20 vaistų užteks tik savaitei

Evelina Machova
2018-08-23
Situacija, kai į vaistinę užsuka pacientas su kompensuojamųjų vaistų receptu, bet negauna reikiamo medikamento, pastaruoju metu yra gana dažna. Apie ją jau prabyla ir pacientai, ir vaistininkai, taip pat ir vaistų gamintojai. Pastarieji teigia, jog šiuo metu yra 20 vaistų, kurių likučių pakaks tik savaitei.
20 vaistų užteks tik savaitei

Mažiau nei savaitė
Vaistų gamintojų asociacija teigia, kad, atnaujintais duomenimis, šiuo metu yra 20 vaistų, kurių likutis - mažiau nei savaitė. Tai medikamentai, skirti širdies ir kraujagyslių, gerybinės prostatos hiperplazijos, padidėjusio akispūdžio, glaukomos, epilepsijos, Parkinsono, depresijos, bakterijų sukeltoms ligoms gydyti. Tarp jų yra sudėtinių vaistų. Taip pat į greit pritrūksiančiųjų sąrašą patenka sisteminio poveikio hormoniniai preparatai, antikoaguliantai. 

„Tokių situacijų, kai pacientas ateina su receptu į vaistinę ir negali įsigyti kompensuojamojo vaisto, nes jo nėra rinkoje, pastaruoju metu pasitaiko dažnai. Susidaro paradoksali situacija. Valstybė lyg ir kontroliuoja šią rinkos dalį, tačiau vaistininkas turi pranešti atsakingoms institucijoms apie vaistų trūkumą. Situacija turėtų būti priešinga. Institucijos, tokios kaip Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba ar Valstybinė ligonių kasa turėtų pranešti vaistinėms apie vaistų likučių trūkumus ir galimus sprendimo būdus. Juk jie prieina prie visų informacinių bazių, kiek ir kokių vaistų yra, o vaistinės mato tik savo likučius“, - sako Vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė.


Tai, kad pastaruoju metu padaugėjo vaistų tiekimo sutrikimų bei pacientų skundų dėl to, patvirtina ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė. Skundų ir vaistų sutrikimų skaičius išaugo po paskutinio Kompensuojamųjų vaistų kainyno pasikeitimų.

 
Spręsti problema reikia dabar
Pacientų organizacijos jau ne kartą ragino sveikatos politikus atsižvelgti ir į jų raginimus palikti galimybę rinktis iš plataus vaistų sąrašo. Tą patį siūlo ir Vaistų gamintojų asociacija.
„Šiuo metu galiojantys reikalavimai patekti į kainyną ir išlikti jame yra per griežti. Spęsti problemą reikia paliekant kainyne didesnį kiekį gamintojų ir jų tiekiamų vaistų. Taip pat visiems gamintojams taikyti vienodas vaistų grupavimo sąlygas. Asociacija siūlo Sveikatos apsaugos ministerijai palikti kainyne pacientų prašomus ir jų gydymui reikalingus kompensuojamuosius vaistus, nebraukyti jų iš sąrašo kas ketvirtį. Vaisto tiekimas ne vasaros metu, kai gamykla sklandžiai dirba, gamintojui užtrunka apie tris savaites. Vaisto užsakymas, pagaminimas ir tiekimas normaliomis sąlygomis užtrunka nuo keturių, geriausiu atveju – iki šešių mėnesių.

Kainynas atnaujinamas kas ketvirtį, todėl terminai akivaizdžiai prasilenkia. Taip pat pagal tvarką, jeigu kainyne esantis kompensuojamasis vaistas netiekiamas, jis turi būti braukiamas iš sąrašo, o į jo vietą operatyviai įrašomas kitas. Tačiau gamintojai negali pasiruošti, nes viešai neatskleidžiama informacija apie į kainyną nepatekusių gamintojų eilę. Šiuo metu gamintojai tikslina duomenis IV ketvirčio kainynui, kuris turėtų įsigalioti nuo spalio pirmosios“, - sako Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė.

Savo ruožtu medikai be užuolankų kalba, jog dažnas vaisto kaitaliojimas, net ir su ta pačia veikliąja medžiaga, pacientams netinkamas. Mat tinkamo medikamento parinkimas užtrunka nuo mėnesio iki kelerių metų. Ypač sudėtingas vaistų keitimas polimorbidiniams (sergantiems keletu lėtinių ligų) pacientams, mat tokias atvejais reikia atsižvelgti į daug veiksnių.
 
Reikia ir politinių sprendimų

Pasak D.Mikutienės, vaistinėms reikėtų patvirtinto būtinųjų vaistų sąrašo, kitaip jos privalo turėti visus kainyne esančius medikamentus. Esant jų trūkumui nedelsiant perspėti atsakingas institucijas. „Valstybinė ligonių kasa yra išleidusi aplinkraštį, kuriame nurodoma, kad jei neturėsime būtinųjų kompensuojamųjų vaistų rezervo, numatytos sankcijos. Be abejo, svarbu, kad vaistinės galėtų užsakyti pakankamus kiekius vaistų, žinotų tiksliai, kada bus atnaujintas, tarkim, sutrikusio vaisto tiekimas ir informaciją galėtų perduoti klientui.
 
Dabar gi vaistinės vietoj to, kad užsiimtų klientų aptarnavimu, turi teikti informaciją valstybinėms institucijoms, kurios iš principo nepadaro savo darbo. Galbūt vaistinės galėtų užsakyti didesnius vaistų kiekius, kad turėtų didesnį rezervą. Tačiau tuomet reikia tam tikrų politinių sprendimų. Pavyzdžiui, dabar vaistui iškritus iš kompensuojamųjų sąrašo, jo likučių saugojimu, o vėliau ir utilizavimu turi pasirūpinti vaistinė. Patikėkite, tai - gana didelė našta. Kitose šalyse likučius susirenka gamintojai. Taigi, jei toks sprendimas būtų priimtas ir Lietuvoje, vaistinės nesibaimintų ir užsakytų didesnius vaistų kiekius, žinodamos, kad nepatirs papildomų išlaidų medikamentui iškritus iš kompensuojamųjų sąrašo“, - sako D.Mikutienė.

 
Komentaras

Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė:

Faktas, kad Kompensuojamųjų vaistų sąraše neliko penkių šimtų medikamentų, dar nerodo, jog konkurencija sumažėjo. Konkurencija vyksta ne kompensuojamųjų vaistų kainyne, o tarp tos pačios veikliosios medžiagos preparatų. Jeigu kainyne dalies brangesnių medikamentų nebelieka dėl konkurencijos tarp tiekėjų, tokią tendenciją vertiname palankiai. Tačiau konkurencijos tarp vaistų gamintojų neturi riboti valdžios nustatytos taisyklės, reguliavimas, pavyzdžiui, reguliuojama kaina, patekimo į rinką „laiptas“, minimali ir maksimali priemoka.
Viena pagrindinių Konkurencijos tarybos teiktų rekomendacijų – teisinis reguliavimas turi ne riboti konkurenciją, o ją skatinti, ypač pasibaigusio patento (generinių) vaistų segmente.
 
Sveikatos apsaugos ministerijai siūlėme įvertinti, kokios šiuo metu yra galimybės steigtis ir veikti rinkoje naujiems ūkio subjektams, smulkioms ir vidutinėms įmonėms, kokios galimybės pacientams nusipirkti reikiamą receptinį vaistą elektroniniu būdu, kokios mažmeninės prekybos įmonių galimybės įsigyti vaistus kaimyninių šalių rinkose, ar proporcinga siekiamiems tikslams prekybos vaistais tvarka ir panašiai. Įvertinus šiuos aspektus ir panaikinus konkurencijos ribojimus, atsirastų daugiau paskatų į rinką patekti analogiškos kokybės, bet mažiau kainuojantiems vaistams, iš ko didesnės naudos gautų ir vartotojai, ir valstybė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris