Akreditavimo tarnybai atsiveria nauji horizontai

Evelina Machova
2017-01-06
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba) prie Sveikatos apsaugos ministerijos praėjusių metų gale minėjo dvidešimties metų jubiliejų. Europos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, kad tarnybai, kuri sparčiai žengia į priekį, atsiveria nauji horizontai. Savo ruožtu įstaigos vadovė Nora Ribokienė sako, jog į Akreditavimo tarnybos specialistus pradedama žvelgti ne tik kaip į kontrolierius, bet ir kaip į pagalbininkus.
Akreditavimo tarnybai atsiveria nauji horizontai
Europos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis teigė, jog Akreditavimo tarnybai, kuriai jau dvejus metus vadovauja Nora Ribokienė, tarptautiniu mastu atsiveria platūs horizontai.

Pasikeitęs požiūris
Europos komisaras V.P.Andriukaitis sako, kad mintis įkurti Akreditavimo tarnybą kilo prieš kiek daugiau nei dvidešimt metų. „Kaip kartais juokauju, niekam nežinomam daktariukui iš Santariškių teko prisidėti prie Lietuvos sveikatos sistemos reorganizavimo. Tikslas - išsaugoti sukauptą teigiamą potencialą, jį transformuoti, bet nesugriauti.
 
Dabar, aplankęs beveik dvidešimt aštuonias Europos Sąjungos šalis, galiu drąsiai teigti, kad modelis, dažnai peikiamas dėl to, jog yra užsilikęs dar iš sovietinių laikų, yra universalus, o Lietuvos sveikatos apsaugos infrastruktūra - europinio lygio. Tiesa, prieš daugiau nei du dešimtmečius buvo be galo daug klausimų. Diskutavome, ką daryti su įstaigų akreditavimu, pacientų sauga. Taip gimė idėja įkurti Akreditavimo tarnybą. Viską smulkiai aprašėme sveikatos sistemos įstatyme, kuris gana sunkiai skynėsi kelią. Bet savo pozicijas apgynėme“, - pasakoja V.P.Andriukaitis. 

VASPVT vadovė Nora Ribokienė jubiliejaus šventėje teigė, kad prieš du dešimtmečius sukurta institucija turi „labai gerus genus“. Džiugina ir tai, jog keičiasi požiūris į tarnybą, kuri ilgą laiką daugeliui asocijavosi tik su kontrole, bet ne pagalba. „Pagrindinis tarnybos tikslas – pacientų sauga. Pasaulinė statistika skelbia, kad kas dešimtas apsilankymas gydymo įstaigoje yra lydimas nepageidaujamo įvykio arba klaidos. Ir tai - neišvengiama.
 
Pacientų sauga remiasi į keturis banginius: medicinos prietaisus, diagnostikos ir gydymo procedūras, medicinos darbuotojų tinkamą kvalifikaciją bei vaistus. Reiktų pabrėžti, kad Akreditavimo tarnyba rūpinasi pacientams skiriamais vaistais, o Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba - jų atėjimu į rinką bei paskirstymu. Taigi akivaizdu, kad mūsų funkcijos, kaip kartais pateikiama, nesidubliuoja“, - sako N.Ribokienė.

Svarbu išlaikyti tarptautiškumą
N.Ribokienės įsitikinimu, dvidešimt pirmame amžiuje pacientų sauga tampa vis svarbesnė. Į mediciną sparčiai skverbiasi inovacijos, atsiranda multidisciplininės komandos, itin sudėtingos intervencijos. „Jei neprižiūrėtume anksčiau minėtų keturių banginių, negebėtume tinkamai apsaugoti pacientų. Per dvidešimt metų tarnyba dabar turi ketvirtą vadovą. Tvirtus pamatus jai suteikė Marija Vėseliūnienė.

 
Pradėjusi vadovauti Akreditavimo tarnybai galiu pasakyti, jog esu patenkinta ankstesnių vadovu veikla, nors skyrėsi jų darbo stilius, samprata, tarnybos vieta visuomenėje. Bet tai – normalu: daugelis sprendimų priklauso ir nuo pačių vadovų, ir nuo laikmečio. Tačiau, kalbant apie svarbiausius procesus, nuo kurių priklauso pacientų sauga, visi vadovai išlaikė tęstinumą. Tai ir yra tarnybos stiprybė“, - sako N.Ribokienė.

Per du dešimtmečius VASPVT tapo daugelio tarptautinių organizacijų narė. Kaip pabrėžia specialistai, labai svarbu išlaikyti tarptautiškumą, ypač sveikatos technologijų vertinimo srityje. „Šiuo metu Europos Sąjungos mastu planuojama kurti bendrą sveikatos technologijų vertinimo platformą ir tikiuosi, kad Lietuva bus šios sistemos dalis ir partnerė. Manau, kad Akreditavimo tarnybai atsiveria naujos galimybės, dalintis ne tik patirtimi, bet ir idėjomis“, - sako V.P.Andriukaitis.

Per metus įvertintos technologijos

VASPVT Medicinos technologijų skyriaus vedėjos Neringos Puidokienės teigimu, sveikatos priežiūros technologijų vertinimas – tarpdisciplinis procesas, kuriuo sistemingai, skaidriai, objektyviai ir patikimai apibendrinama įrodymais pagrįsta informacija.
 
Europoje iš viso yra apie 50 institucijų, atliekančių sveikatos technologijų vertinimus, tarp jų ir Akreditavimo tarnyba. Nuo 2012 m. sveikatos priežiūros technologijų vertinimai atliekami pagal EUnetHTA sukurtą „šerdinę“ SPT vertinimo metodiką.

Akreditavimo tarnyba jau 5 metus atlieka sveikatos priežiūros technologijų, susijusių su medicinos priemonėmis, vertinimus. Per šį laikotarpį atlikta 16 vertinimų. Daugiausiai vertinimų atlikta technologijoms, skirtoms diagnozuoti ar gydyti kardiologijos, onkologijos, neurologijos, endokrinologijos, otorinolaringologijos, urologijos srities sveikatos sutrikimus.
 
Pateiks įžvalgas bei išvadas ministerijai
Prieš metus VASPVT specialistai pradėjo vertinti centralizuotai perkamas medicinos pagalbos priemones, taip pat itin retoms žmogaus sveikatos būklėms gydyti skirtas kompensuojamas medicinos priemones.
 
Pasak N.Ribokienės, nemažai permainų įnešta nagrinėjant pacientų skundus. „Jei anksčiau pacientų skundų nagrinėjimas dėl paslaugų kokybės buvo labiau gaisrų gesinimas, nuo pernai pradėjome konsoliduotus tikrinimus. Juos vienu metu vykdo keturi Akreditavimo tarnybos skyriai: Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės priežiūros, Įstaigų vertinimo, Specialistų licencijavimo ir Medicinos prietaisų rinkos priežiūros.
 
Toks patikrinimų organizavimas leidžia išsamiai, kokybiškai, objektyviai ir visa apimtimi įvertinti įstaigos vykdomą veiklą. Vietoj keturių galimų įstaigoje atliekamas vienas patikrinimas. Tai leidžia sumažinti administracinę naštą, nuo tiesioginio jų pareigų vykdymo rečiau atitraukiami atsakingi įstaigos darbuotojai. Be to, vienas pagrindinių planinių tikrinimų tikslų - įstaigų konsultavimas. Koordinuotai vykdant planinius tikrinimus užtikrinamas visapusiškas, išsamus, kvalifikuotas, kompetentingas įstaigos konsultavimas. Tai leidžia ir Akreditavimo tarnybai racionaliau bei taupiau panaudoti tiek žmogiškuosius, tiek finansinius išteklius.
 
„Mūsų tikslas - ne fiksuoti pažeidimus, bet padėti susitvarkyti. Tokios kompleksinės planinės kontrolės veikia preventyviai, užkirsdamos kelią nepageidaujamiems įvykiams bei sumažindamos administracinę naštą asmens sveikatos priežiūros įstaigoms“, - sako N.Ribokienė.

Pernai Akreditavimo tarnyba sistemingai vykdė konsoliduotus medicinos reabilitacijos, reanimacijos, intensyvios terapijos, vidaus ligų ir dienos chirurgijos profilių tikrinimus. Pasak N.Ribokienės, atlikus šiuos tikrinimus iš aštuoniolikos įstaigų net septyniolikoje rasta pažeidimų. Tokias patikras jau baigiama atlikti akušerijos ir chirurgijos profiliuose.

 
„Manau, kad vadovaudamiesi gautais duomenimis galėsime ir Sveikatos apsaugos ministerijai pateikti įžvalgas, išvadas bei rekomendacijas apie rajoninėse ir regioninėse ligoninėse teikiamų akušerijos ir chirurgijos paslaugų situaciją. Dirbdami bendrai, koordinuodami veiksmus, galime pasiekti norimų pokyčių“, - sako N.Ribokienė.

Kovoja su neteisėta veikla
„Dar viena prioritetinė mūsų veiklos sritis - kova su neteisėta veikla, dėl kurios pacientai patiria ne tik finansinę žalą, bet ir grėsmę sveikatai. Turbūt ne kartą teko girdėti, kaip žmonės mulkinami raginant išsitirti įvairiais „stebuklingais prietaisais“ nuo visų ligų. Matėme, kad kosmetologai operuoja melanomas, kad įvairiuose renginiuose žmonėms atliekamos intervencinės manipuliacijos, kurios sukėlė sunkias komplikacijas. Ši veikla išsirutuliojo į platų tarpinstitucinį bendradarbiavimą, be kurio vargu ar būtume pasiekę tokių gerų rezultatų“, - sako N.Ribokienė.
 
2014-2016 metais ištirta 30 nelegalios veiklos atvejų. Sveikatą tyrė ir ligas gydė buhalterės, inžinierės bei kiti asmenys, neturintys medicininio išsilavinimo. Ši veikla buvo vykdoma viešbučiuose, optikos salonuose, seniūnijos bei savivaldybės pastatuose, privačių namų valdose. Surašyti 34 administracinės teisės pažeidimo protokolai, paskirtos baudos, pateikti įspėjimai.
 
Pasak VASPVT Medicinos prietaisų rinkos priežiūros skyriaus vedėjos Jolantos Karavackaitės, dėl mokslo, technologijų pažangos rinkoje didėja medicinos prietaisų įvairovė. Atsiranda nauji diagnostikos, gydymo metodai bei priemonės. „Terminas „medicinos prietaisas“ apima didelę dalį gaminių, išskyrus vaistus, naudojamų ligai, traumai ar negaliai diagnozuoti, gydyti, palengvinti, padedančių jų išvengti, pastojimui kontroliuoti. Daugelį medicinos prietaisų specialistai naudoja ligoninėse ar poliklinikose. Tačiau dalį jų vartotojai, neturintys specialaus išsilavinimo, gali įsigyti vaistinėse ar kitose prekybos vietose. Kad ir kaip bebūtų, patikrinti visus be išimties rinkoje esančius medicinos prietaisus tiesiog neįmanoma. Todėl vartotojai turi būti itin atidūs juos įsigydami“, - sako J.Karavackaitė.


Simboliška
1998 metais išduotos pirmosios licencijos penkiems rezidentūros gydytojams, minint jubiliejų įteikti pirmieji akreditavimo pažymėjimai penkioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, teikiančioms šeimos medicinos paslaugas. Tai - istorinis įvykis, nes iki šiol Lietuvoje buvo vykdomas asmens sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimas bei sertifikavimas, bet ne akreditavimas. 

 
Svarbu paminėti, kad pagrindinis akreditavimo tikslas ir siekiamas rezultatas - kokybiškos šeimos medicinos paslaugos gyventojams, į pacientą orientuota priežiūra, prevencija, rūpinimasis ne tik pacientu ir jo šeima, jo šeimos aplinka, bet ir bendruomenės interesais. Pasiruošimas akreditavimui ir akredituotos įstaigos statuso išlaikymas yra ne tik sudėtingas bei atsakingas darbas, bet ir papildomų žmogiškųjų bei finansinių išteklių reikalaujantis procesas.

 
Akreditavimo pažymėjimus gavo:
VšĮ Antakalnio poliklinika
VšĮ Lazdynų poliklinika
VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras
VšĮ Justiniškių šeimos gydytojų kabinetas
Baltupių šeimos medicinos centras


Šiek tiek istorijos
1996 m. vasario 1d. restruktūrizavus Respublikinį standartizavimo ir metrologijos centrą įkurta Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. 
Tai pačiais metais pardėtas sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimas. 
 
Po poros metų prasidėjo medicinos gydytojų ir gydytojų odontologų, vėliau - bendrosios praktikos ir specialiosios praktikos slaugytojų licencijavimas bei sertifikavimas. Po poros metų Lietuvos Respublikos odontologų rūmai perėmė specialistų licencijavimą ir šią funkciją vykdo šiandien. 
2004 m. Akreditavimo tarnyba tapo įgaliota medicinos prietaisų institucija.
2006 m. Išduoti spaudo numeriai sveikatos priežiūros specialistams.

2009 m. pradėtas visuomenės sveikatos specialistų licencijavimas. Po metų ir įstaigų.
2012 m. išskirtiniai tuo, kad įvyko jungtuvės: prie Akreditavimo tarnybos prijungta Valstybinė medicinos audito inspekcija.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris