Algis Šešelgis: „Būrimai ir užkalbėjimai – ne mūsų objektas“

Deimantė Gruodė
2018-05-25
„Vidury nakties pakeltas galiu duoti interviu šiais klausimais“, - pajuokavo sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis (64 m.) kalbėdamas apie papildomosios ir alternatyviosios medicinos įstatymo projektą, kuris jau parengtas ir pateiktas derinti atitinkamoms institucijoms.
Algis Šešelgis: „Būrimai ir užkalbėjimai – ne mūsų objektas“
„Užkalbėjimai ir visokie būrimai iš debesų ar lietaus ženklų – sveikatinimo principų neatitinkančios veiklos. Kol kas jų neliečiame ir naujame projekte net nebandome reglamentuoti“, - teigia sveikatos apsaugos viceministras Algis Šešelgis.

- Vieni įtikėję į netradicinę mediciną, kiti žvelgia skeptiškai. Prie kurių būtų galima priskirti jus?
- Jei kalbėdami apie netradicinę mediciną turime omenyje tai, kas taikoma Indijoje, Kinijoje ar Tibete, puikiai žinome, kad ajurveda yra oficiali indų medicina. Tad ji yra pagrįsta tūkstantmečių liaudies medicinos metodais, apibendrinta, susisteminta ir naudojama kaip oficiali gydymo sistema. Kiek žinau, daugelis mūsų gydytojų netgi vyksta į tas šalis, kur yra kultivuojami tie metodai, bando specializuotis ir, kiek man teko su jais bendrauti, kai kurie metodai iš tikrųjų yra efektyvūs. O jei kalbame apie būrėjus, jie - ne mūsų objektas.
 
- Bet būrėjai, kaip žinia, užsiima ir „gydymais“...
- Tada turėtume išsamiau pakalbėti apie mūsų pateiktą projektą. Jame išskiriame dvi sritis: tai sveikatos rekreacijos, kuri yra susijusi su žmogaus sveikata, bet konkrečios veiklos nenurodome. Ten yra nustatyti tam tikri kriterijai. Jei kalbame apie natūraliąją ir liaudies mediciną, projekte yra numatytos keturios grupės: biologinė, kontakto su kūnu, psichosocialinio poveikio ir Rytų medicinos sistemų. Visos veiklos, susijusios su mano paminėtomis grupėmis, turi tam tikrus atpažinimo kriterijus ir bus reglamentuojamos. Užkalbėjimai ir visokie būrimai iš debesų ar lietaus ženklų – sveikatinimo principų neatitinkančios veiklos. Kol kas jų neliečiame ir naujame projekte net nebandome reglamentuoti.
Noriu pasakyti, kad šis įstatymo projektas yra naujas Lietuvoje. Mes niekada jo neturėjome. Džiugu, kad judame į priekį ir stengsimės po suderinimo su institucijomis jį pataisyti, pakoreguoti, ko mes galbūt nesame pastebėję, ir teikti Vyriausybei. Labai tikimės, kad po Vyriausybės filtro ir pritarimo, bus priimtas sprendimas projektą teikti Seimui. Tuomet vėl užvirs įdomios diskusijos.

 
- Kodėl taip buvo delsiama su šiuo įstatymu?
- Tikrai nebuvo delsiama. Jūs įsivaizduojate, kokios didelės apimties tai yra darbas. Yra labai daug žmonių, nevyriausybinių organizacijų, asociacijų, kurios suinteresuotos veiklos reglamentavimu. Užtat sulaukiame daug įvairių pasiūlymų – net vienas kitam prieštaraujančių. Daug kas norėtų, jog pagal jų modelį būtų sukonstruotas įstatymas, kiti prieštarauja ir siūlo kitokias nuostatas. Tai buvo ne delsimas, o tiesiog ilgas derinimo procesas. O kadangi tai yra visiškai naujas įstatymas, nesinori priskaldyti malkų. Todėl greičiausiai suveikė principas: devyniskart pamatavai, dešimtą kartą kirpk. Per visą tą laikotarpį devyni matavimai jau yra įvykę ir dabar yra kerpama su viltimi, kad ateityje didelių prieštaravimų nekils, todėl bus galima atitinkamai tobulinti, plėsti, siaurinti projektą. Svarbu, kad jis išvystų dienos šviesą ir įstatymų leidėjai jam pritartų.
 
- Kas išduotų licencijas norintiems vertis šia veikla – Sveikatos apsaugos ministerija ar, kaip buvo kalbama anksčiau, Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios (papildomos ir alternatyvios) medicinos rūmai?
- Turime Akreditavimo tarnybą ir manau, kad dviračio neišradinėsime – jai bus pavesta tuos klausimus spręsti.
Rūmai yra visuomeninė organizacija. Tai - asociacija, vienijanti tam tikrą skaičių nevyriausybinių organizacijų. Nenuvertindami rūmų, gerbdami ir su jais konsultuodamiesi, kol kas į įstatyminį lygmenį jų netraukiame. Kaip bus ateityje, gyvenimas parodys.
Kaip minėjau, pačių veiklų neskaičiavome, nes jų yra labai daug. Paprasčiausiai į įstatymo projektą įtraukėme dvi sritis, kurių vieną – natūraliosios ir liaudies medicinos – suskirstėme į keturias mano minėtas grupes. Bet pačios veiklos sąrašų nedarome. Todėl, kad įstatymų lygmenyje sąrašas pagal teisėkūrą turėtų būti baigtinis. Todėl įstatymo projekte įtraukiame tik sveikatinimo veiklos principus. Gal net patys nežinome, kokių veiklų gali būti.
 
- Kaip suprantu, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo už šias paslaugas nebus mokama?
- Ne, čia viskas yra numatyta privačiomis lėšomis. Todėl, kad tai yra ta veikla, kuri jau dabar vykdoma ir kuri prieštaringai vertinama. Atsakomybės klausimas taip pat bus perkeltas šią veiklą vykdantiems asmenims. Išsamios statistikos, kiek skundų gauname, tikrai neturiu. Bet galiu pasakyti, kad pasitaiko įvairių atvejų, kad žmonės yra nepatenkinti suteiktomis paslaugomis. Tam reikalinga atitinkama specialistų kvalifikacija.
 
- Ar liaudies medicinos principais ir metodais naudojatės: jei suskaus gerklę, tabletę imsite ar žolelių arbatą gersite?

- Aš geriau suvalgysiu česnako skiltelę. (Juokiasi.) Pas gydytoją – tfu tfu tfu - lankiausi vieną kartą prieš keletą metų, kada buvau nutaręs pasitikrinti sveikatą ir mano ligos istorijoje yra būtent tik šio patikrinimo duomenys. Džiaugiuosi, kad aktyviai gyvendamas kol kas sugebu pas gydytojus nesilankyti.
Žmonės visada ieško alternatyvių gydymosi būdų. Bet esmė yra ta, kad jie per mažai žino apie galimybes arba gyvenimo būdo ir sveikatos ryšį. Mes tikrai norėtume, kad kiek įmanoma daugiau žmonių sužinotų, jog nuo gyvenimo būdo, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos mokslininkų tyrimais, penkiasdešimt procentų priklauso jų sveikata, nuo medikų - tik maždaug dešimt procentų.

 
Dosjė
Gimė 1953 m. rugpjūčio 23 d.
1971-1976 m. Vilniaus inžinerinis statybos institutas, inžinierius- ekonomistas.

Nuo 2018 m. sausio 10 d. Sveikatos apsaugos viceministras.
2013-2016 m. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras.
2011-2013 m. Vilniaus miesto savivaldybės administracija, Miesto ūkio ir transporto departamento direktoriaus pavaduotojas.
2009-2011 m. Vilniaus miesto savivaldybės administracija, Komunalinio ūkio departamento, Eismo organizavimo skyriaus vedėjas.
2009 m. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Finansų, apskaitos ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas.
2008-2009 m. Sveikatos apsaugos viceministras.
2007-2008 m. Valstybinė lošimų priežiūros komisijos narys (valstybės pareigūnas.)
2006-2007 m. Savigydos pramonės asociacijos direktorius, valdybos narys.
1990-2006 m. UAB „Lietkom“ odontologijos klinikos direktorius.
1976-1990 m. Materialinių išteklių ministerija, Vietinio ūkio aprūpinimo valdybos, skyriaus viršininkas, skyriaus instruktorius.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris