slaugos paslaugas, o kai kurie jų visiškai negauna, nes nėra vietų. Ar tikrai ponas Žemaitaitis paskaičiuos, kiek Privalomojo sveikatos draudimo biudžetas gali skirti slaugos sektoriui? Nebent ženkliai mažinsime rajono ligoninių aktyvaus gydymo rezervus ir pervesime į slaugos sektorių“, - sako Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.
 
Anot jos, slaugos sektorius sprendžia didžiąją dalį socialinių problemų. Tai yra didžiulė našta Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui.
„Arba didiname personalo darbuotojų ir lovų skaičių, arba bloginame paslaugų prieinamumą ir ilginame eiles, - sako V.Grigienė. - Sutinku, kad insultą patyrusiems ligoniams, po traumų, operacijų, sergantiems onkologine liga reikia šimto aštuoniasdešimt dienų. Bet kai yra lėtinės ligos, demencijos, Alzhaimeris, liekamieji reiškiniai po insultų ar traumų, manau, kad tai nebūtų tikslinga. Psichiatrinės slaugos Lietuvoje iš viso nėra ir aš negirdžiu, kad kas nors būtų planuojama. Našta yra užkraunama bendro profilio slaugos ligoninėms. Tokiu atveju daugiau sprendžiamos socialinės problemos, palengvinamas asmenį slaugančių namiškių gyvenimas ir naudoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas tikrai būtų netikslinga.“
 
Neaiškūs siūlymo motyvai

Klausimų iškilo ir kitoms slaugos paslaugas teikiančioms įstaigoms. „Nežinau, kokiu pagrindu yra teikiamas šis siūlymas. Kartais pacientų artimieji tiesiog nenori, kad žmogus grįžtų namo. Žinau atvejų, kai pacientas nėra juose buvęs dvejus trejus metus. Mūsų valstybės požiūriu, žmonės turėtų gyventi bendruomenėje, namuose ir gauti integralią pagalbą.
 
Gal motyvai ir būtų aiškūs, jei buvimo laikas pailgėtų po sunkesnių ligų, tarkime, insulto, kai reikia ilgesnės reabilitacijos, kad žmogus sugrįžtų į visavertį gyvenimą. Bet tai turėtų būti išimtiniai atvejai. Ilgalaikio gydymo ir slaugos paslauga neturėtų tapti globos paslauga“, - sako Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro direktorė Inga Tamosinaitė.
Sostinėje veikiančios Šv.Roko ligoninės direktorius Robertas Prokurotas sako, kad turėtų būti aiškūs reikalavimai, koks pacientas gali tikėtis gauti šimtą aštuoniasdešimt slaugos ir palaikomojo gydymo dienų.
 

Dalį nori dengti iš „Sodros“
„Ketvirtame restruktūrizacijos plane numatyta, kad tūkstančiui gyventojų nuo dviejų iki dviejų su puse kartų turi padidėti slaugos lovų skaičius. Deja, rajoninėse ligoninėse yra priešingai, slaugos lovų skaičius sumažėjo du kartus. Vienas siūlymų, kad šimtą dvidešimt dienų būtų galima apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo, o likusias šešiasdešimt dienų – iš „Sodros“, kuri atsakinga už socialinę sferą.
 
Ne visą laiką bus šimtas aštuoniasdešimt dienų skiriama, bet yra tokių asmenų, vyresnio amžiaus žmonių, kurių vaikai yra išvykę į užsienius ir jais neturi kas pasirūpinti. Juolab kad rajoninėse ligoninėse uždaromi tam tikri skyriai, atsilaisvina plotai, palatos, kurias galėtume tam pritaikyti“, - sako R.Žemaitaitis.
Jeigu Seimas pritartų įstatymo pataisai, slaugos paslaugos  iš PSDF biudžeto būtų apmokamos ne ilgiau kaip 180 dienų per kalendorinius metus.

 

Komentaras
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas:

- Ponas Žemaitaitis siūlo labai daug visokių gėrybių tautai, bet nekalba apie tai, kokia forma ar kaip reikia tai finansuoti. Socialinio draudimo fondas, priešingai nei sveikatos, turi tris milijardus skolų. Kaip tik viską reikia daryti, kad jį subalansuotume, nes tai yra valstybės tvarumo reikalas. Kiekvienas mūsų anksčiau ar vėliau esame ar būsime to fondo vartotojai. Tokiam siūlymui iš principo nepritariu.
 
Galima ilgai diskutuoti apie mūsų slaugos ligonines ir globos įstaigas. Yra tam tikras neatitikimas ir nesuderinamumas, kai iš tos pačios globos įstaigos vežama keturiems mėnesiams į slaugos ligoninę, nors geresnių ar kokybiškesnių paslaugų žmogus negauna. Manau, kad reikėtų spręsti šį klausimą, tada nebūtų pirštais badoma vienos sistemos kitai, kad gyvena šios sąskaita.

 
Tarp kitko
Šiuo metu iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokama medicininė reabilitacija, slauga, socialinės paslaugos bei patarnavimai, priskirti asmens sveikatos priežiūrai, apima: slaugos ir socialines paslaugas bei patarnavimus, palaikomojo gydymo paslaugas slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka ir terminais, bet ne ilgiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris