Anoniminis gydymas - tik už pinigus

Aigustė Tavoraitė
2018-06-07
Nors valstybė garantuoja nemokamą gydymą nuo alkoholio ar narkotikų priklausomiems žmonėms, norintieji tą daryti anonimiškai, toliau turės atverti piniginę. Tokią Sveikatos apsaugos ministerijos išvadą vakar, trečiadienį, palaimino Vyriausybė. Ne vienam žmogui sprendimas savanoriškai gydytis nuo priklausomybės yra atsisukęs kitu galu.
Anoniminis gydymas - tik už pinigus
Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad siūlymas apmokėti anonimišką PSDF lėšomis apmokamą gydymą sergantiems priklausomybėmis nuo alkoholio, narkomanijos ar toksikomanijos yra diskriminacinis kitomis sergančiųjų atžvilgiu.

Įžvelgė diskriminaciją
Atmesdama Seimo nario konservatoriaus Antano Matulo teiktas įstatymo pataisas, kurios įteisintų visišką anonimišką PSDF lėšomis apmokamą gydymą, sergantiems priklausomybėmis nuo alkoholio, narkomanijos ar toksikomanijos, ministerija teigia, kad toks siūlymas yra diskriminacinis kitomis ligomis (neuroziniais, stresiniais somatoforminiais sutrikimais, ŽIV/AIDS) sergančiųjų atžvilgiu.
 
Taip pat tam įgyvendinti reikėtų ir nemažai papildomų PSDF lėšų. Pavyzdžiui, vidutinė gydymo kaina stacionare sergant psichikos ir elgesio sutrikimais dėl alkoholio vartojimo – 670 eurų, sergant narkomanija ar toksikomanija – 1035 eurų. Be to, tai nebūtų teisinga visų apdraustųjų ir PSD įmoką mokančių žmonių atžvilgiu, mat nebūtų galima identifikuoti, ar anonimiškai gydomas žmogus yra apdraustas.

 

L.S. skaičius
623 
– maždaug tiek atvejų 100 tūkst. gyventojų, Higienos instituto duomenimis, pernai buvo registruota alkoholinė priklausomybė.

 
Palieka dėmę istorijoje
A.Matulas siūlymą argumentuoja siekiu padėti priklausomiems asmenims integruotis į visuomenę, darbo rinką, mažinti jų socialinę atskirtį. Dabar gaunantis apmokamą paslaugą žmogus turi pateikti tapatybės kortelę, nors gydantis gali būti įslaptintas ir gauti specialų kodą. Pagal įstatymą tretiesiems asmenims jokie asmens sveikatos duomenys negali būti suteikiami, juos tvarkyti gali tik gydymo įstaiga, atsakingi ligonių kasų pareigūnai bei tam tikrais atvejais teisėsauga.
 
Tačiau ne vienam savanoriškai nusprendusiam gydytis nuo priklausomybės tai yra atsisukę kitu galu. Pavyzdžiui, po gydymo vėliau nusprendę laikytis teises tokie žmonės lieka nemaloniai nustebinti, kai teikiant sveikatos būklės pažymą šie dalykai iškyla į viešumą.
 

„Taip išeina, kad žmonės yra baudžiami už tai, kad kreipėsi pagalbos. Pagal dabartinius ministerijos įsakymus, teisę vairuoti galima gauti esant bent trejų metų remisijai. Nors ir paliekama spręsti individualiai, dažniausiai tenka laukti šiuos metus, nes gydytojai bijo prisiimti atsakomybę ir leisti žmogui vairuoti anksčiau. Jei žmogus gavo paslaugas ir pusę metų yra stabilus, turėtų gauti teisę vairuoti automobilį, ypač jei jį vairavo dar iki gydymo. Juk kai jis dešimt metų gėrė ir vairavo automobilį, kėlė žymiai didesnę riziką“, – komentavo Respublikinio Priklausomybių centro direktorius Emilis Subata.

 
Iškreipta sistema
Anot pašnekovo, nors kainos gydantis anonimiškai yra gana simboliškos, žmones reikėtų skatinti kreiptis pagalbos nurodant savo vardą ir pavardę. Tačiau tam būtina išgyvendinti gajų stereotipą neva tokiu būdu jie paklius į „įskaitą“.

„Reikia mažinti šių problemų stigmą, pripažinti, kad priklausomybė yra liga, kaip ir, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, ir priimti teisės aktus, kurie palengvintų tokių žmonių integraciją į visuomenę. O dabartinė sistema yra iškreipta. Pavyzdžiui, šiuo metu poliklinikos nepagrįstai siunčia vairuotojo pažymėjimą norinčius gauti asmenis į mūsų filialus. Išduodame pažymą, kad šioje sveikatos priežiūros įskaitoje asmuo paslaugų negavo. Tačiau nežinome, ar jie gydėsi privačiai, gulėjo ligoninėje dėl psichozės ar apsinuodiję“, – sakė E.Subata.
 
Sistemos spragos verčia žmones griebtis ir nebūtinai licencijuotų gydymosi būdų. Be to, problemų kyla tada, kai atsiradus komplikacijų, ištikus insultui ar infarktui ir prireikus kviesti greitąją pagalbą, vežti ligonį į kitą ligoninę, nežinoma asmens tapatybė.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, teisę į gydymo paslaugas neatskleidžiant tapatybės, turi ne jaunesni kaip 16 metų pacientai.

 

Komentaras
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė: 

- Norint sistemiškai analizuoti ir spręsti gydymo dėl priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemas svarbūs du esminiai aspektai – būtina mažinti priklausomų asmenų stigmatizaciją ir užtikrinti gydymo paslaugų prieinamumą ir tęstinumą.
Pirma, būtina panaikinti teisinius, medicinos diagnoze grindžiamus barjerus dirbti, vairuoti, gauti sveikatos ir socialines paslaugas bei užtikrinti, kad asmuo nebus diskriminuojamas dėl to, jog gauna gydymo paslaugas dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir (ar) priklausomybės. Tebegaliojantys, nors ir formaliai, beprasmiai narkologinės įskaitos fragmentai nemotyvuoja priklausomų asmenų spręsti šių medžiagų vartojimo keliamų problemų. Be to, nedarbingumas dėl priklausomybės ligų galimas tik iki 14 kalendorinių dienų per metus, o moksliniai tyrimai nurodo, kad priklausomybių, kaip ir kitų lėtinių ligų, gydymas yra gana ilgas procesas (dažniausiai – iki trijų mėnesių) ir apima kelis gydymo epizodus.
 
Svarbu, kad priklausomiems asmenims būtų suteikta galimybė gauti reikalingą gydymo paslaugų spektrą: pradedant abstinencijos gydymu ir tęsiant gydymą ir (ar) pagalbą medicininėje psichosocialinėje reabilitacijoje, Minesotos programoje ar nukreipiant į socialinės psichologinės reabilitacijos įstaigas ar skiriant medikamentinį gydymą. Savo ruožtu iki šiol nėra kompensuojamų medikamentų iš PSDF priklausomybės ligoms gydyti (pavyzdžiui, priklausomybei dėl alkoholio ir pan.). Reikia plėsti esamų specializuotų iš PSDF apmokamų paslaugų spektrą, nes priklausomybės paslaugų integravimas į kito profilio asmens sveikatos priežiūros įstaigas keltų grėsmę šiai tikslinei grupei būti diskriminuojamai ir stigmatizuojamai sveikatos priežiūros sistemoje konkuruojant dėl paslaugų, kaip šiuo metu yra pirminiame lygmenyje (psichikos sveikatos centruose).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris