Aptiko narkotikų? Klubų savininkams bus riesta

Deimantė Zailskaitė
2016-03-14
Jaunimo organizacijos jau seniai skalambija pavojaus varpais, kad pasilinksminimo vietose – naktiniuose klubuose, baruose, kavinėse - visiškas „bardakas“: narkotikais prekiaujama atvirai.
Lietuvoje nuskambėjo atvejis, kuomet policija iš naktinio klubo išsivedė nuogut nuogutėlį klientą - šis neslėpė vartojęs kelių rūšių narkotines medžiagas. Seimo Sveikatos reikalų komitetas teikia pasiūlymą, kad tokiais atvejais atsakomybė tektų įstaigos vadovams, kurie iki šiol sėkmingai kaltę suverčia eiliniams darbuotojams.
Aptiko narkotikų? Klubų savininkams bus riesta
Seime yra įregistruotas Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimas bei Administracinių nusižengimo kodekso įstatymo pakeitimas, kuriuo numatoma, kad pasilinksminimų vietų, kuriose prekiaujama alkoholiniais gėrimais - naktinių klubų, restoranų, kavinių - vadovai turi vykdyti stebėseną, siekdami, kad jų valdomoje vietoje nebūtų prekiaujama narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.

Vaidina nekaltučius

Seime yra įregistruotas Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimas bei Administracinių nusižengimo kodekso įstatymo pakeitimas, kuriuo numatoma, kad pasilinksminimo vietų, kuriose prekiaujama alkoholiniais gėrimais - naktinių klubų, restoranų, kavinių - vadovai turi vykdyti stebėseną, siekdami, kad jų valdomoje vietoje nebūtų prekiaujama narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.
 
„Ne paslaptis, kad ypač naktiniuose klubuose ir kitose jaunimo pasilinksminimo vietose, kuriose prekiaujama alkoholiu, galima įsigyti ir narkotinių medžiagų. Jaunimo organizacijų atstovai pasakojo atvejų, kuomet naktiniame klube jaunuolis priėjęs švarką atlapojo, o ten – pasiūla įvairių narkotinių medžiagų. Policija teigia, kad tokiais atvejais nelabai yra iš ko pareikalauti atsakomybės, nes naktinių klubų savininkai ir vadovai nusišalina ir kaltę suverčia eiliniams darbuotojams – apsaugininkams“, - problemą įvardija Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas.

 
Neabejojama, jog dažniausiai vadovai žino, kas vyksta jų valdomuose baruose, restoranuose, kavinėse, tačiau prieš šią problemą užmerkia akis.
Seimui priėmus įstatymą, jis įsigaliotų nuo šių metų lapkričio 1-osios.
Ne kas kitas, o įstaigos savininkas būtų atsakingas už tvarką ir įstatymų laikymąsi. Jam būtų numatytos didžiulės baudos – nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų.
 
Apsaugos darbuotojams neįkliūna

„Mūsų apsauga turi ilgametę patirtį naktinio gyvenimo ir klubinėje kultūroje. Jie gali identifikuoti nuo narkotinių medžiagų apsvaigusius asmenis. Tokie asmenys į klubą paprasčiausiai neįleidžiami. Apsauga nuolatos budi ir tikrina tualetų zoną bei stebi įtartinai besielgiančius žmones“, - sako naktinio klubo „Materialistė“ vadovas Matas Puodžiūnas, paklaustas, kokių priemonių imasi, jog narkotikams būtų užkirstas kelias.
Tiesa, nors ši pareiga užkraunama klubo apsaugos darbuotojams, šie dar nė karto nenutvėrė už rankos asmenų, kurie vartotų narkotines medžiagas arba šio „gėrio“ mėgintų įsiūlyti klubo klientams.
 
„Ačiū Dievui, nei tų, nei tų mūsų naktiniame bare nepasitaikė. Tai galbūt aktualiau klubams nei barams. Narkomanijos problema yra visuotinė. Kovoti su ja turėtų tos instancijos, kurių veikla tiesiogiai susijusi su narkotikų prevencija. Klubas ar baras gali tik padėti tai daryti.
Bet nesame gavę jokio kvietimo dalyvauti diskusijose ar dalintis patarimais, kaip galima būtų tą pažaboti. Vargu, ar valdininkas, kuriam per keturiasdešimt metų, apskritai yra buvęs pastaruosius kelerius metus klube ir įsivaizduoja, kas ten vyksta“, - sako naktinio klubo vadovas.

 
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai teigiamai vertina užsienio šalių patirtį prevencijos srityje.
Štai Švedijoje septyniolikos klubų vadovai susibūrė į asociaciją „Klubai prieš narkotikus“. Asociacija, kurios nariai yra pasiskirstę į keletą darbo grupių, įsipareigojo aktyviai ir viešai pasisakyti prieš narkotikų vartojimą naktiniuose klubuose. Taip pat buvo patvirtinti reikalavimai, kuriuos turi atitikti klubas, pretenduojantis tapti asociacijos nariu.
 
Toks klubas privalo vykdyti personalo mokymus, dalyvauti viešųjų ryšių kampanijose, įgyvendinti naktinio klubo aplinkai keliamus reikalavimus ir panašiai.

Savo ruožtu Didžiojoje Britanijoje po Lankašyro naktinius klubus vaikšto „švietėjai“, kurie yra panašaus amžiaus kaip ir statistiniai klubų lankytojai. Jie dalija medžiagą apie narkotikų vartojimo keliamą žalą. Šiose šalyse taip pat vyksta klubų patikrinimai, bendradarbiavimas su policija, įvairios ryšių su visuomene kampanijos.

 
Tarp kitko
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2013 metais atliktas Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tarp naktinių klubų lankytojų tyrimas atskleidė, kad bent vieną narkotiką nors kartą gyvenime yra vartoję 38,3 proc. naktinių klubų lankytojų, bent kartą per paskutiniuosius dvylika mėnesių – 20,1 proc., o bent kartą per paskutiniąsias 30 dienų – 8,3 proc. naktinių klubų lankytojų.
Narkotikus bent kartą gyvenime nurodė vartoję daugiau vyrai, Vilniaus naktinių klubų lankytojai, vidutiniu dažniu (vienas du kartai per mėnesį) besilankantys naktiniuose klubuose. 

 
Komentaras
Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narys Algirdas Sysas:

- Žinome, kad dažniausiai tarp jaunimo narkotikai yra platinami naktiniuose klubuose. Tai yra labai didelė blogybė, kuri sulaužo šimtus likimų – reikia traukti atsakomybėn ir klubų savininkus, nes tam jie samdo apsaugas, atlieka patikras. Aišku, keistai skamba, kad savininkas apie tai nieko nežino, nors jo klube yra užfiksuotas ne vienas pažeidimas. Turbūt mes visi naiviai suprantame, kad tai yra netiesa. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris