Alkoholio batalijos grįžo į Seimą

Ana Daukševič
2015-03-26
Ateina pavasaris, atėjo ir laikas vėl grįžti prie alkoholio pardavimų griežtinimo. Matyt, neatsitiktinai, juk tuoj visi trauks į gamtą. O čia, žiūrėk, ir gėrimai su laipsniais atsiras ne vieno rankose. Tiesa, jei Seimas visgi pasiryš patvirtinti šiuo metu registruotas įstatymo pataisas, pilstomo sidro nebebus. Alkoholinių gėrimų nebegalėsime ir gauti dovanų, mat politikų nuomone, tai irgi skatina girtuoklystę.

Alkoholio batalijos grįžo į Seimą
Seimo sveikatos reikalų komitete svarstytos net trys alkoholio kontrolės įstatymo pataisos.

Reikės banderolių
Vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komitetas ėmė svarstyti net tris alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Pirmiausia užsibrėžta reikalauti, kad ne tik stiprieji gėrimai, bet ir alus (stipresnis nei 7,5 alkoholio tūrio) bei sidras būtų ženklinami banderolėmis. Tiesa, daugeliui toks sumanymas pasirodė perdėtas. Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas pastebėjo, jog „kontrabandos problemos su silpnais alkoholiais nėra. Nei iš trečiųjų šalių, nei iš kitų Europos Sąjungos valstybių. Daugiausia gabenami ir nelegaliai gaminami stiprūs alkoholiniai gėrimai“. Taigi suprask – kam tada tos banderolės? Nesuprantamas sumanymas pasirodė ir Ūkio ministerijos Vidaus prekybos politikos skyriaus vyriausiajai specialistei Aurelijai Nemickaitei: „Nėra aišku, kodėl siūloma taikyti reikalavimą turėti banderoles ir alui. Banderolės nėra alkoholio kainos reguliavimo dalykas, nes ją reguliuoja akcizas. Apskaitos kontrolė taip pat šiuo metu užtikrinama kitomis priemonėmis.“ Taigi motyvai papildomai ženklinti iš tikrųjų lieka kiek neaiškūs. Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas tikina, jog toks reikalavimas tėra tik nereikalingas apsunkinimas. „Reikalavimas banderolių alui ir sidrui - perteklinis. Tai suteiks papildomą „biznį“ nebent banderolių gamintojams. Nėra niekur kitur sidras žymimas banderolėmis, jokioje kitoje šalyje“, - tikina S.Galadauskas.
 

Gerai ir be sidro
Įdomu tai, kad įstatymų kūrėjams jau ne pirmą kartą užkliūva sidras. Esą jo, kaip tarp jaunimo vieno populiariausio gėrimo, pardavimus reikia mažinti. Pirminė idėja, kaip tai padaryti – uždrausti pilstomo sidro pardavimą masiniuose renginiuose, specializuotose parduotuvėse. Tačiau čia ir vėl tampa truputį neaišku. Sutinkame, kad lietuviai taurelę kilnoja per dažnai, tačiau kodėl tik sidro, kodėl ne alaus?
„Kalbant apie siūlymą uždrausti parduoti pilstomus gėrimus, manome, kad uždraudus jo pardavimą firminėse parduotuvėse ir masiniuose renginiuose, tai neturėtų jokios įtakos suvartojimui. Daugiausia alkoholio suvartojama perkant jį parduotuvėse, kavinėse. Žmonės negalėdami įsigyti pilstomo sidro, nusipirks kito alkoholio. Galų gale tą patį jau išpilstytą į butelius sidrą“, - tikina Aurelija Nemickaitė.
Tiesos tame yra. Kas norės išgerti, pasiims alaus. Finalas bet kokiu atveju bus tas pats. Be to, Lietuvos aludarių gildijos prezidentas S.Galadauskas teigia, kad sidras tampa nebepopuliarus nei tarp jaunimo, nei tarp vyresnių žmonių. Dėl paprastos priežasties - augančios kainos. „Sidras keliamas tarsi į pavojingą kategoriją. Manau, tai perdėta. Jis buvo populiarus iki 2008 metų, bet dabar jo vartojimas krenta po 10-20 proc. per metus. Tam įtakos turėjo ir akcizo padidinimas. Vienu metu akcizas jam išaugo net 56 procentais“ – skaičius vardina S.Galadauskas.
 
Gana skatinti girtuoklystę
Galiausiai Seimo nariai ėmėsi svarstyti, kaip uždrausti girtuokliavimo skatinimą. Esą reklamos, akcijos, butelių pavidalo dovanos - ne kas kita, kaip tautos girdymas. Šioje vietoje sunku būtų nesutikti. Neprieštarauja tam ir S.Galadauskas: „Sutinkame, kad ten, kur yra skatinimas – loterijos, kainų nuolaidų skelbimai, reikia juos riboti.“ Savo ruožtu Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian pasidalino, švelniai tariant, neprasta istorija apie alkoholio vartojimo skatinimą.
„Turėjome tokių pavyzdžių, kad ūkinių prekių parduotuvėje, jeigu nusiperki dėžę elektros lempučių, gauni dar dėžę alkoholinių gėrimų“, - sakė G.Belian. Čia tai vadyba! Tiesa, greitu metu tapsianti draudžiama. Kaip ir šampano, alaus ar bet kokio kito alkoholio dovanojimas konkursų, varžybų nugalėtojams, kas yra gana įprastas reiškinys.

Sveikatos reikalų komiteto nariai „įkando“ alkoholio gamintojams ir už aktyvią produkcijos reklamą bei prisiminė taip ilgai bandomą stumti fondo įkūrimą, iš kurio pinigai eitų antireklamai. „Jei pasižiūrėsime alkoholio reklamą per televiziją, ji yra intensyvi. Sakoma „už tai, kas tikra, už tai, kas lietuviška“, o pabaigoje degtinė. Norime, kad penki procentai nuo alkoholio akcizo eitų socialinei reklamai. Norime parodyti, kokią žalą alkoholis neša visuomenei. Galėtume galbūt sumažinti procentą, bet tai yra labai reikalingas dalykas“, - sakė komiteto narė Vilija Filipovičienė. Tiesa, vargu ar tokios įstatymo pataisos praeis, todėl komiteto nariai šį projektą paliko „rezerve“.
 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:
- Ne vienerius metus siekiame sukurti fondą, skirti dalį lėšų nuo akcizo alkoholio ir tabako socialinėms programoms finansuoti. Tačiau niekaip nepavyksta. Pritariu, kad pirmiausia reikia pabandyti priimti Seime įstatymą, kuriame nenurodome procentų. Svarbiausia įkurti fondą. Tai būtų pirmas žingsnis. Penki procentai būtų fantastika, bet labai susiaurinama sritis. Taip išeina, kad visi pinigai atiduodami žiniasklaidai. Paliekame galimybę toliau reklamuoti alkoholį, o vėliau dar duodame galimybę po vienos reklamos iš karto rodyti antireklamą. Nelogiška. Turime siekti visiškai uždrausti alkoholio reklamą. Jos ir labai nekorektiškos yra daug. Iš tikrųjų gėda, nežinau, bet turime įsikišti į šiuos dalykus. Chamiška žiūrėti, kai kalbama apie mūsų istoriją, o vėliau išlenda „šnapsas“. 
Kalbant apie įstatymo pataisas dėl įvairių loterijų, akcijų, jeigu jas uždrausime turėsime dar vieną priemonę, kaip riboti alkoholio pardavimų skatinimą. Jeigu padarysime išimtį sportininkams, įvairių konkursų dalyviams, tas pats procesas vyks ir rajonuose. Sportininkas nugalės rajono varžybose ir gaus už tai alkoholio. Tai nėra normalu. 


Atsisveikino 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu kadenciją baigiantis Narkotikų, tabako ir Alkoholio departamento direktorius Zenius Martinkus padėkojo komiteto nariams už bendradarbiavimą.
„Mano kadencija baigiasi balandžio pirmą dieną, todėl noriu padėkoti komiteto nariams už dėmesį, kurį skyrėte departamentui. Iš tikrųjų per ketverius metus buvome girdimi, būdavo atsižvelgiama į mūsų nuomonę. Džiaugiuosi, kad klausimai susiję su alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimu neprasprūsdavo pro komiteto narių akis. Jiems visuomet skiriama daug dėmesio. Per ketverius metus departamentas pasikeitė. Turime naujų funkcijų, struktūrų“, - kalbėjo Z.Martinkus. Tiesa, čia pat kadenciją baigiantis direktorius išreiškė viltį, jog ateityje tikisi ne greitų sprendimu, bet pamatuotų ir gerai pasvertų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris