Apie sprendimus, be kurių pokyčiai sveikatos sistemoje neįmanomi

Evelina Machova
2017-01-23
Savaitraščio „Lietuvos sveikata“ rengiamo konkurso laureatas „Metų vadovas 2007“ Šeškinės poliklinikos direktorius prof. dr. Jonas Kairys sako, jog dažnai besilygindami su užsienio šalimis kalbame apie naudojamą įrangą, teikiamas paslaugas, bet pamirštame vieną svarbų niuansą - gydymo įstaigose teikiamų paslaugų įkainius, kurie svetur gerokai didesni. Todėl nepaisant to, kad teikiamų paslaugų kokybė nesiskiria, medikai, slaugytojos ar jaunieji gydytojai apie orų gyvenimą gali tik pasvajoti.
Apie sprendimus, be kurių pokyčiai sveikatos sistemoje neįmanomi
„Labai norėtųsi, kad sveikatos politikai lygindami atsižvelgtų net tik į tai, kokios gydymo paslaugos, vaistai ir daugelis kitų dalykų yra pas mus ir svetur, bet ir į paslaugos įkainį“, - sako Metų vadovas 2007“ Šeškinės poliklinikos direktorius prof. dr. Jonas Kairys.

- Savaitraščio „Lietuvos sveikata“ metų vadovo titulas įpareigoja nesustoti vietoje? 
- Apdovanojimas, žinoma, malonumas, bet kartu ir atsakomybė. Kolegos žino, kad esi apdovanotas, kiekvieną tavo žodį vertina atidžiau. Turi būti tvarkingas žmogus, siekti tikslų ir juos įgyvendinti. Todėl diskutuodamas su politikais, kokius sprendimus geriau priimti, privalai pasverti kiekvieną savo žodį.
 
Dabar, kai medikų darbas, žinios nėra vertinamos, tokių apdovanojimų išties reikia. Gydytojai, kaip, beje, ir mokytojai, visuomenėje yra tapę nusikaltėliais. Jei padaroma klaida, kurių medicinoje pasitiko nedidelis procentas, turbūt nesiekiantis nė vieno procento, ji keliama į viešumą kaip didžiausias skandalas. Tačiau apie devyniasdešimt devynis procentus sėkmės, šimtus tūkstančių išgelbėtų gyvybių nekalbame, lyg tai būtų visai nesvarbu. Kai daugiau nei prieš tris dešimtmečius pradėjau gydytojo karjerą, ši profesija, kaip ir mokytojų, buvo gerbiama bei vertinama.


- Apie pokyčius sveikatos apsaugos sistemoje pastaruoju metu dažnai kalbama. Jūsų nuomone, kokių permainų reikėtų ar, tiksliau, kokių norėtumėte?
Pokyčiai sveikatos sistemoje - sudėtinga tema. Žinoma, mes dažnai mėgstame palyginti, kaip yra svetur ir pas mus. Labai norėtųsi, kad sveikatos politikai lygindami atsižvelgtų net tik į tai, kokios gydymo paslaugos, vaistai ir daugelis kitų dalykų yra pas mus ir svetur, bet ir į paslaugos įkainį.
 
Tarkim, echoskopas – jo kaina tiek Šveicarijoje, tiek Lietuvoje tokia pati. Tyrimams naudojamų regentų, binto ar net to paties medicininio spirito kaina irgi tokia pati. Tačiau mūsų paslaugos įkainis kelis kartus mažesnis nei svetur. Be to, svetur į jį įskaičiuojamos ir gydytojo žinios. O pas jos nelabai vertinamos.

Gydytojai dirba per kelias vietas arba laimės ieško svetur. Vadinasi, ir mes turime paslaugos įkainį pakelti tiek, kad medikai galėtų gauti atlyginimus tokius kaip užsienio šalyse.


- Tai turbūt nerealu. Juk nuolat sakoma, kad nėra pinigų...

- Tačiau kitos išeities nėra. Ar galime sustabdyti jaunųjų gydytojų, rezidentų emigraciją? Manau, kad taip, tik reikia rimtų sprendimų. Ką jaunasis gydytojas, mokęsis šešerius ar dešimt metų, gali sau leisti už gaunamą algą? Sumokėti komunalinius mokesčius. Tiesa, prieš tai jis dar sumokėjo ir už rezidentūros studijas. Tiksliau, jam padėjo tėvai parduodami namus, automobilį, karvę ar dar ką nors. Matau vieną išeitį, tiesa, ji kol kas dar nėra plačiai aptariama. Norint išlaikyti jaunus specialistus rezidentūros studijos turi būti nemokamos.

- Na, šiuo klausimu greičiausiai atsirastų teigiančių, jog tai nieko neišspręs. Ar yra šalių, kur rezidentūra nemokama?
- Nemokama rezidentūra yra Vokietijoje ir dar keliose šalyse. Tiek Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, tiek Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas ruošia labai gerus specialistus. Tik bėda ta, kad dabar jie ieško nemokamos rezidentūros svetur, įstoja ir galiausiai lieka ten dirbti. Mes kol kas tik patiriame didžiules išlaidas už valstybės pinigus ruošdami gerus specialistus užsienio šalims, kurios tik to ir laukia. Manau, kad nemokama rezidentūra būtų vienas būdų išlaikyti jaunimą.

Užsienio šalyse, kur rezidentūra yra mokama, skaičiuojama, kad jaunas gydytojas pradėjęs dirbti maždaug per penkerius metus susigrąžina į studijas investuotas lėšas. Įdomu, per kiek metų mūsų jauni gydytojai gali susigrąžinti už rezidentūrą ar studijas sumokėtus pinigus?


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
!



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris