Apie ga­li­my­bes su­kur­ti pa­to­gią ap­lin­ką ne­įga­liems vai­kams

Evelina Machova
2018-08-06
Šir­vin­tiš­kė Jū­ra­tė, au­gi­nan­ti ne­įga­lią duk­rą, pa­si­nau­do­jo vals­ty­bės pa­ra­ma ir duk­ters po­rei­kiams pri­tai­kė vo­nios kam­ba­rį. „Pa­si­nau­do­ti pa­ra­ma tik­rai ver­tė­jo, mat anks­tes­nis vo­nios kam­ba­rys mer­gai­tei bu­vo per ankš­tas, o įva­žiuo­ti į jį ra­tu­kais ga­na keb­lu. Da­bar są­ly­gos kom­for­tiš­kos“, - sa­ko Jū­ra­tė ir ra­gi­na ki­tus tė­vus ar glo­bė­jus, au­gi­nan­čius ne­įga­lius vai­kus, ne­pra­leis­ti pro­gos ir pri­tai­ky­ti būs­tą ne­įga­lių vai­kų po­rei­kiams.
Apie ga­li­my­bes su­kur­ti pa­to­gią ap­lin­ką ne­įga­liems vai­kams
Vaikai, kuriems yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis yra įtraukiami į prioritetą, t.y. būstas ir gyvenamoji aplinka yra pirmiausia pritaikoma tokiems vaikams.

Di­de­lė šei­ma
Jū­ra­tė Ko­ja­lie­nė sa­ko, kad tu­rė­ti di­de­lę šei­mą, ne­pai­sant sun­ku­mų, sma­gu. „Kiek tu­riu vai­kų? Pen­kis, tie­sa, vy­riau­sios duk­ters jau ne­bė­ra. Kai jai su­ka­ko dvi­de­šimt vie­ne­ri, mi­rė, sme­ge­ny­se ra­dus aug­lį. An­tra duk­ra jau su­au­gu­si, šiuo me­tu gy­ve­na už­sie­ny­je. Vie­nin­te­liam sū­nui su­ka­ko aš­tuo­nio­li­ka, dar tu­riu dvi duk­ras – ke­tu­rio­li­kos ir dvy­li­kos me­tų. Pa­gran­du­kė tu­ri sun­kią ne­ga­lią. Die­nų bū­na vi­so­kių – ir leng­ves­nių, ir sun­kes­nių. Bet su­si­tvar­kom“, – sa­ko Jū­ra­tė.
 
Jau­nė­lei duk­rai Ug­nei, kaip sa­ko ma­ma, prie­žiū­ros rei­kia daug, nes mer­gy­tė pa­ti be­veik ne­vaikš­to, be­veik ne­kal­ba, pa­ti ne­ga­li pa­val­gy­ti ar at­si­ger­ti, tris kar­tus per die­ną į no­sį rei­kia su­purkš­ti spe­cia­lius vais­tus, to­dėl ma­ma vi­suo­met tu­ri bū­ti gre­ta.
„Kad kaž­kas su vai­ke­liu ne­ge­rai, pa­ste­bė­jo­me, kai jai bu­vo trys mė­ne­siai. Pra­džio­je duk­ry­tei diag­no­zuo­ta tok­sop­laz­mo­zė, vė­liau rai­dos su­tri­ki­mas, po to – dar ir cuk­ri­nis dia­be­tas pri­si­dė­jo. Kai pri­si­me­nu pir­mą­sias die­nas su­ži­no­jus, kad mer­gy­tė ser­ga, bu­vo la­bai sun­ku, ne­ti­kė­ta – juk vi­si mū­sų vai­kai svei­ki“, – pa­sa­ko­ja Jū­ra­tė.
 
Šei­ma gy­ve­na Šir­vin­to­se nuo­sa­va­me na­me. Jū­ra­tė sa­ko, kad gi­mus pa­gran­du­kei ir su­ži­no­jus, jog jai rei­ka­lin­ga nuo­la­ti­nė prie­žiū­ra, šei­mo­je dir­ba tik tė­tis. „Ne­ga­liu, nes ne­tu­riu kur pa­lik­ti duk­re­lės, ku­riai rei­ka­lin­ga ypa­tin­ga prie­žiū­ra, ir tik­rai ne vi­sa­da su ja la­bai leng­va. Tris die­nas per sa­vai­tę va­žiuo­ja­me į Uk­mer­gę, spe­cia­li­ą­ją „Ry­to“ mo­kyk­lą, kur Ug­nė mo­ko­si iki pie­tų, po to vėl grįž­ta­me na­mo“, – pa­sa­ko­ja Jū­ra­tė. 

 
Ankš­tas vo­nios kam­ba­rys
Pa­si­tei­ra­vus, iš kur su­ži­no­jo apie ga­li­my­bes pa­si­nau­do­ti pa­ra­ma pri­tai­kant gy­ve­na­mą būs­tą ne­įga­liam vai­kui, Jū­ra­tė sa­ko, jog vis­kas pra­si­dė­jo nuo to, kad au­gant mer­gai­tei vo­nios kam­ba­rys ta­po per ankš­tas. „Ži­no­te, kaip su tais vai­kais: at­ro­do ma­žiu­kas, o ne­spė­ji pa­ste­bė­ti – jau ir ta­ve vi­sa gal­va ūgiu len­kia. Ug­nė au­go ir ta­po sun­ku įva­žiuo­ti su ne­įga­lio­jo ve­ži­mė­liu į vo­nios kam­ba­rį. Du­šas – per ma­žas, spe­cia­li prau­si­mo­si kė­du­tė – taip pat. Tai­gi su vy­ru jau anks­čiau pra­dė­jo­me gal­vo­ti, ką da­ry­ti. Bu­vo aki­vaiz­du, kad rei­kia di­din­ti vo­nios kam­ba­rį. Taip po tru­pu­tį pa­tys, sa­vo jė­go­mis, pra­dė­jo­me dar­bus.
 
Apie pa­ra­mą, tiks­liau, to­kias ga­li­my­bes pa­si­nau­do­ti pa­ra­mos prie­mo­nė­mis, ne­ži­no­jo­me, kol ne­su­lau­kė­me skam­bu­čio iš sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus, ku­rio spe­cia­lis­tai  ir pa­pa­sa­ko­jo apie esan­čias ga­li­my­bes. Tas skam­bu­tis bu­vo pa­čiu lai­ku.
Prak­tiš­kai vi­sus dar­bus bu­vo­me jau pa­si­da­rę, li­ko įsi­gy­ti tik spe­cia­lią įran­gą ir pa­baig­ti vo­nios kam­ba­rio ap­dai­lą.
Pa­ra­ma mums bu­vo itin ver­tin­ga ir svar­biau­sia – pa­čiu lai­ku. Iš pa­ra­mai skir­tų lė­šų at­li­ko­me vi­są vo­nios kam­ba­rio ap­dai­lą: nu­si­pir­ko­me grin­dų ir sie­nų ply­te­les, du­šo įran­gą, spe­cia­lias du­šo užuo­lai­dė­les, spe­cia­lų rank­tū­rį prie uni­ta­zo, spe­cia­lią kė­du­tę vai­kui mau­dy­ti, pri­tai­ky­tą kriauk­lę su mai­šy­tu­vu“, – var­di­ja Jū­ra­tė.
 
Ver­tin­ga pa­gal­ba šei­mai
Ne­įga­lios mer­gai­tės ma­ma pa­sa­ko­ja, kad su­lau­kę pa­ra­mos pa­siū­ly­mo su vy­ru po­ra die­nų svars­tė, ar pre­ten­duo­ti, bai­mi­no­si, kad do­ku­men­tų tvar­ky­mas ga­li il­gai už­truk­ti, o vo­nios juk rei­kia jau da­bar.
„Net nu­ste­bo­me, kaip vis­kas sklan­džiai ir grei­tai bu­vo pa­da­ry­ta. Pa­reng­ti vi­si do­ku­men­tai, su­da­ry­tos są­ma­tos, kiek kiek­vie­nas da­ly­kas tu­rė­tų kai­nuo­ti, tų su­mų ne­bu­vo ga­li­ma vir­šy­ti. Ar til­pom? Taip, ir esa­me la­bai pa­ten­kin­ti, kad pa­si­nau­do­jo­me šia pa­ra­ma.
Ži­no­te, tė­vai vai­kams no­ri vis­ko, ko ge­riau­sio, bet ne vi­sa­da ga­li sau tai leis­ti, to­dėl to­kia pa­ra­ma iš­ties ver­tin­ga. Tie­sa, vi­sus dar­bus da­rė­me pa­tys. Ne­no­rė­jo­me sam­dy­ti dar­bų ran­go­vų, tai – tik pa­pil­do­mas gal­vos skaus­mas. Tė­tis vi­sus dar­bus ne tik pa­da­rė pats, bet dar ir anks­čiau nu­ma­ty­to ter­mi­no“, – sa­ko J.Ko­je­lie­nė.

 
Interviu

Su Ne­įga­lių­jų rei­ka­lų de­par­ta­men­to prie So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos di­rek­to­re As­ta Kan­dra­ta­vi­čie­ne kal­ba­mės apie šie­met įsi­ga­lio­ju­sius būs­to ne­įga­liems vai­kams pri­tai­ky­mo po­ky­čius.
 
- Įsi­ga­lio­jo nau­jos prie­mo­nės dėl būs­to pri­tai­ky­mo ne­įga­liems vai­kams. Ko­kios jos, ko­kią pa­grin­di­nę nau­dą ma­to­te? 
- Nau­jos prie­mo­nės įsi­ga­lio­jo šie­met. Pa­grin­di­nis skir­tu­mas nuo per­nai me­tų prie­mo­nės, ku­ri yra la­bai pa­na­ši į ben­drai vyk­do­mą būs­to pri­tai­ky­mo prie­mo­nę, tik la­biau orien­tuo­ta į slau­go­mus sun­kios ne­ga­lios vai­kus, yra tas, kad šie­met orien­tuo­ja­ma­si į vai­kų sau­gu­mą – tiek fi­zi­nį, tiek ir emo­ci­nį.
Dėl po­ky­čių nau­dos spręs­ti dar anks­ti, bet ren­giant prie­mo­nę į ap­ra­šą bu­vo no­ri­ma įtrauk­ti tą rei­ka­lin­gą įran­gą ir prie­mo­nes, ku­rių šei­mos ne­gau­na jo­kiais ki­tais bū­dais, tai yra šių  prie­mo­nių joms ne­su­tei­kia nei svei­ka­tos ap­sau­gos sis­te­ma, nei švie­ti­mas. Pa­vyz­džiui, sau­gu­mo prie­mo­nės: sig­na­li­za­to­riai, už­rak­tai, bal­ko­nų gro­ta­vi­mas ir pa­na­šiai, sen­so­ri­nės prie­mo­nės: pa­sun­kin­tos ant­klo­dės, ba­tu­tai, ka­muo­liai, vi­zu­a­li­nės sti­mu­lia­ci­jos įren­gi­mai.
 
- Ar šio­mis prie­mo­nė­mis pri­tai­kant būs­tą ne­įga­liems vai­kams ga­li pa­si­nau­do­ti vi­si ar vis dėl­to yra tam tik­ri ap­ri­bo­ji­mai? Kur tu­rė­tų kreip­tis šei­mos, no­rin­čios pri­tai­ky­ti būs­tą ne­įga­liam vai­kui?
- Teik­ti pra­šy­mus ap­ra­še nu­ma­ty­toms prie­mo­nėms, pa­slau­goms, jei būs­to ir ap­lin­kos pri­tai­ky­mą trak­tuo­si­me kaip tam tik­rą pa­slau­gą, ga­li vi­si tė­vai ar glo­bė­jai, au­gi­nan­tys vai­kus, ku­riems nu­sta­ty­tas sun­kus ne­įga­lu­mo ly­gis. Kreip­tis reik­tų į sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ją pa­gal gy­ve­na­mą­ją vie­tą. Sa­vi­val­dy­bės jau in­for­muo­tos ir tik­rai ge­ra­no­riš­kai da­li­ja­si šia in­for­ma­ci­ja su se­niū­ni­jo­mis ir so­cia­li­niais dar­buo­to­jais.

 
- Kiek ži­nau, vie­nas la­bai svar­bių po­ky­čių tas, kad pa­di­dė­jo vie­nam as­me­niui būs­to pri­tai­ky­mui ski­ria­ma su­ma. Ko­kia ji da­bar ir ar vi­si ją gau­na vie­no­dą?
- Šie­met vie­nam vai­kui nu­ma­ty­ta pa­nau­do­ti ne di­des­nė kaip 140 ba­zi­nių so­cia­li­nių iš­mo­kų (BSI), tai yra – 5320 eu­rų su­ma. Ši su­ma yra mak­si­ma­li leis­ti­na, ta­čiau ne­bū­ti­nai to­kia bus nau­do­ja­ma.  Iš­lei­džia­ma su­ma pri­klau­so nuo to, ko­kių dar­bų rei­kės, ko­kių prie­mo­nių ar įren­gi­mų rei­kės įsi­gy­ti. Jei­gu vai­kui rei­ka­lin­gas kel­tu­vas, dar pa­pil­do­mai ga­li bū­ti ski­ria­ma to­kio pat dy­džio su­ma. Prie­mo­nė pil­nai fi­nan­suo­ja­ma iš vals­ty­bės biu­dže­to, sa­vi­val­dy­bių pri­si­dė­ji­mas ne­bū­ti­nas.

- Gal jums yra ži­no­ma, kiek nuo pra­ėju­sių me­tų šei­mų pa­si­nau­do­jo šio­mis nau­jo­mis prie­mo­nė­mis dėl būs­to pri­tai­ky­mo? Tai pat gal yra ži­no­ma, kiek šei­mų bū­tų rei­ka­lin­ga to­kia pa­gal­ba?
Per­nai šios prie­mo­nės lė­šo­mis fi­nan­suo­tas būs­to pri­tai­ky­mas 88 vai­kams. Su­rin­kus duo­me­nis iš sa­vi­val­dy­bių, bir­že­lio 1 die­ną, Lie­tu­vo­je bu­vo 2456 vai­kai, tu­rin­tys  nu­sta­ty­tą sun­kų ne­įga­lu­mo ly­gį, iš jų 908 vai­kams nu­sta­ty­tas dar ir spe­cia­lu­sis nuo­la­ti­nės slau­gos po­rei­kis.  

 
Svarbu žinoti
Tei­kiant pa­raiš­kas dėl būs­to pri­tai­ky­mo ne­įga­liam vai­kui įsi­ga­lio­ju­sios nau­jo­vės:
• Iki 5 m. su­trum­pin­tas ter­mi­nas, po ku­rio lai­ko būs­tas ir gy­ve­na­mo­ji ap­lin­ka vėl ga­li bū­ti pri­tai­ko­ma pa­kar­to­ti­nai;
• Būs­tas ir gy­ve­na­mo­ji ap­lin­ka ga­li bū­ti pri­tai­ko­ma vi­siems vai­kams, ku­riems yra nu­sta­ty­tas sun­kus ne­įga­lu­mo ly­gis. Vai­kai, ku­riems yra nu­sta­ty­tas sun­kus ne­įga­lu­mo ly­gis ir spe­cia­lu­sis nuo­la­ti­nės slau­gos po­rei­kis yra įtrau­kia­mi į pri­ori­te­tą, t.y. būs­tas ir gy­ve­na­mo­ji ap­lin­ka yra pir­miau­sia pri­tai­ko­ma to­kiems vai­kams.
• At­si­ran­da ga­li­my­bė įsi­gy­ti sen­so­ri­nės pa­gal­bos prie­mo­nes, t.y. įren­gi­nius ir prie­mo­nes, ku­rių pa­gal­ba yra ten­ki­na­mi sun­kią ne­ga­lią tu­rin­čių vai­kų  sen­so­ri­niai, fi­zi­niai ar emo­ci­niai po­rei­kiai,  pvz., pa­sun­kin­tos ant­klo­dės, pa­sun­kin­tos lie­me­nės, ba­tu­tai, su­py­nės, spau­di­mo vo­lai, įvai­ri gar­so slo­pi­ni­mo įran­ga, vi­zu­a­li­nių sti­mu­lia­ci­jų įran­ga. Šios prie­mo­nės ypač svar­bios in­te­lek­to ir psi­chi­kos su­tri­ki­mų tu­rin­tiems vai­kams. Šių prie­mo­nių įsi­gi­ji­mui ski­ria­ma ne dau­giau kaip 50 BSI su­ma - iki 1900 eu­rų.
• At­si­ran­da sau­gos prie­mo­nių įren­gi­mas – sie­nų dan­gų minkš­ti­ni­mas ar jos kei­ti­- mas pa­gal vai­ko sen­so­ri­nius po­rei­kius, ap­sau­gi­nių plė­ve­lių kli­ja­vi­mas, bal­ko­nų gro­tų įren­gi­mas, įvai­rių už­rak­tų, sig­na­li­za­to­rių įren­gi­mas.
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris