Ar parodys Seimas pavyzdį?

Ridas Viskauskas
2018-07-06
Seimas po svarstymo pritarė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisoms. Teikiamais pakeitimais, be kita ko, siūloma įtvirtinti įstaigų vadovų 5 metų kadenciją bei nustatyti, kad jie pareigas galėtų eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Išimtis būtų taikoma tik įstaigoms, kuriose dirba iki dešimties sveikatos priežiūros specialistų, turinčių medicinos ir odontologijos praktikos licenciją.
L.S. savivaldos atstovų teiraujasi, ar jie pritaria tokiam siūlymui?
Ar parodys Seimas pavyzdį?

Vilniaus mero pavaduotojas Gintautas Paluckas (kuruojamos sritys: Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas, Saugaus miesto departamentas, Jaunimo reikalų skyrius):

– Pritariu dėl vadovų kadencijų ribojimo ir jų rotacijos. Suprantu, kad daugeliui tai kelia nerimą, nes mes rotaciją ir kadenciją suprantame kaip atleidimą iš darbo. Bet priminsiu, kad aukšto lygio vadovai – kompetentingi, profesionalūs – Lietuvoje nesimėto (taip pat ir dėl emigracijos). Geras vadovas darbą kitoje įstaigoje tikrai suras. Todėl tai – rotacija, o ne atleidimas iš darbo.
 
Be to svarbūs bendri vadybos principai, kurie aiškiai sako: vienoje darbo vietoje vadovai turėtų dirbti ne ilgiau kaip penkerius septynerius metus. O dvi kadencijos – tai dešimt metų… Per tą laikotarpį visas idėjas vadovas išmėgina, įgyvendina ir, paprastai tariant, išsikvepia… Todėl tie pokyčiai dažnai leidžia organizacijoms šiek tiek „persikrauti“, į tikrovę pažiūrėti kitu kampu.
Be to, Lietuvoje pasitaiko ir nepotizmo bei protekcionizmo atvejų, net politinės globos. Kartais sveikatos priežiūros įstaigų vadovai „užsisėdi“ savo vietose ir neatlieka pareigų taip, kaip tikisi personalas (gydytojai, slaugytojai) ar net pacientai. Rotacija ir kadencijų įvedimas išspręstų šią problemą.
 
Rajonų savivaldybės gal baiminsis, kad neatsiras daugiau pretendentų – baiminimasis suprantamas. Aukšto lygio specialistus prisikviesti į regionus nėra paprasta. Tačiau žinau aibę gerų pavyzdžių, kai įstaigų steigėjai (savivaldybės) taiko įvairias motyvavimo priemones (skiria priedus, padeda įsikuriant, sukuria geras darbo sąlygas) ir randa kompetentingus specialistus bei įstaigų vadovus. Atvėrus vartus naujoms asmenybėms bus kokybiškiau atrenkami įstaigų vadovai.

 
Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas:

- Kadencijų skaičiaus ribojimas turi ne tik pliusų, bet ir kelia tam tikrų grėsmių. Būtina aiškiai įvertinti ilgalaikę perspektyvą. Jei esame užtikrinti, kad auga jaunų, kompetentingų bei ambicingų vadovų karta ir tikrai bus kam pakeisti dabartinius vadovus, tada – pirmyn. Bet ar tikrai esame garantuoti, kad neatsidursime situacijoje, kada kupinas jėgų ir turintis puikų potencialą vadovas nebegalės tęsti darbo vien dėl to, kad bus ribojamas kadencijų skaičius? Mechanizmų, kaip išvengti ilgalaikio nekompetentingų vadovų viešpatavimo, yra ir dabar, kitas klausimas – kaip efektyviai šiais mechanizmais yra naudojamasi. Reikėtų palikti pačiam steigėjui spręsti įstaigos valdymo ir vadovavimo įstaigai klausimus. Ir dabar yra pakankamai aiški situacija –  jeigu vadovas, net ir dirbdamas pirmą kadenciją, nepateisina lūkesčių, tai po pirmų penkerių savo darbo metų, dalyvaudamas konkurse kitai kadencijai, vargu, ar jis sulauks steigėjo palaikymo.
 
Marijampolės savivaldybės merė Irena Lunskienė:

- Nėra vienareikšmiškos nuomonės dėl siūlomų pakeitimų. Viena vertus, tikimasi, kad  terminuotos kadencijos tiesiogiai darys įtaką įstaigų valdymo efektyvumui, kad vadovai jaus konkurenciją ir sieks kuo geresnių rezultatų. Kita vertus, ar tikrai kadencijų įvedimas užtikrins įstaigų veiklos tęstinumą, sėkmingą ilgalaikę strategiją? Jei vadovas turi puikią kvalifikaciją, ilgametę patirtį, yra subūręs kokybiškai ir profesionaliai dirbančią komandą – tikras nuostolis netekti tokio žmogaus. Nes atėjęs naujasis vadovas dar nemažai laiko praleis įsisavindamas naujas žinias, susipažindamas su kolektyvu, burdamas naują komandą. Neramu, kad dėl to nukentės įstaigos veikla. Galbūt didžiuosiuose miestuose, kuriuose koncentruojasi didelis skaičius sveikatos priežiūros įstaigų, neiškils problemos surasti naują profesionalų vadovą, tačiau mažesniuose miestuose tai gali tapti iššūkiu.
 
Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius:

– Siekį įvesti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų kadencijas vertinu dvejopai. Teigiamas dalykas, kad kiekviena rotacija leistų atsirasti naujovėms. Iš kitos srities atėjęs žmogus kitu kampu žiūri į sveikatos priežiūros įstaigą. Vadovui, kuris daug metų vadovauja vienai įstaigai, daug kas tampa rutina. Natūralu, kad jis gali nepastebėti kai kurių dalykų, į kuriuos atkreiptų dėmesį naujas vadovas.
Paprastai kolektyvai, ypač medikų, – yra dideli. Dirba daug išsilavinusių intelektualių gydytojų. Didelį kolektyvą dažniausiai sudaro maži kolektyvai (skyriai, padaliniai). Svarbu juos tinkamai suvaldyti, sukurti gerą mikroklimatą. O tai – ne vienos dienos, net ne vienerių metų darbas. Atėjęs naujas vadovas kurį laiką gali nesuvaldyti kolektyvo. Gali kilti pavojus, kad kolektyvas piktnaudžiaus tuo, jog vadovas nežino visų darbo ypatumų.
Bet iš principo iniciatyvą įvesti rotaciją įstaigų vadovams sveikinu.
 
 Beje, sveikintina būtų rotaciją įvesti ir Seimo nariams! Parlamentas galėtų parodyti pavyzdį. Pabuvai dvi kadencijas Seime – ir grįžti gyventi tokį gyvenimą, kokį gyvena visi žmonės. Po pertraukos vėl galėtumei kandidatuoti į Seimą. Per pertrauką atitrūktumei nuo įstatymų leidybos procesų ir pamatytumei, kaip gyvena Lietuvos visuomenė, pažvelgtumei į Seimo darbą ir į savo, kaip Seimo nario, darbą iš šalies. Objektyviau įvertintumei sprendimus.

Norėtųsi, kad įstatymas negaliotų atgaline data. Nuo tos dienos, kada įstatymas bus priimtas, jis ir turėtų įsigalioti. Gerai dirbę ilgamečiai vadovai neturėtų būti automatiškai atleidžiami.
 
Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys:

– Toks sveikatos priežiūros įstaigų vadovų kadencijų ribojimas būtų problemiškas mažose savivaldybėse, kuriose jau ir dabar trūksta ne tik gerų specialistų gydytojų, bet ir vadybininkų. Juos sunku rasti ir prisikviesti dirbti rajone. Jei vadovas gerai dirba, įstaigos paslaugos – kokybiškos, patenkinami žmonių lūkesčiai – vadovui turėtų būti suteikiama galimybė tęsti darbą. Tai turėtų būti siejama su darbo rezultatais.
 



Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas:

– Nepritariu tokiam apribojimui, nes tai būtų vienintelė sritis tarp savivaldybei pavaldžių įstaigų, kuriai būtų taikomas toks apribojimas. Kandidatai, nepriklausomai, kiek kadencijų dirbę vadovo pozicijoje, pasibaigus vadovavimo kadencijos laikotarpiui turėtų turėti teisę teikti prašymus ir lygiateisiškai dalyvauti konkurse su kitais norinčiais. Tačiau uždrausti jiems dalyvauti atrankoje ir apriboti kadencijų skaičių nėra logiška. Kandidatų, kurie atitiktų sveikatos priežiūros įstaigos vadovo kompetenciją, nėra itin daug, todėl apribojimas gali paprasčiausiai palikti įstaigą be vadovo.
 


Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas:

– Nepritariu. Mano nuomone, išimtis turėtų būti taikoma ir savivaldybėms pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigoms. Jų vadovams, kurie yra renkami konkurso būdu, neturėtų būti jokių kadencijų apribojimų.
Savivaldybė, kaip sveikatos priežiūros įstaigos steigėja, yra suinteresuota, kad kiekvienos tokios įstaigos teikiamos paslaugos gyventojams būtų prieinamos ir kokybiškos. O juk sklandus įstaigos darbas – gero jos vadovo nuopelnas.
 
Savivaldybėms pavaldžiose sveikatos priežiūros įstaigose dirba daugiau nei dešimt specialistų, tačiau jos nėra tokio dydžio, kaip Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos.
Jei regionuose atsirastų sveikatos priežiūros įstaigų vadovų kadencijų apribojimai, taptų labai sudėtinga pritraukti joms gerus, kompetentingus administratorius. Atsitiktų taip, jog kadencijai pasibaigus tektų atsisakyti nepriekaištingai dirbančio vadovo ir į jo vietą priimti daug blogesnį, nes tiesiog nebūtų iš ko rinktis.
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris