Alkoholizmą žaboja ir „bobučių“ metodais

Deimantė Gruodė
2017-04-07
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, pristatydamas priklausomybės ligų centrų pertvarką, yra užsiminęs, jog bus apmokamos tik mokslu pagrįstos gydymo metodikos, nors dar iki šiol kai kuriuose centruose taikomas kodavimas, „torpedos“ ar kitos abejotinos priemonės.
Tiesa, nuo priklausomybių kenčiančių asmenų susidomėjimas prieštaringai vertinamu kodavimu nemąžta.
Alkoholizmą žaboja ir „bobučių“ metodais
Kodavimą nuo alkoholizmo kai kurie medikai vadina tiesiog šarlataniškumu.

Nepakankamai reglamentuotas

„Pas mus šis metodas tikrai netaikomas. Kai kurie centrai taiko, kiti - ne“, - teigia Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas Emilis Subata. Tačiau pripažįsta, kad tokiais metodais dažnai domisi priklausomybę nuo alkoholio turintys asmenys.
„Bent mūsų nuomone, šis metodas nepakankamai reglamentuotas. Pagal įstatymus turėtų būti taikomi sveikatos apsaugos ministerijos aprobuoti individualūs gydymo metodai. Yra poįstatyminis aktas „dėl priklausomybių gydymo ir reabilitacijos standartų“ ir jame nėra tokių gydymo metodų kaip „torpedų“ ar kodavimo.
 
Be to, jeigu pavartysite publikuotas priklausomybės nuo alkoholio gydymo metodikas, vargiai rasite įtikinamų įrodymų, kad tai yra moksliškai pagrįsta“, - sako E.Subata.
„Įkainis šiai paslaugai jau seniai yra patvirtintas ministro įsakymu, bet mes savo centre netaikėme šios priemonės. Teisės aktai leidžia tai daryti ir imti užmokestį, bet vėlgi trūksta mokslu pagrįstų įrodymų“, - kolegai antrina ir Klaipėdos priklausomybės ligų centro direktorius Liudas Andrikis.

 
Siūlo palikti nišą
Psichoanalitikas med. dr. Tomas Kajokas yra vienas iš nedaugelio, kuris kodavimo metodo neskuba pasmerkti.
„Kai prieš trisdešimt metų pradėjau dirbti su priklausomais pacientais, jiems sakydavau: neikite koduotis, nes tai yra nesąmonė, kvailystės. Dabar, pradirbęs su geriančiais žmonėmis keletą dešimtmečių, galiu pasakyti, kad daliai žmonių tai padeda.
 
Jeigu oficialioji medicina ir psichologai galėtų pasiūlyti metodą, kuris būtų žymiai efektyvesnis už kodavimą, sakyčiau, gydykime kitokiu būdu. Bet tiesa yra tokia, kad niekas negali pasiūlyti pakankamai efektyvaus metodo nuo priklausomybių. Visur tas efektyvumas svyruoja maždaug penkiolika, dvidešimt, geriausiu atveju – trisdešimt procentų. Jeigu tie, kurie niekur nepritampa, randa pagalbą koduodamiesi pas bobutes, lai eina. Nors aš pats to nedarau, manau, kad maža niša šiam metodui turi likti“, - sako T.Kajokas.
 
Anot jo, iš esmės kodavimas neatitinka moksliškumo kriterijų, bet jis remiasi racionaliu žmogaus tikėjimu, kad egzistuoja aukštesnė jėga, kuri už jį gali išspręsti gyvenimą apkartinusią problemą. Juk ne veltui tiek žmonių skaito horoskopus, kiek jų tiki biorezonansine terapija, kiek ieško visokių sprendimų alternatyviojoje medicinoje.
„Manyčiau, kad profesionaliems medikams, vaistais gydančioms klinikoms, kodavimu nereikėtų užsiimti. Spėju, kad, nepaisant mūsų bandymo uždrausti kodavimą, visada egzistuos bobutės, kurios koduos kaimuose, užkalbės iš nuotraukų. Dalis žmonių iš tikrųjų jaučia, kad gali pasveikti, jeigu mano, kad juos užkodavo stebuklingas žmogus“, - sako T.Kajokas.

 
Komentaras
Psichologas psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis:

- Tie, kurie užsiima kodavimu, sako, kad tai veikiantis dalykas. Matyt, kai kuriems žmonėms yra paveiku. Galbūt čia labiau priklauso nuo koduojamojo tikėjimo, kad ši priemonė yra efektyvi. Tie, kurie tiki, kad jiems padės, veikiausiai ir padės. O kaip bus su netikinčiais? Tikėtina, kad jiems norimo efekto nebus ir poveikis ganėtinai greitai pasibaigs. Yra įvairios kodavimo metodikos, bet aš manau, kad tai daugiau priklauso nuo žmogaus, kuris koduojasi, apsisprendimo. Galima įžvelgti pozityvų efektą: jeigu žmogus ieško pagalbos, ateina ir prašo, kad jį užkoduotų, tai tikėtina, kad jis jau ryžosi spręsti savo problemas. O ryžtas šiuo atveju yra svarbiausias veiksnys.

 
 

Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija
Procedūra nėra įteisinta ministerijos aprašais, metodikomis, kaip sveikatos priežiūros paslauga.
Siekiant užtikrinti kokybiškas asmens sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gruodžio 22 d. įsakymu patvirtintas Ambulatorinių priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimo reikalavimų aprašas. Jis reglamentuoja ambulatorinio specializuoto priklausomybės ligų gydymo organizavimą ir teikimą suaugusiesiems ir vaikams ASPĮ, turinčiose asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją, suteikiančią teisę teikti priklausomybės ligų psichiatrijos (II) paslaugas, reikalavimus specialistams.

Gydant priklausomybę nuo alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų svarbiausias sėkmės veiksnys yra paties paciento apsisprendimas nebevartoti šių medžiagų. Šis metodas, kaip informavo Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, nėra reglamentuotas teisės aktais, reglamentuojančiais psichoterapijos ir psichiatrijos profilio asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą priklausomybės ligomis sergančiųjų pacientų gydymui. Taip pat neturime duomenų, kad šis metodas būtų įtrauktas į Universitetų, mokslo tiriamųjų įstaigų, gydytojų profesinių draugijų parengtas gydymo metodikas.

Rengiant priklausomybės ligų gydymo metodikas orientuojamasi į pastangas įtraukti patį pacientą į gydymo procesą, dalytis informacija apie gydymo eigos etapus, vaistų veikimą, taikomų metodų pranašumus ir galimus rezultatus.

 
Tarp kitko
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija laiške Sveikatos apsaugos ministerijai yra išdėsčiusi poziciją dėl „Gydymo metodo „Terapija ilgai veikiančiais veikimo vaistais Torpedo taikymo“.
Kaip ten rašoma, veiksmingą gydymą galima užtikrinti pakankamai finansuojant mokslo įrodymais grindžiamas pagalbos priemones, sujungtas į nuoseklią ir tvarią paslaugų sistemą.
 
„Antialkoholio terapija ilgai veikiančiais vaistais Torpedo įtraukta į LR SAM įsakymą „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“, kaip gydymas vaistais.
Gydymo metodas „Terapija ilgai veikiančiais vaistais Torpedo“ nėra aprobuotas Lietuvoje, vaistinis preparatas tokiu pavadinimu nėra registruotas nei Lietuvos Respublikoje, nei Europos Sąjungoje, stokojama standartizuoto procedūros ir preparato sudėties aprašo. Kaip toliau rašoma, Lietuvos Respublikoje gydymui naudoti neregistruotus medikamentus yra draudžiama, tai neatitinka mokslo ir etikos reikalavimų.
 
Esant tokiai padėčiai gydytojas skirdamas tokį gydymą negali tinkamai informuoti paciento, kyla žalos atlyginimo ir kitų teisinių pasekmių grėsmė sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems specialistams ir įstaigoms.
Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos ir darbo grupės vardu rekomenduojama laikytis Lietuvos Respublikoje galiojančių įstatymų ir Nacionalinėje sveikatos priežiūros sistemoje nenaudoti procedūrų ir vaistų, kurių veiksmingumas nėra patvirtintas klinikiniais tyrimais, neatliktos būtinos registracijos ir akreditacijos procedūros.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris