Ar reformos lies medicinos studijas?

Deimantė Gruodė
2017-06-09
Švietimo įstaigos neišvengs vienokių ar kitokių reformų, apie kurias pastaruoju metu itin daug kalbama, tačiau bent jau medicinos studijų, anot Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų, nežadama drastiškai reformuoti. „Universitetuose ir kolegijose sveikatos studijos yra „ant bangos“. Stebiu priėmimus, kurie yra prasidėję - į mediciną jau dabar didžiuliai konkursai“, - sako Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas.
Ar reformos lies medicinos studijas?
Šiuo metu universitetuose slaugos specialybė praktiškai nėra finansuojama valstybės. Įstojusieji į juos patys moka už mokslą po du tūkstančius eurų per metus. O kolegijos gauna daug valstybės finansuojamų krepšelių.

Žiūrima mechaniškai
„Aš manau, kad švietimo reforma ne nuo universitetų turėjo prasidėti. Žinoma, permainos reikalingos ir universitetuose, bet ne ten didžiausios Lietuvos problemos. Jų yra kituose lygmenyse, pradedant nuo profesinio ir koleginio studentų ruošimo. Universitetuose pokyčiai irgi reikalingi, bet šiek tiek mechaniškai į tai žiūrima: jungti – nejungti. Vieną dieną jungia vienas švietimo įstaigas, kitą dieną – kitas. Atrodo šiek tiek keistokai. Gal ir kompetencijos trūksta žmonėms, kurie tą reformą ruošia“, - sako Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas.
Profesorius įsitikinęs, kad medicinos studijoms nereikia didelių permainų, nes jos ir taip – „ant bangos“, kiekvienais metais jas renkasi vis daugiau studentų. Visai kitokia situacija yra su slaugos specialistais.

 

„Šiuo metu universitetuose slaugos specialybė praktiškai nėra finansuojama valstybės. Slaugytojus ruošia du universitetai – Lietuvos sveikatos mokslų ir Klaipėdos universitetai. Įstojusieji į juos patys moka už mokslą po du tūkstančius eurų per metus. O kolegijos gauna daug valstybės finansuojamų krepšelių“, - sako Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas.

 

Tiesa, universitetams yra „nuleistas“ studentų skaičiaus grupėse klausimas, bet jis, ko gero, nėra problema nė viename jų. „Šiuo metu visos sveikatos specialybės yra paklausios. Visose Lietuvos aukštosiose mokyklose, kolegijose - irgi“, - sako A.Razbadauskas, pridurdamas, jog Klaipėdos universitetas sulaukia ir daug studentų iš užsienio.
 
Siūlo planuoti specialistų poreikį
„Lietuvai yra gyvybiškai svarbus medicinos specialistų poreikio planavimas. O jo nėra. Jau trejus metus ministerijose, atitinkamuose forumuose sakome, kad reikia, jog šalis pasakytų, kiek turi būti medicinos studentų, kiek reikia širdies, plaučių ligų specialistų, šeimos gydytojų? Tuomet medicinos studentai, rinkdamiesi rezidentūros studijas, žinos iš anksto, koks bus specialistų poreikis.
Dabar sakoma, kad trūksta gydytojų, bet iš tikrųjų gydytojų santykinai su pacientais turime daugiausiai iš visos Europos Sąjungos. Deja, nesugebame sudaryti sąlygų, kad tie gydytojai galėtų teikti kokybiškas paslaugas“, - sako Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas.

 
Komentaras 

Švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas:

- Medicinos studijos priklauso prie studentams patraukliausių ir geriausios kokybės studijų Lietuvoje. Jų kokybę liudija ir tai, kad jas renkasi ir daug užsienio studentų.
Kalbant apie valstybinių universitetų tinklo konsolidavimą, medicinos studijos šiuo metu nėra pernelyg išskaidytos, lyginant, sakykim, su socialiniais mokslais. Jos yra sukoncentruotos dviejose pagrindinėse aukštosiose mokyklose – tai didieji medicinos fakultetai Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetuose. Nemanome, kad šitą santykį reikėtų keisti.

 
Yra tam tikrų neaiškumų dėl medicinos arba sveikatinimo studijų balanso tarp universitetų ir kolegijų, kuriose taip pat ruošiamos, pavyzdžiui, slaugytojos. Žinome, kad daugelyje šalių universitetuose slaugytojos neruošiamos, o ruošiamos tik kolegijose. Tad šioje srityje Lietuvoje yra tam tikro dubliavimosi, reikės dėl jo diskutuoti. Bet tai nėra universitetų tinklo reformos, o greičiau vidinio subalansavimo klausimas. Sudarant sutartis su aukštosiomis mokyklomis, šie dalykai bus svarstomi.
 
Dėl medicinos studijų vizijos mes palaikome dialogą su už šią sritį atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Jie nėra išreiškę nuostatų, kad medicinos studijose reikėtų didelių permainų.
Šiuo metu vyksta darbas su aukštųjų mokyklų tarybomis ir dalininkais, tarp kurių yra ir Sveikatos apsaugos ministerija. Manau, kad mes visi žiūrime ta pačia kryptimi ir iš esmės sutariame dėl tolesnės medicinos studijų evoliucijos Lietuvoje.
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris