# ačiū kraujo donorams

Evelina Machova
2018-11-02
Neatlygintinos kraujo donorystės puoselėtuoju vadinamas Žilvinas Neliubšys į klausimą, kelintą kartą dovanosiąs kraujo, iškilmingame Garbės donorų padėkos vakare sakė: „Devyniasdešimt devintą. Ir tai - ne riba. Privalome būti neatlygintinos donorystės idėjos skleidėjai. Gal ir nelabai gražiai pasakysiu, bet kartais net pasigirti, kad dovanojame kraujo.“
# ačiū kraujo donorams
Deimantė, kuriai šiandien dvylika, kaip sako jos mama Dovilija, susirgo vos penkerių ir, jei ne donorų kraujas, savo brangiausio turto gal net negalėtų apkabinti. Mergaitės brolis Gintaras gimė vos po poros mėnesių, kai jai buvo diagnozuotas kraujo vėžys, ir, anot mamos, buvo šeimos gelbėtojas, neleidęs liūdėti.

Deimantės istorija
Šiemet Nacionalinio kraujo centro surengtoje šventėje Garbės donoro ženkliukai už daugiau nei keturiasdešimt kartų dovanotą kraują įteikti 111 donorų. Šventės metu žmonės, kuriuos netikėtai užklupo liga, dalijosi istorijomis dėkodami donorams už tai, kad šiandien gali džiaugtis gyvenimu.
Dvylikametė Deimantė visiems kraujo donorams nori pasakyti nuoširdų ačiū, nes tik jų dėka ji šypsosi, žaidžia rankinį ir džiaugiasi gyvenimu. O mergaitės mama Dovilija prisimena, kad buvo dienų, kuomet reikėjo labai daug kraujo, buvo ir kritiškų akimirkų, kai jo trūko, o Deimantės gyvybė kybojo ant plauko. „Ačiū visiems, kurie atsiliepdavo į kvietimą, nes šiandien galiu džiaugtis savo didžiausiu turtu“, - sako Dovilija.

Deimantė kraujo vėžiu susirgo vos penkerių. Dovilija apie dukters ligą išgirdo būdama septintą mėnesį nėščia. „Verkiau gal dešimt minučių, po to turėjome tiek reikalų, kad nebuvo kada. Sakiau, jog esam neblogos kovotojos ir padarysim viską, kad gyventume. Ačiū Dievui, kad donorai padėjo gelbėti šią gražią būtybę“, - sako Dovilija. Gydymas truko dvejus metus, tačiau moteris prisimena dukrai tuomet nedaug pasakojusi apie ligą. Pasak Deimantės mamos, sunkiausia buvo pradžioje, kai dar nežinojo, kokia liga kamuoja jos vaiką. „Nuoširdžiai džiaugiausi, kad jai - tik vėžys. Ligos pradžioje ji nebevaikščiojo, nebegalėjo sėdėti, gulėdavo tik kaip graži lėlytė. Kasdien lankiau dukrą, po to ir pačios sveikata sustreikavo. Paguldė į ligoninę, bet kaip aš galiu gulėti, kai mano vaikas kovoja. Iš savo palatos per tarnybinį ar, palaukusi kol kas eis į reanimaciją pro duris, įsmukdavau pas dukrą. Galėjome visko palaukti, pavyzdžiui, naujesnio gydymo, bet tik ne kraujo. O juk buvo situacijų, kai per porą valandų reikėjo gauti labai daug kraujo“, - pasakoja Dovilija.

L.S. skaičius
111
- teik donorų šiemet Nacionalinio kraujo centro surengtoje šventėje įteikti Garbės donoro ženkliukai.

  
Lino pavyzdys

Linas Vasiliauskas, labdaros ir paramos fondo „Rugutė“ savanoris, sako puikiai suprantąs neatlygintinos kraujo donorystės svarbą. „Savanoriaujau daugiau nei dešimt metų. Fondas rūpinasi onkologinėmis ligomis sergančiais vaikais. Stengiamės padėti finansiškai, vaistais, genetiniais tyrimais. Pildome vaikų svajones.

Kodėl mums svarbi donorystė? Vaikams po chemoterapijos ar kaulų čiulpų transplantacijos reikalingas donorų kraujas. Kartais jo reikia labai daug – šimto donorų vienam gydymo seansui. Todėl mes ir skatiname žmones prisidėti prie onkologinėmis ligomis sergančių vaikų gijimo. Du kartus per metus rengiame akcijas, artimiausia - kaip tik gruodžio pirmąją per keturioliktąjį fondo gimtadienį. Kraujo donacija - prasminga dovana ir kur kas vertingesnė už bet kokį niekutį“, - sako Linas.
 
Pasak savanorio, ypač svarbu apie kraujo donorystę kalbėtis nuo ankstyvo amžiaus, todėl jis apie tai pasakoja krikštasūniui Emiliui. „Esu donoras, kraujo dovanojau dvidešimt tris kartus. Nors buvau pirmas pradėjęs šią veiklą, mano jaunesnis brolis mane jau pralenkė. Kraujo dovanojo, atrodo, keturiasdešimt keturis kartus. Kalbėdamas apie kraujo donorystę su krikštasūniu viliuosi, kad kai jam sueis aštuoniolika, jis taip pat taps donoru. Dabar net populiaru sulaukus pilnametystės gimtadienį švęsti dovanojant kraujo. Man tai - labai gražu“, - sako Linas.

Neturėjusi laiko sirgti Raminta

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja transfuziologė Raminta Vilkevičienė sako, kad vėžys užklumpa pačiom netikėčiausiom aplinkybėm. „Jaučiausi pats sveikiausias žmogus. Pamenu, kaip tik buvo 2010 metų balandžio pirma, kai pirmą kartą nusprendžiau dovanoti kraujo. Bet pirmas bandymas nepavyko dėl per žemo hemoglobino. Jaučiausi gerai, tad į šį faktą nekreipiau dėmesio. Be to, auginau tris vaikus, tad tikrai neturėjau kada sirgti. Lygiai po metų tą pačią dieną sužinojau, kad man kraujo vėžys.
 
Buvo atliktos dvi kaulų čiulpų transplantacijos. Kaulų čiulpu donoru tapo brolis. Šiandien visų ligonių, sulaukusių kraujo perpylimo, vardu noriu padėkoti donorams už drąsą, kad nebijote adatų, už entuziazmą, kuriuo užkrečiate ir aplinkinius, už laiką, kuris šiomis dienomis yra vertybė, ir pilietiškumo pavyzdį visuomenei. Viena donacija išgelbėja tris gyvybes ir tik jūsų dėka šiandien galiu džiaugtis besuaugančiais vaikais“, - šventėje kalbėjo Raminta.
Moteriai kovojant su liga teko išgyventi 150 kraujo perpylimų, todėl pasakota savo istorija medikė sako norinti padrąsinti tuos, kurie dar nesiryžo dovanoti kraujo. Paskatinti tapti ne tik kraujo donorais, bet ir potencialiais kaulų čiulpų donorais, nes šie sprendimai gelbėja šimtus gyvybių.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris