Akademinis sąžiningumas „rekomendacijų stadijoje“

Gintarė Kaminskienė
2014-10-20
Akademinio sąžiningumo problema vis dar kamuoja šalies aukštąsias mokyklas. Šiuo klausimu pagaliau susirūpinta ir Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyboje. Kadangi tarnyba veikia neseniai, kol kas tik rengiami pasiūlymai ir projektai. Prie akademinės etikos užtikrinimo bando prisidėti ir studentai. Vis dėlto kliūčių dar atsiranda.
Akademinis sąžiningumas „rekomendacijų stadijoje“
Sugautas nusirašinėjantis studentas gali būti pašalintas iš universiteto.

Darbus tik pradeda
Antradienį Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius dr. Vigilijus Sadauskas susitiko su Studijų kokybės vertinimo centro ir Studijų vertinimo skyriaus vadovais. Susitikimo metu buvo diskutuota apie bendradarbiavimo galimybes vertinant akademinės etikos lygį atliekant aukštųjų mokyklų institucinį ir studijų programų vertinimus.
Praėjusią savaitę tarnybos darbuotojai dalyvavo ir Lietuvos universitetų rektorių konferencijos Mokslo komiteto posėdyje. Ten pristatytos esminės akademinės etikos problemos mokslinėje veikloje. Apibrėžta, kad yra tokių spragų kaip, pavyzdžiui, aiškios atsakomybės už studento darbo etikos kokybę neapibrėžtumas, neparengtos rekomendacijos citavimų standartų nustatymo studijų procese ir t.t.
Pateiktose tarnybos rekomendacijose matoma, kad būtinius tyrimus dėl akademinio sąžiningumo tik rengiamasi atlikti.

Tiesa, reikėtų pastebėti, kad pati kontrolieriaus tarnyba įstatymiškai turėjo pradėti veikti prieš trejus metus. Realiai tarnybos vadovas atsirado tik praėjusiais metais. Tad per kiek daugiau nei metus tik spėta „apšilti kojas“.
Kontrolieriaus vyriausioji patarėja Kristina Pažusytė, paaiškino, kad šiuo metu yra parengtas Rekomendacijų mokslo ir studijų institucijų akademinės etikos kodeksams projektas. Akademinė bendruomenė, anot skelbimo, buvo kviečiama pateikti siūlymus jo tobulinimo iki rugsėjo pabaigos. Tačiau tenka suprasti, pasiūlymų priėmimas vis dar nebaigtas. Tad, kada aukštosios mokyklos sulauks rekomendacijų – neaišku.
 
Studentai piktinasi
Kol aukščiausiuose sluoksniuose darbai įsibėgėja, kasdienybėje studentai toliau išgyvena įvairių emocijų. Ypač matydami nusirašinėjančius kolegas.
Štai vienas Lietuvos sveikatos universiteto medicinos studentas, vadinkime jį Audriumi (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas – aut. past.) pasakojo, kad anksčiau nusirašinėjimas buvo savotiška norma. „Kai kurie kolegos sugebėdavo ateiti į atsiskaitymus iš vis nesiruošę. Kiek pikta, turint galvoje, kad tai sau leisdavo nemokamoje studijų vietoje (valstybės finansuojamoje – aut past.) studijuojantys studentai. Dabar toks reiškinys kiek sumažėjo, nes labiau bijoma išlėkti iš universiteto. Nors vis dar pasitaiko“,– piktinosi studentas.
Vilniaus universiteto Medicinos fakultete nusirašinėjimo problema taip pat pažįstama. Čia kaip ir visame universitete vykdoma programa „Sąžiningai“, kuri skatina studentus laikytis akademinio sąžiningumo standartų. Trumpiau tariant, vieni studentai yra kviečiami į kitų studentų egzaminus kaip stebėtojai. Tačiau praėjusių mokslo metų ataskaitoje akcentuojama, kad Medicinos fakultete tokio kvietimo būta tik vieno ir tai – anonimiško. Tokia situacija argumentuojama studentų baime.
„Tikslesnė šių metų statistika dėl nusirašinėjimo bus renkama tik po rudens egzaminų sesijos. Tačiau kalbant bendrai dėl stebėtojų-studentų egzaminuose kiti studentai žiūri labai kritiškai. Vieni nenori būti stebimi, kiti – skųsti. Tačiau džiaugiamės, kad iš dėstytojų pusės atsiranda vis daugiau pritariančių mūsų programai. Negalėčiau kalbėti už visus studentus, bet manau, kad nepasitenkinimo priežastimi galėtų būti noras nusirašyti. Yra visokių studentų. Tam ir vykdome programą“,– pasakojo Agnė Žutautaitė, programos „Sąžiningai“ koordinatorė Vilniaus universiteto Medicinos fakultete.

 
Pateiktos rekomendacijos
Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Paulius Baltokas teigė, kad jau išleistas leidinys, skirtas akademiniam sąžiningumui. Jame pristatomas LSS atliktas tyrimas, atliktos prevencinės veiklos, taip pat pateikiamos užsienio šalių patirtys. „Iš to išplaukė rekomendacijos, ką paprastai ir nebrangiai galima būtų pasidaryti savo aukštojoje mokykloje akademinio sąžiningumo vardan“ – pasakojo P.Baltokas. Pats leidinys kol kas nepaviešintas, tačiau rugsėjo pabaigoje jau buvo pristatytas universitetų vadovams rektorių konferencijos posėdžio metu. O anot LSS prezidento, bus prieinamas ir studentų sąjungos internetiniame tinklalapyje.
 
Komentaras
Vilniaus universiteto medicinos fakulteto dekanas prof. (HP) dr. Algirdas Utkus:

Kaip ir visame universitete, taip ir mūsų fakultete, be abejonės, netoleruojame nesąžiningos studentų veiklos. Jeigu jie yra sugaunami nusirašinėjant, jiems gresia viena griežčiausių nuobaudų – šalinimas iš universiteto.
Toks įvykis buvo ir prieš porą savaičių. Studentas buvo susektas nusirašinėjantis specialia įranga. Svarstėme situaciją dekanato posėdžio metu. Buvo priimtas sprendimas, kad tokį studentą mes siūlysime šalinti iš universiteto. Šiuo metu jis jau pašalintas.
Tai nėra išskirtinis atvejis. Tokių pasitaiko kasmet. Praėjusiais metais taip pat vieną studentą dėl nusirašinėjimo pašalinome. Studentai žino, kad taip gali nutikti. Tad nusirašinėdami jie labai rizikuoja. Tačiau, žinoma, kaip ir visoje visuomenėje atsiranda tokių žmonių, kurie bando kažką apgauti. Labai nesmagu, kad tokių yra būsimų medikų gretose. Gaila, kad studentai galvoja, kad apgaudinėdami jie gali kažką pasiekti. Jie pirmiausiai apgaudinėja save.
Manyčiau, kartais jaunuoliai būna dar iš mokyklos laikų įpratę nusirašinėti. Kiti tiesiog nespėja kažko išmokti ir tiksi tokiu būdu, kad pavyks. Nusirašinėjimo priežasčių yra įvairiausių. Tačiau pirmiausiai, mano nuomone, tai – žmogaus sąžiningumo klausimas. Jei jis peržengia tą ribą, pasitikėti tokiu žmogumi ir ateityje gali būti sudėtinga.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris