Apie Hipokratą iš Koso salos ir medikų atlyginimų realybę Lietuvoje

Evelina Machova
2017-10-27
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada, jog kitąmet liepą penkiasdešimt procentų rezervo lėšų bus skirtos medikų atlyginimams didinti. Tiesa, kokiomis sumomis augs uždarbis, kol kas pasakyti sunku, mat kelių dešimčių milijonų planuojamas rezervas - tik prognostinis ir nežinia, kaip jį seksis surinkti. Seimo nariai gi sako, jog atlyginimų didinimas iš santaupų yra gudravimas. Patys medikai, panašu, praranda kantrybę. „Gal jau gana iš mūsų tyčiotis?“ – klausia jie.
Apie Hipokratą iš Koso salos ir medikų atlyginimų realybę Lietuvoje

Kodėl nemyli?
„Kol Europos Sąjungos šalys kviečia ir visaip vilioja gydytojus iš Lietuvos, atrodo, jog mes juos ir toliau ignoruojame, ir, užuot padidinę jiems atlyginimus, kaupiame Sveikatos apsaugos ministerijos rezervą nuo 99 mln. iki 167 mln. eurų. Juk čia mūsų visų sumokėti mokesčiai, kuriais galėtume padidinti atlyginimus, ir pakankamai reikšmingai. Lietuvoje yra apie 13 tūkst. medikų, 68 mln. eurų papildomo rezervo ateinantiems metams, mes galėtume kiekvienam medikui Lietuvoje vidutiniškai padidinti atlyginimą 400 eurų per mėnesį. Kodėl Sveikatos apsaugos ministerija taip nemyli medikų?“ - klausė Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas praėjusį ketvirtadienį ministrui pristatant PSDF biudžetą.

Šis atkirto, jog ministerija medikus myli ir stengiasi sudaryti sąlygas, kad skiriamos papildomos lėšos patektų į jų kišenę, o ne pradingtų kokiom nors kitom reikmėm. Mat ministerija esą stebėjo, kur dingsta pinigai per pastaruosius kelis atlyginimų didinimo etapus.

„Neabejotinai, atlyginimai medikams kils ir toliau. Planuojama nuo kitų metų liepos sudaryti galimybes didinti darbo užmokestį medikams. Be to, svarbu suprasti ir tai, kad PSDF biudžeto galimybės yra ribotos. Paskutinį kartą Lietuvoje gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestis buvo didinamas vidutiniškai 8 proc. prieš tris mėnesius – liepos pradžioje. Norint Lietuvoje padidinti medicinos darbuotojų atlyginimus tiek pat, kiek planuojama kaimyninėje Latvijoje – vidutiniškai 80 proc. – Lietuvos PSDF biudžetui reikėtų papildomai turėti apie 760 mln. eurų. Kaip žinia, kitų metų PSDF biudžetas didėja 11 proc. (173 mln. eurų), taigi, norint didinti atlyginimus 80 proc., jis turėtų didėti ne 11 procentų, o beveik 60 procentų ir sudaryti ne 1,7 mlrd. eurų, o 2,5 mlrd. eurų“, - atsakymus apie medikų atlyginimus tikslina ministras socialiniame tinkle „Facebook“.

 

Pozicija 
„Reikia pradėti dirbti tiek, kiek medikams priklauso. Pradžiai užtektų, kad pagal taisykles pradėtų dirbti didžiausios Lietuvos ligoninės, poliklinikos ir greitosios pagalbos stotys. Jeigu tai nepadėtų, galima sustabdyti planinę pagalbą. Manau, pacientų organizacijos irgi tam pritartų ir palaikytų. Bendrosios praktikos slaugytojoms ir slaugėms su savo 500 ir 600 eurų atlyginimais trauktis nebėra kur, manau, ir jos prisijungtų. Jauni gydytojai rezidentai, kurie yra labai didelė medicininės pagalbos grandis, irgi pradėtų dirbti tik tiek, kiek priklauso. Poveikis būtų. Didesnis ar mažesnis, bet sudrebintų seimūnų, besiruošiančių eilinį kartą sau pakelti algas, lašiniais apaugusias smegenis.

Iš medikų tyčiojamasi jau 27 metus. Gal jau gana? Gal užteks mus vadinti kyšininkais? Gal užteks klijuoti ant kabinetų šūdlipdukius ir kiekviena proga prikišti mums Hipokrato priesaiką? Jeigu kam įdomu, Hipokratas dirbo Koso saloje prabangioje sveikatos dievo Asklepijaus šventykloje ir niekada neturėjo finansinių problemų. Gydytojas turi gelbėti žmones, o ne galvoti, iš kur gauti duonos kąsnį. Turi būti pailsėjęs, o ne dirbti 2 etatais ir dienos šviesos nematyti.
 
Jis turi turėti už ką nuvažiuoti į tarptautinę konferenciją ar stažuotę, kad dar efektyviau gydytų pacientus, nes niekas nestovi vietoje, o sparčiai keičiasi. Atėjo laikas keistis ir mums. Tik atsikratęs baimės, žmogus pradeda gyventi!“ - tai tik ištrauka iš vieno gydytojo pasisakymo socialiniame tinkle, sulaukusio nemenko kolegų palaikymo. Panašu, kad ir medikų kantrybė turi ribas... 


Gudravimas santaupomis
Gydytojų vadovų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas grasinasi, jog jei nebus didinami atlyginimai, sausį medikai streikuos. O ko ne dabar, kai sveikatos politikos formuotojai svarsto, į kurią biudžeto eilutę numesti keliomis kapeikomis daugiau? L.Labanausko siekis - įpareigoti valstybę medikų atlyginimus kasmet didinti 15 proc.
„Kalbant apie medikų atlyginimus paprasto atsakymo, koks didinimo modelis būtų tinkamiausias, nėra. Juk medikai nėra valstybės tarnautojai, kur visa sistema gerokai paprastesnė. Bet turbūt būtų nenormalu visus dabar įdarbinti kaip valstybės tarnautojus. Gydymo įstaigų finansų valdymas ir diskusija su bendruomene, kaip panaudoti pinigus, kurie yra uždirbami, turėtų būti geresnė, nei yra iki šiol.
 
Mane stebina mintis, kad ministerija nusiteikusi kaupti einamąsias pajamas vietoje to, kad dabar spręstų problemas, kurių po pusmečio ar dar vėliau gali net ir nebereikėti spręsti. Rezervas turi būti, tačiau darosi ydinga praktika, kai iš santaupų keliame medikų atlyginimus. Skirti dalį lėšų atlyginimams galima išskirtiniais krizės atvejais. Bet šiaip turi būti garantuotas, jog gauni pakankamas einamąsias pajamas tam, kad vykdytum įsipareigojimus. Tačiau dabartinė pozicija yra priešinga. Einamųjų pajamų dalis yra dedama į rezervą ir ne tokia maža, nors visi aiškiai mato problemą, kurią riekia spręsti.
 
Rezervą išleisti lengva ir tam yra didelė pagunda, tą puikiai žinome iš ponios Vilijos Blinkevičiūtės pensijų pakėlimo, kai išleidi rezervą jom didinti nė negalvodamas, kaip po metų kitam jas reiks mokėti. Rezervas gali būti naudojamas krizės atveju, vienkartinėms problemoms spręsti. Tačiau mes kalbame apie nuolatines išlaidas, tokias kaip darbo užmokestis. Jei einamosios PSDF pajamos auga, man nelabai aišku, kodėl tas augimas neturi atitekti žmonėms, kurie iš to fondo gauna darbo užmokestį. Rezervą naudoti atlyginimams kelti yra tam tikras gudravimas, kuris sveikatos sistemoje taikomas ne pirmą kartą“, - sako Seimo narė Ingrida Šimonytė.
 
Spręs darbo grupė

Medikai, aišku, kantrūs – pakentės, jei jau tiek laukė šviesesnio rytojaus, plauks ir dar. Seimo nariai Asta Kubilienė ir Darius Kaminskas pasiūlė suburti darbo grupę, kurią sudarytų Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasų, gydymo įstaigų vadovų asocijuotų struktūrų, Prezidentūros, medikų profesinių sąjungų atstovai. Jie akylai stebėtų ir spręstų, kaip PSDF biudžeto rezervo lėšas būtų tikslingiausia panaudoti. Seimo narių teigimu, būtina atlikti asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš PSDF biudžeto, prioritetų peržiūrą, o taip pat atsižvelgti į Valstybės kontrolės dėl 2016 metų PSDF valstybinio audito nustatytas išvadas.
 
„Šiuo metu kai kuriose gydymo įstaigose per 80 proc. turimų lėšų išnaudojama darbo užmokesčiui, tad praktiškai pačiai sveikatos priežiūrai finansavimas lieka labai mažas ir teikiama paslauga tampa nesaugi.  Todėl gydytojų atlyginimai yra susiję ne tik su jų pačių, bet ir su pacientų gerove“, – teigia A.Kubilienė. 
Ekspertai turės pateikti konkrečius pasiūlymus, kiek ir kaip turėtų būti didinami atlyginimai, kokios naujos gydymo paslaugos turėtų būti pradėtos kompensuoti (šiuo metu daugiau kaip 40 paslaugų laukia eilėje, kol bus pradėtos kompensuoti) bei kokių paslaugų įkainius didinti.

„Esant didesniam biudžetui, bus galima ir kitais metais didinti atlyginimus medikams, pradėti kompensuoti naujas gydymo paslaugas bei didinti tam tikrų paslaugų įkainius. Planuojama, kad didelė dalis lėšų bus skirta medikų atlyginimams didinti, nes tai daryti privalome ne tik siekdami išlaikyti profesionalus Lietuvoje, bet ir pritraukdami naujus“, – sako D.Kaminskas.
Mintis gal ir nebloga, bet problemos sprendimas vėl nukeliamas. Sakysite, jos nesprendžiamos greitai. Tiesa. Bet tam turėjote lygiai metus...

 
Tradiciškai liko įkaitė

„Sveikatos apsauga, planuojant biudžetą, liko įkaitė. Valstybės biudžete deficitas yra, tiesiog bendrus finansus Vyriausybė konsolidavo per Sodrą, kur viskas atrodo daugiau mažiau logiškai ir per PSDF, priversdama sukaupti rezervą ir duodama švelnų pažadą - jei viskas bus gerai, leisime jums rezervo pinigus išleisti. Žodžiu, sistema tampa įkaite – jei geri būsite, į baseiną prileisim vandens, jei ne... Nėra normalaus lėšų planavimo, pasiryžimo keisti situaciją“, - įsitikinusi Seimo narė Ingrida Šimonytė.


Viskas paremta tik viltimi, kuri vienokiu ar kitokiu pavidalu greičiausiai pasiteisins. Klausimas tik - ar visiems? „Nėra nieko blogiau už neaiškumą. Juolab kad situacija nėra tokia, kaip buvo prieš aštuonerius metais, kai vakare atsiguli į lovą ir net neįsivaizduoji, kas bus ryte. Gydymo įstaigų vadovai taip pat tapę įkaitais, nes jie kaip ir supranta, jog norėdami išlaikyti žmones turi didinti atlyginimus, tačiau paslaugų įkainis praktiškai neturi nieko bendro su teikiamomis paslaugomis.
 
Įkainiai nustatomi labiau pagal tai, kiek pinigų yra kišenėje, bet ne pagal realią jų teikimo kainą. Įstaigos pasidaro skolų, o gavusios papildomą apmokėjimą už paslaugas sprendžia ką daryti - naikinti skolas ar didinti atlyginimus. Dažniausiai nutariama dengti skolas viliantis, kad atlyginimams kas nors vėl duos. Ministerijos lūkuriavimas iki metų vidurio, jei turėsime daugiau pinigų nei planuota, tada juos ir išleisim, nėra geras planavimas“, - sako I.Šimonytė.
 
Kantrybė turi ribas
Kaimyninėje Lenkijoje gydytojai rezidentai ryžosi bado streikui, latviai irgi streikavo ne kartą ir dabar atlyginimai jiems didinami 80 procentų. O lietuviai? Kantrūs žmonės. Tiesa, socialiniuose tinkluose medikai bruzda. Vietoj streiko, sako jie, užtektų daryti tik tai, kas priklauso pagal normas. Gal tuomet Seimo nariai į situaciją imtų reaguotų rimtai. 

Įsivaizduokite, kas būtų jei medikai imtų ir vieną dieną nuspręstų dirbti tiek, kiek jiems priklauso? Na, taip kaip ir didžioji dauguma visuomenės: po aštuonias valandas, penkias dienas per savaitę ir tik vienu etatu. O po darbo neatsilieptų į pacientų, kurie tenori tik ką nors pasitikslinti, skambučius. Nemaža dalis visuomenės, skaitydama šias eilutes, tik šyptelės, būdami įsitikinę, kad taip nenutiks. Bet...


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris